تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در سال ١٣٩٩ نسبت به سال قبل، ٤٧٥.١ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٨ (برابر با ٣٠٤.٥ درصد) حدود ١٧٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش ۱۷۰ درصدی تورم ریالی کالاهای وارداتی در سال ۹۹

به گزارش کارآفرین نیوز، قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین‌کننده رابطه مبادله می‌باشد و تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور سال ١٣٩٥ (سال پایه) استفاده شده است. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی و طبقه‌بندی مورداستفاده سیستم طبقه‌بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد.

نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ٢٠ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می شود.

افزایش ۱۷۰ درصدی تورم کالاهای وارداتی در سال ۹۹

تورم سالانه

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در سال ١٣٩٩ نسبت به سال قبل، ٤٧٥.١ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٨ (برابر با ٣٠٤.٥ درصد) حدود ١٧٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تغییرات

شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده­ های دلاری نیز در سال ١٣٩٩ نسبت به سال قبل، ٣٩.٥ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٨ (برابر با ٣١.١ درصد) حدود ٨.٤ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه‌های اصلی طبقه‌بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «چوب و اشیاء چوبی، زغال چوب، چوب پنبه و...» (٧.٩ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «محصولات صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن» (٥٥٤.٢ درصد) است. همچنین بیشترین کاهش مربوط به گروه «پوست خام، چرم، پوست­های نرم و اشیاء ساخته شده از این مواد و ...» (٣.٠- درصد) می ­باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.