عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وعده تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ از سوی وزارت صمت در صورتی محقق می‌شود که خودروسازان انگیزه و شرایط لازم برای این امر را داشته باشند.

پیش‌شرط تولید ۱.۶ میلیون خودرو در سال

علی جدی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص طرح ساماندهی واردات خودرو اظهار کرد: تصویب و اجرای این طرح به ساماندهی وضعیت بازار خودرو کمک بزرگی می کند.

وی افزود: این طرح در صورتی که به تصویب برسد و اجرایی شود منجر به ایجاد توازن در عرضه و تقاضای بازار می شود و با افزایش عرضه، شاهد کاهش قیمت ها خواهیم بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با اجرایی شدن طرح مذکور، حتی اگر قیمت ها کاهش چشمگیری نداشته باشند تا مدتی شاهد ثبات قیمت در این بازار خواهیم بود.

وی یادآور شد: البته طی ماه های گذشته که این موضوع رسانه ای و مطرح شد، در بازه ای افت بالای ۱۰ درصدی قیمت برخی خودروها (به خصوص خودروهای خارجی) را شاهد بودیم که همین امر نشان دهنده اثرات مثبت این طرح روی قیمت ها در این بازار و تاثیر آن بر بهبود وضع اقتصادی است.

پیش‌شرط تولید ۱.۶ میلیون خودرو در سال

جدی گفت: طرح ساماندهی بازار خودرو بعد از انجام اصلاحات لازم دوباره به شورای نگهبان ارسال می شود و امیدواریم با تایید آن از سوی شورا، شاهد افزایش عرضه و کاهش قیمت ها باشیم.

طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس دهم مطرح شده بود که به دلیل برخی ایرادات به تایید شورای نگهبان نرسید و در مجلس یازدهم توسط کمیسیون صنایع و معادن مورد اصلاح قرار گرفت و دوباره به شورای نگهبان ارسال شد.

این طرح بعد از چند بار تردد بین مجلس و شورای نگهبان، ۳۱ شهریورماه در جلسه شورا بررسی شد و اعضا نسبت به مصوبه در برخی موارد ابهاماتی داشتند. از این رو، طرح ساماندهی بازار خودرو از سوی شورا به مجلس بازگردانده شد تا اصلاحاتی روی آن انجام و دوباره به شورا ارسال شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو از اولویت‌دارترین اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون صنایع مجلس است که تصویب و اجرای طرحی همچون ساماندهی بازار خودرو می تواند در تحقق این مهم و جلب رضایت عموم موثر واقع شود.

پیش‌شرط تولید ۱.۶ میلیون خودرو در سال

وی با اشاره به احتمال حذف قرعه کشی خودرو، گفت: قرعه کشی در صورتی قابل حذف است که تولید افزایش پیدا کند و جوابگوی میزان تقاضای بازار خودرو باشد.

بیش از ۱۶ ماه از اعمال سیستم قرعه کشی در فروش خودروهای داخلی می گذرد که به تازگی، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم با این روش مخالفت کرده و معتقد است که باید حذف قرعه ‌کشی در صنعت خودرو انجام شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =