رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران از خودکفایی ۸۵ درصدی کشور در ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد.

خودکفایی ۸۵ درصدی در ساخت تجهیزات صنعت نفت

به گزارش کارآفرین نیوز، مجید محمدپور ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: هم اکنون ۸۲۰ شرکت عضو این انجمن هستند که ۸۵ درصد نیاز صنعت نفت کشور به این تجهیزات را تامین می‌کنند.

وی افزود: این خودکفایی تنها در زمینه دستیابی به ساخت و تولید این تجهیزات نیست و امروز شرکت‌های داخلی به دانش فنی تولید تجهیزات نیز دست یافته‌اند به طوری که تمامی مراحل طراحی، مهندسی، ساخت و نصب آن‌ها توسط متخصصان داخلی انجام می‌شود.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با بیان اینکه ماهیت صنعت نفت توام با تحقیق و توسعه است، گفت: این دستاوردها به واسطه بخش‌های تحقیق و توسعه در شرکت‌های ایرانی به دست آمده و به موازات آن ۲۴۰ شرکت دانش بنیان نیز هم اکنون عضو انجمن هستند که این شرکت‌ها نگرانی در زمینه کمبودها را برطرف می‌کنند.

خودکفایی ۸۵ درصدی در ساخت تجهیزات صنعت نفت

تامین مواد اولیه؛ مشکل عمده شرکت‌های سازنده تجهیزات نفت

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده شرکت‌های سازنده تجهیزات نفت تامین مواد اولیه است، افزود: تولید و تامین مواداولیه در این صنعت نیازمند سرمایه‌گذاری‌های کلان است که بخش خصوصی توان تامین مالی آن را ندارد بنابراین خواسته ما از شرکت‌های دولتی و شبهه دولتی این است که در زمینه تولید مواداولیه سرمایه‌گذاری کنند.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با بیان اینکه هم اکنون در زمینه ساخت انواع تجهیزات، موادشیمیایی، کاتالیست‌ها، ابزار دقیق و تجهیزات دوار هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد، افزود: با وجود عرضه این تجهیزات و رشد خوبی که در سال‌های اخیر در این زمینه داشته‌ایم، اما به موازات آن تقاضا رشد نکرده و به همین دلیل، ۴۰ درصد ظرفیت ۸۲۰ شرکت عضو انجمن خالی است که این جای نگرانی دارد.

خودکفایی ۸۵ درصدی در ساخت تجهیزات صنعت نفت

محمدپور با بیان اینکه هم اکنون شرکت‌های سازنده تجهیزات نفت ۸۰ هزار شغل مستقیم و ۲۴۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد کرده‌اند، خاطرنشان کرد: باتوجه به اهمیت حفظ این اشتغال و وعده‌هایی که دولت در زمینه ایجاد اشتغال داده باید هرچه سریع‌تر طرح‌های صنعت نفت، راه‌اندازی شود تا برای این شرکت‌ها کار ایجاد شود، زیرا در غیر این صورت حفظ این اشتغال در شرکت‌های سازنده تجهیزات صنعت نفت کار دشواری خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =