با مصوبه دیروز مجلس درباره بررسی نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی، یک گام دیگر در زمینه توقف و یا تغییر کلی روند ۳.۵ سال اخیر برداشته شد و احتمالا بزودی دولت پیشنهادات اصلاحی مدنظر خود را در این زمینه اعلام خواهد کرد.

گام جدید برای توقف یا تغییر مسیر ارز ۴۲۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، ۳ سال و نیم پس از ورود ارز ۴۲۰۰ تومانی به اقتصاد ایران، مجلس یازدهم در جلسه روز سه شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۰، تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰ تومانی را تصویب و کلید زد. طبق مصوبه نمایندگان مجلس، نحوه عملکرد دولت در اجرای قانون تامین کالاهای اساسی و تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز نیمایی مورد بررسی هیات تحقیق و تفحص مجلس قرار خواهد گرفت.

طبق آماری که نمایندگان مجلس در روز گذشته ارائه کردند در طول دوره پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۶۰ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی پرداخت شد، اما به صورت کلی این موضوع مطرح است که هدف دولت دوازدهم از پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی محقق نشده و این نوع تخصیص ارز، کمکی به بهبود معیشت مردم نکرده است.

هدف ارز ۴۲۰۰ تومانی محقق نشد

در قالب بودجه سال ۱۴۰۰ نیز پیش بینی شده بود که دولت بتواند ۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای وارادت کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص بدهد. طبق آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی، در ۶ ماهه نخست امسال، دولت ۹.۵ میلیارد دلار منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین و اختصاص داده است.

گام جدید برای توقف یا تغییر مسیر ارز ۴۲۰۰

طی هفته های گذشته رییس جمهور درباره لزوم توقف روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی سخن گفت و عنوان کرد که البته دولت تصمیمی به حرکت یکباره و ایجاد شوک در بازارها ندارد و در این زمینه مطالعاتی صورت می گیرد. همچنین وزیر اقتصاد از وجود رانت در ارز ۴۲۰۰ تومانی سخن گفت و نتیجه عملکرد تخصیص این ارز برای حمایت از معیشت مردم را نامناسب دانست.

اصلاح روش تخصیص ارز ۴۲۰۰

روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس از ارائه طرحی توسط دولت در روزهای آینده درباره اصلاح تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داد که در صورت نهایی شدن این موضوع، باید گفت دولت در هفته های اخیر اقدامات اصلاحی خود درباره این ارز پُرحاشیه را به سرانجام رسانده و حالا پیشنهاد جدیدی را تهیه و به مجلس ارائه خواهد کرد.

گام جدید برای توقف یا تغییر مسیر ارز ۴۲۰۰

با این وجود، در هفته گذشته دولت به منظور کنترل نرخ ها در بازار مرغ، مجوز واردات ۱۲۵ هزار تن مرغ با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی تا پایان امسال را صادر کرد. آنچه که مسلم است اینکه اصل لزوم اقدام دولت در زمینه حمایت معیشتی از جامعه و تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی و مهم کشور و همچنین تامین نیازهای بخش بهداشت و درمان قابل قبول است، اما دولت معتقد است شیوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی درست نبوده و در سایه عدم نظارت در دولت دوازدهم، این برنامه به انحراف کشیده شد. همچنین برای برخی سوء استفاده کنندگان و فرصت طلبان ایجاد رانت شده است.

پیشنهادات جایگزین ارز ۴۲۰۰ تومانی

آنچه که از مصوبه تحقیق و تفحص مجلس برداشت می شود، اینکه شاید عدد ۴۲۰۰ تومان برای ارز ترجیحی به اندازه عدم نظارت صورت گرفته مشکل ساز نبوده و هدف نمایندگان بررسی نحوه تخصیص این ارز برای واردات کالاهای مشمول است. در عین حال، ممکن است در روزهای آینده دولت در قالب پیشنهاد اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی، عدد این ارز را نیز تغییر دهد.

گام جدید برای توقف یا تغییر مسیر ارز ۴۲۰۰

طی مدت اخیر برخی پیشنهادات جایگزین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای حمایت معیشتی از جامعه نیز مطرح شده است. از جمله اختصاص کارت اعتباری به برخی دهک ها و یا زمزمه افزایش مبلغ یارانه نقدی برای برخی گروه های مشمول در قالب بودجه ۱۴۰۱ نیز در رسانه ها مورد بحث و بررسی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =