مقامات اقتصادهای بزرگ دنیا امیدوارند شاهد شکوفایی منافع اقتصاد خرد در کشور خود به ویژه افزایش سریع در آمار اشتغال و دستمزدها باشند بدون اینکه اهداف اقتصاد کلان برای ثبات قیمت ها به مخاطره بیافتد

پیش بینی افزایش قیمت نفت تا سال ۲۰۲۴/شکوفایی اقتصاد خرد

به گزارش رویترز،گلوگاه های زنجیره تأمین و فشارهای قیمتی پیش رو، همگی موانع و مشکلات زودگذر هستند که با افزایش سرمایه گذاری ها در ظرفیت تولید پس از افزایش قیمت، خود به خود برطرف خواهند شد.

بازتوزیع اجباری مصرف و هزینه های کسب و کار، موجب افزایش فشارها برای رشد ظرفیت خط تولید، افزایش هزینه های حمل و نقل، تأمین انرژی و کالاهای اساسی می شود.

کاخ سفید بارها تأکید کرده است که با وجود گلوگاه های زنجیره تأمین فعلی، اقتصاد جهانی به راه خود ادامه خواهد داد و با ظرفیت های جدید سرمایه گذاری ناشی از افزایش تقاضا، آرام آرام روند افزایشی قیمت ها کنترل خواهد شد.

پیش بینی افزایش قیمت نفت تا سال ۲۰۲۴/شکوفایی اقتصاد خرد

مقامات کاخ سفید پیش بینی می کنند که وجود تقاضا عامل محرک سرمایه گذاری و تأمین خواهد شد بدون آنکه تورم شدید و افسارگسیخته رخ دهد.

سیاست سازان امیدوارند هر چه به پایان پاندمی و قرنطینه ها نزدیک تر شویم، شاهد الگوهای نرمال تری در هزینه های مصرف باشیم و تنش های زنجیره تأمین و فشارهای تورمی کاهش می یابد.

علاوه بر این، انتظار می رود با افزایش قیمت ها، سرمایه گذاران به سرمایه گذاری بیشتر برای افزایش ظرفیت تولید در زنجیره تأمین ترغیب و تشویق شوند که به مرور زمان، موجب تثبیت قیمت ها و به تبع آن کاهش تورم خواهد شد.

گرچه برای صحت این پیش بینی ها باید منتظر تحقق اتفاقات در آینده ماند ولی تا حدودی، این پیش بینی ها مبنای اولیه بسیاری از تصمیمات و سرمایه گذاری ها خواهد بود.

پیش بینی افزایش قیمت نفت تا سال ۲۰۲۴/شکوفایی اقتصاد خرد

قیمت نفت

بررسی تاریخچه صنعت نفت در چهار دهه گذشته نشان می دهد که روند قیمت، همچنان افزایشی خواهد بود که خود عاملی برای افزایش تورم خواهد بود مگر آنکه سرعت رشد اقتصاد جهانی کاهش یابد.

تنها زمانی می توان انتظار داشت قیمت ها تثبیت شوند که رکود اقتصادی یا حداقل یک کاهش موقتی در رشد اقتصادی آمریکا و سایر اقتصادهای بزرگ دنیا اتفاق بیافتد.

بر اساس آمار دفتر ملی پژوهش های اقتصادی آمریکا (NBER) ؛ عمده ترین کاهش رسمی قیمت نفت در سال های ۱۹۸۱، ۱۹۹۲، ۲۰۰۱، ۲۰۰۷ و ۲۰۲۰ ثبت شده است. دفتر ملی پژوهش های اقتصادی؛ بزرگترین سازمان مطالعات اقتصادی در آمریکا است که به ارائه تاریخ آغاز و پایان بحران های اقتصادی در دنیا معروف است.

کاهش قیمت ها در سال ۱۹۸۵، ۱۹۹۸ و ۲۰۱۵ به عنوان کاهش رسمی ثبت و در نظر گرفته نشده است اما همزمانی تقریبی با کاهش های میان دوره ای، موجب شد در ذهن ها ماندگار شود.

پیش بینی افزایش قیمت نفت تا سال ۲۰۲۴/شکوفایی اقتصاد خرد

هیچ نمونه ای در دهه های اخیر دیده نمی شود که همزمانی افزایش تقاضا و کاهش قیمت نفت، بدون رکود اقتصادی اتفاق افتاده باشد.

پس از اولین و دومین موج تقاضای نفت شل که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۱ و ۲۰۱۷- ۲۰۱۹ اتفاق افتاد، ‌ظرفیت تولید افزایش یافت و موجب کاهش مجدد قیمت شد.

طبق آمار دفتر ملی پژوهش های اقتصادی، در زمان رکود اقتصادی چین (۲۰۱۵-۲۰۱۴) و رکود میان دوره ای آمریکا در سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۵، تنش های تجاری چین و آمریکا در سال ۲۰۱۹-۲۰۱۸ و دوران پاندمی در سال ۲۰۲۰، سرعت و تقاضای مصرف منابع نفتی کاهش یافت. اگر رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ نیز با همین سرعت ادامه یابد، قیمت نفت و میزان تورم افزایش خواهد داشت.

در ادامه آمده است:‌ اما اگر قیمت نفت در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ کاهش یابد، چرخه فعالیت کسب و کارها کند خواهد شد و تفاوتی ندارد که این کاهش قیمت در حدی باشد که به صورت رسمی ثبت شود یا اینکه کندی میان دوره ای رشد باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =