مرکز آمار ایران اعلام کرد: ۱۳ میلیون و ۹۴۰ هزار نفر از جمعیت ۱۵ سال به بالا سال ۹۹ کشور، در بخش رسمی اشتغال داشته‌اند که از این تعداد، ۷۱.۸ درصد مربوط به بخش خدمات بود.

اشتغال ۱۳.۹ میلیون نفر در بخش رسمی اقتصاد

به گزارش کارآفرین نیوز، نتایج اشتغال رسمی و غیررسمی در سال ١٣٩٩ منتشر شد. این نتایج نشان می دهد ٥٩.٩ درصد جمعیت شاغل ١٥ ساله و بیش‌تر در سال ١٣٩٩ در «بخش رسمی» فعالیت می کنند. بررسی تغییرات سهم اشتغال بخشی حاکی از آن است که این سهم در مقایسه با سال قبل (١٣٩٨) ٠.٨ درصد افزایش یافته است.

بررسی وضعیت اشتغال به تفکیک بخش و اشتغال در سال ١٣٩٩ نشان می‌دهد که ٩٩.١ درصد از جمعیت شاغل دارای اشتغال رسمی، در بخش رسمی فعالیت می کنند این در حالی است که ٦٦.٠ درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال غیررسمی در بخش غیررسمی فعالیت می کنند.

شایان ذکر است طبق آخرین آمارهای موجود، این سهم در برخی کشورهای در حال توسعه از جمله ترکیه و برزیل به ترتیب ٧١.١ درصد و ٦٧.٠ درصد و در کشورهایی نظیر مصر و اندونزی به ترتیب ٣٦.٩ درصد و ٤٨.٣ درصد بوده است.

جمعیت شاغل بخش رسمی ١٥ ساله و بیش‌تر در سال ١٣٩٩، برابر با ١٣ میلیون و ٩٤٠ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل حدود ٣٩٧ هزار نفر کاهش یافته است. این نتایج حاکی از آن است که در سال ١٣٩٩، ٧١.٨ درصد از جمعیت شاغل بخش خدمات، ٥٤.٧ درصد از جمعیت شاغل بخش صنعت و ٣٦.٤ درصد از جمعیت شاغل بخش کشاورزی در بخش رسمی فعالیت می کنند.

بررسی وضعیت اشتغال افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می دهد که ٤.٠ درصد از جمعیت شاغل، دارای «اشتغال رسمی» بوده‌اند. بررسی روند تغییرات وضعیت اشتغال حاکی از آن است که این سهم در مقایسه با سال قبل (١٣٩٨) ١.٣ درصد افزایش یافته است.

شایان ذکر است طبق آخرین آمارهای موجود، این سهم در برخی کشورهای در حال توسعه از جمله ترکیه و برزیل به ترتیب ٦٨.٦ درصد و ٥٢.٩ درصد و در کشورهایی نظیر مصر و اندونزی به ترتیب ٣٥.٤ درصد و ١٩.٦ درصد بوده است.

بررسی سهم جمعیت شاغل ١٥ ساله و بیش‌تر در سال ١٣٩٩ نشان می دهد که ٤٣.٨ درصد جمعیت شاغل باسواد، ‌ دارای اشتغال رسمی هستند در حالی که ١٥.٨ درصد جمعیت شاغل بی سواد دارای اشتغال رسمی هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =