اتاق تعاون ایران از رشد فعالیت‌های کسب و کار در حوزه صنعت ساختمان در مهر ماه نسبت به شهریور خبر داد.

رشد فعالیت‌های صنعت ساختمان در مهرماه

به گزارش کارآفرین نیوز، عدد شامخ کل در مهرماه عدد ۵۶.۹۲ را ثبت کرد این در حالی است که سایر مولفه های اصلی این شاخص شامل، سرعت انجام سفارشات، موجودی مواد اولیه خریداری شده و میزان به کارگیری نیروی انسانی نیز نسبت به ماه قبل افزایش مشابهی را تجربه کردند.

شاخص انتظارات تولید در ماه آینده با رقم ۴۵.۳۸ نسبت به ماه قبل ۵۰ کاهش یافت که انتظار بدتر شدن وضعیت فعالیت های ساختمانی در آبان ماه نسبت به مهر ماه پیش بینی می شود.

بر اساس این گزارش، مولفه های میزان سفارشات جدید، سرعت انجام و تحویل سفارش، مواد اولیه خریداری شده، میزان استخدام نیز نسبت به ماه قبل افزایش نسبی داشتند.

شاخص میزان قیمت مواد اولیه با ثبت عدد ۷۲.۶۹ نسبت به ماه قبل کاهش داشت که نشان دهنده کاهش احتمالی روند صعودی قیمت ها و حرکت به سمت ثبات نسبی قیمت مصالح پایه است. با این حال همچنان تورم قیمت ها در بخش صنعت ساختمان وجود دارد.

رشد فعالیت‌های صنعت ساختمان در مهرماه

قیمت محصولات تولید شده (یا خدمات ارائه شده) با کاهش شاخص نسبت به ماه قبل به ثبت رسید و این دومین ماه متوالی کاهش این مولفه است.

شاخص میزان فروش با ثبت عدد ۵۳.۰۷ نسبت به ماه قبل کاهش بسیار جزئی داشته است. همچنین عدد شاخص انتظار بهبود فعالیت های کسب و کار در بین فعالان بخش ساختمان با کاهش نسبی نسبت به ماه قبل به مقدار ۴۵.۳۸ رسیده است.

بنابراین با در نظر گرفتن نتایج به دست آمده از مولفه های ذکر شده در مهرماه همچنین طبق پیش بینی در شامخ شهریورماه شدت فعالیت ها در این ماه افزایش یافت. اما با توجه به شاخص انتظارات در ارتباط با فعالیت های شرکت در ماه آینده و نشانه های ثبات قیمت بازار در مهرماه در صورتی که برنامه ریزی و تصمیمات جدید دولت در قالب تحریک بازار مسکن صورت نپذیرد، دوباره شاهد رکود در این صنعت خواهیم بود.

خاطرنشان می شود، اتاق تعاون ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده که نتیجه آن به صورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر می شود. کاربران، ذینفعان و محققان می‌توانند با مراجعه به پورتال تخصصی اتاق تعاون ایران به نشانی www.icccoop.ir به نسخه الکترونیکی این گزارش دست یابند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =