عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی معتقد است: تعیین تکلیف طرح آزادسازی واردات خودرو و تدوین ضوابط مشخص در این حوزه، به متعادل شدن بازار خودرو خواهد انجامید.

بازار خودرو نیازمند تحول/ طرح مجلس بازار را متعادل می‌کند

رضا تقی پور انوری در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص وضعیت کنونی بازار خودرو تصریح کرد: بازار خودرو ایران انحصاری است و تردیدی در آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تعیین قیمت خودرو نیاز به چارچوب و ضوابط مشخصی دارد، افزود: این ضوابط باید بر اساس مقتضیات بازار و مقدار عرضه خودرو صورت گیرد تا این بازار به ثبات برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: واقعیت این است که قیمت خودروهای مشابه در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه عادلانه نبوده و وقتی به مقایسه آن می پردازیم می بینیم که قیمت این خودروها در ایران، دو تا چهار برابر سایر کشورها است.

بازار خودرو نیازمند تحول/ طرح مجلس بازار را متعادل می‌کند

وی با بیان اینکه طرح واردات خودرو می تواند به تنظیم بازار کمک کند، گفت: با توجه به پایین آمدن میزان تولید خودروسازان داخلی در سال های اخیر، این میزان عرضه پاسخگوی تقاضای بازار نبوده و همین امر در بالا رفتن قیمت ها اثرگذار بوده و در صورتی که واردات با شرایط و ضوابط طرح آزادسازی واردات خودرو صورت گیرد، تعادلی بین عرضه و تقاضا ایجاد می شود و قیمت ها کاهش می یابند.

آمارها نشان می دهد، از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه ۴۴۱ هزار و ۴۰۰ دستگاه از انواع خودرو سواری تولید شده که نسبت به تعداد دستگاه سواری تولید شده در نیمه ابتدایی سال گذشته که برابر ۴۲۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه بوده است، ۳.۴ درصد افزایش یافته که کمترین میزان افزایش تولید انواع خودروها در نیمه نخست امسال است.

بازار خودرو نیازمند تحول/ طرح مجلس بازار را متعادل می‌کند

تقی پور با تاکید بر اینکه واردات باید به صورت کنترل شده صورت بگیرد، اظهار کرد: در مجموع، آزادسازی واردات در ساماندهی بازار خودرو موثر است و می تواند باعث بهبود کیفیت و کاهش قیمت و ارتقای خدمات پس از فروش شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه قیمت ها در بازار خودروهای داخلی و خارجی ایران منصفانه نیست و این عادلانه نبودن وضعیت ناشی از انحصاری بودن بازار است، بهتر است طرح آزادسازی واردات هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود و اقدامات لازم برای اجرای صحیح آن صورت بگیرد.

طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس دهم مطرح شده بود که به دلیل برخی ایرادات به تایید شورای نگهبان نرسید و در مجلس یازدهم توسط کمیسیون صنایع و معادن مورد اصلاح قرار گرفت و دوباره به شورای نگهبان ارسال شد. این طرح بعد از چند بار تردد بین مجلس و شورای نگهبان، ۳۱ شهریورماه در جلسه شورا بررسی شد و اعضا نسبت به مصوبه در برخی موارد ابهاماتی داشتند. از این رو، طرح ساماندهی بازار خودرو از سوی شورا به مجلس بازگردانده شد تا اصلاحاتی روی آن انجام شود و اکنون منتظر تصمیم گیری نهایی برای تعیین تکلیف آن هستیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =