مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری گفت: طبق سیاست جدید، اگر کامیون ایرانی پس از تخلیه بار خود در افغانستان زودتر از ۲۵ روز دیگر دوباره وارد خاک افغانستان شود، مشمول جرایم می‌شود.

محدودیت جدید افغانستان برای تجارت ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، چند روز گذشته افغانستان اطلاعیه‌ای صادر کرده که محتوای این اطلاعیه بر این مبنا است که هر راننده کامیون ایرانی هر ۲۵ روز فقط یک‌بار اجازه ورود به خاک این کشور و عبور از پایانه مرزی را دارند. البته هنوز این بخشنامه و اطلاعیه به مرحله اجرا نرسیده است.

جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری در این‌ خصوص گفت: بخش دولتی و بخش خصوصی افغانستان از گذشته هم به‌ شدت به دنبال این بود که سهم باری که با ناوگان افغان حمل می‌شود، افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در این زمینه به‌ نوعی تمامیت‌خواهی مطرح است، ادامه داد: طبق سیاست جدید، اگر کامیون ایرانی پس از تخلیه بار خود در افغانستان زودتر از ۲۵ روز دیگر مجدداً وارد خاک افغانستان شود، مشمول جرایم می‌شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری افزود: درگذشته هم در مرز میلک با این مشکل مواجه بودیم و ناوگان ایرانی که از طریق این مرز وارد خاک افغانستان می‌شدند، با توقف طولانی در صف خروج مواجه می‌شدند به این دلیل که دفعات حمل بار ناوگان ایرانی کاهش پیدا کند تا به افزایش حمل ناوگان افغانستانی کمک شود.

محدودیت جدید افغانستان برای تجارت ایران

هدایتی گفت: مدیران جدید این کشور که سابقه و تجربه کار در این زمینه را ندارند و این سیاست‌ها در واقع از سوی افرادی که سابقه فعالیت در این حوزه را دارند، خط داده می‌شود.

وی با بیان اینکه هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، گفت: دو روز گذشته به دعوت مسئولان افغانستانی مدیرکل حمل‌ونقل استان خراسان رضوی به همراه استاندار جلساتی در هرات داشتند و این نامه و اطلاعیه هم یکی از موضوعات جلسه بوده است برای رفع مشکلات احتمالی تصمیماتی گرفته شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری تاکید کرد: البته این موضوعات در بحث تجارت با ترکیه هم مطرح است و کشور ترکیه هم به دنبال این بوده که حمل‌ونقل به نحوی انجام شود که به نفع ناوگان کشور خودشان باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =