رییس جمهوری می‌گوید ایجاد اشتغال مهم‌ترین خواسته مردم در سفرهای استانی دولت بوده و در این زمینه نیازمند برداشتن گام‌های عملی و درست هستیم ، طرح‌های اجرا شده در گذشته ناکارآمد بوده و نباید تکرار شوند.

آغاز فصل نو در بازار کار ایران/ بایگانی طرح‌های گذشته

به گزارش کارآفرین نیوز، طبق آمارهای رسمی حدود ۲.۴ میلیون نفر بیکار در کشور داریم، ۲.۲ میلیون نفر اشتغال ناقص یا ناپایدار دارند، حدود دو میلیون نفر ناامید از یافتن کار داریم که جزو جمعیت فعال نیستند، ۹.۷ میلیون نفر هم با اشتغال کم درآمد روبرو هستند و همچنین ۴.۵ میلیون نفر هم اشتغال غیر رسمی دارند، یعنی بیمه ندارند.

این آمارها را وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کرد. به بیان دیگر، ۱۶.۲ میلیون نفر علاوه بر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار مطلق کشور، با چالش اشتغال مواجه هستند و دولت سیزدهم باید برای حل و فصل مسئله اشتغال آنها برنامه ریزی کند.

اشتغال‌زایی با منابع بانک‌ها!

هر چند حل معضل بیکاری که در طول چند دهه اخیر در کشور شکل گرفته، به آسانی و یا در یک مقطع کوتاه قابل انجام نیست، اما نگاهی به اقدامات دولت های گذشته در خصوص اشتغال زایی، نوعی اقدامات مشابه را نمایان می کند. حل مشکل اشتغال و بیکاری جوانان از طریق ارائه تسهیلات بانکی، صدور مجوز کسب و کار از بنگاه زودبازده تا مشاغل خانگی و ... از اقدامات دولت ها در گذشته بوده است.

آغاز فصل نو در بازار کار ایران/ بایگانی طرح‌های گذشته

با این حال، وزیر کار دولت سیزدهم معتقد است هیچ یک از این روش ها منتج به نتیجه نشده و اشتغال زایی خاصی در کشور حاصل نشده است. طبق یک آمار موجود، میزان اشتغال خانگی کشور امروز زیر ۳ درصد است و از این منظر، اقدامات دولت های گذشته و سرمایه گذاری ها و تسهیلات پرداخت شده به هدف نرسیده است.

بنابراین تا زمانی که دولت ها دغدغه ارائه آمار از عملکرد اشتغال زایی به جای انجام حرکت های زیرساختی و اساسی در بازار کار را دنبال کنند، نتیجه چندانی از بهبود در وضعیت بازار کار کشور حاصل نخواهد شد.

بازار کار دستورپذیر نیست

در عین حال، دولت باید تلاش کند تا با ایجاد رونق در تولید و حرکت چرخ های بنگاه ها و صنعت کشور، اشتغال زایی پایدار انجام دهد و راهکارهای نمایشی پرداخت تسهیلات تکلیفی بانک ها و برخورد دستوری با بازار کار، معضل بیکاری جوانان را حل نخواهد کرد.

آغاز فصل نو در بازار کار ایران/ بایگانی طرح‌های گذشته

این مسئله که رییس جمهور عنوان کرده، همچنان معضل بیکاری و درخواست اشتغال مهم ترین خواسته مردم در سفرهای استانی دولت است، نشان دهنده باقی ماندن مسئله بیکاری در جامعه و لزوم تغییر روش ها و برنامه های دولت در این زمینه است، در غیر اینصورت با ادامه روش های گذشته چندان امیدی به رفع معضل بیکاری جوانان نخواهد بود.

درخواست های مکرر اشتغال برای جوانان توسط مردم از مسئولان دولتی در سفرهای استانی نشان دهنده دغدغه مهم و چالش اساسی جامعه در این بخش است. امروز تقریبا تمامی خانواده ها دارای افراد بیکار هستند و با مسئله بیکاری جوانان دست و پنجه نرم می کنند.

معضل بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی

در این بین، معضل بیکاری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی چالش بزرگ تری برای دولت محسوب می شود، چون با حدود یک میلیون نفر متقاضی کار مواجه است که به دلیل تحصیلات دانشگاهی انجام شده، اغلب هر نوع اشتغالی را نمی پذیرند و از این منظر، اشتغال زایی و ایجاد فرصت های شغلی برای آنان با سختی های بیشتری همراه است.

آغاز فصل نو در بازار کار ایران/ بایگانی طرح‌های گذشته

در هفته گذشته، اولین نشست شورای عالی اشتغال دولت سیزدهم به ریاست رییس جمهور برگزار شد و در این نشست انجام برخی امور مطرح شد و همچنین رییس جمهور نیز بعضی مباحث مرتبط با بازار کار را مطرح کرد که اگر به سمت آنها حرکت شود، دستکم در آینده نزدیک برخی نشانه های بهبود در وضعیت بازار کار نمایان خواهد شد.

تهیه بانک اطلاعاتی از افراد شاغل و بیکار براساس تعریف دقیق از بیکاری و اشتغال، تهیه آمار بیکاران و افراد فاقد شغل شایسته و شناخت توانایی‌ها و مهارت‌های علمی و عملی افراد بیکار و تعیین نوع اشتغال مناسب برای آنان در قالب ایجاد جنبش اشتغال‌زایی مطرح شده است.

رییسی: روش‌های گذشته اشتغال‌زایی ناکارآمد بود

همچنین بحث تهیه سند جامع اشتغال نیز مطرح شده است. رییس جمهور معتقد است عرصه اقتصاد دیجیتال و دانش‌بنیان، اقتصاد دریا و فعال کردن اقتصاد روستاها از جمله زمینه‌هایی است که با توجه و تمرکز بر روی آنها می‌توان در زمینه رفع مشکل بیکاری، گام‌های بلندی برداشت.

آغاز فصل نو در بازار کار ایران/ بایگانی طرح‌های گذشته

وی از سویی بیان داشته که اقداماتی نظیر اعطای وام‌های ایجاد اشتغال زودبازده در دولت‌های گذشته نتیجه رضایت‌بخشی نداشته و عموماً آمارهای ارائه شده درباره ایجاد اشتغال با واقعیت تطبیق نداشته است، لذا نباید این تجربه‌های ناکارآمد تکرار شود.

دولت چه اقداماتی را باید انجام دهد؟

بنابراین حال که دولت سیزدهم برای مقابله با بیکاری جوانان و اشتغال زایی برنامه ریزی کرده، باید اقدامات زیرساختی اساسی را در بازار کار انجام دهد و به دنبال دغدغه آماردهی نباشد.

آغاز فصل نو در بازار کار ایران/ بایگانی طرح‌های گذشته

اصلاح نظام آموزشی کشور، انجام سرمایه گذاری های اساسی در بخش های اشتغال زا، تلاش برای جذب سرمایه های خارجی،‌ استفاده از ظرفیت بازارهای کار خارجی، استفاده از ابزارهای انحصاری دولت در تشویق کارفرمایان برای جذب نیروی کار مانند تخفیف ها و معافیت های مالیاتی و بیمه ای، تکمیل واحدهای نیمه تمام، تشویق واقعی بخش خصوصی و اقدام برای کاهش هزینه های بنگاه ها برای جذب نیروی کار و ... از اقدامات اساسی و کلیدی است که دولت باید برای آنها برنامه ریزی کند.

در غیر اینصورت احتمالا به سمت تسهیلات تکلیفی و تزریق منابع بانک ها با هدف اشتغال زایی حرکت خواهد شد که نتیجه همان است که در گذشته بوده و مشکلی از بازار کار کشور نه تنها حل نمی شود، بلکه بیکاران بدهکار نیز افزایش خواهند یافت.

///////////////////

علی احمدقاسمی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =