کلاهبرداری های گسترده و حملات سایبری فزاینده موجب افزایش حساسیت ها و نگرانی ها در حوزه خدمات مالی غیر متمرکز شده است.

پلتفرم‌های دیفای؛ قربانی بعدی قوانین نظارتی

به گزارش سی ان بی سی، پس از افزایش سخت گیری ها بر بایننس (Binance) و سایر کارگزاری های رمز ارز، توجه ناظران رسمی به دنیای دیفای (DeFi) معطوف شده است.

دیفای؛ به خدمات مالی غیر متمرکز اطلاق می شود که به کاربران اجازه می دهد امور مالی پیشین (سنتی) خود مانند دریافت وام را بدون نیاز به واسطه ها، بانک ها و سایر سازمان های مالی متمرکز انجام دهند. اغلب برنامه های دیفای بر بستر اتریوم (Ethereum) ساخته می شوند. در واقع دیفای اکوسیستمی از چندین پلتفرم خدمات مالی است که با حذف بانک ها و واسطه ها به افراد خدمات مالی ارائه می دهد.

پلتفرم‌های دیفای؛ قربانی بعدی قوانین نظارتی

از آنجا که دیفای با عملکرد متفاوت، باعث به هم ریختن ساختار بازار سنتی شد به دیفای، لقب "غرب وحشی" (Wild West) دنیای کریپتو داده اند.

از نظر تئوری، ایده دیفای بسیار جذاب و پر آتیه است: در تعریف، هر کاربری می تواند پول دیجیتال را با نرخ بهره رقابتی وام دهد یا وام بگیرد بدون اینکه نیاز به حضور بانک یا واسطه داشته باشد. بسیاری از سرمایه گذاران نیز با تصور کسب سودهای دورقمی در توکن های دیجیتال خاص وسوسه و تشویق شده اند.

رشد پرشتاب صنعت خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) که برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ در بازار دیجیتال، فراگیر شد هم اکنون در آستانه بیدارباش هشداردهنده قرار گرفته است.

با هک های گسترده یا کلاهبرداری های کلان که امسال امنیت این بازار را تحت الشعاع قرار داد، ناظران و قانونگذاران به شدت از افزایش جرایم و آسیب به سرمایه کاربران، ابراز نگرانی می کنند.

سید پاول؛ هم ـ بنیانگذار میپل (Maple)؛ پلتفرم وام دهی دیفای از افزایش توجهات و تلاش ها برای قانونمند و ایمن ساختن فضای فعالیت دیفای در پی افزایش حملات سایبری و ناامنی ها خبر داد.
وی می افزاید: نمی توان پذیرفت که با این رشد سریع معاملات، هیچ قانون ویژه و ناظری در بازار دیفای وجود نداشته باشد.

پلتفرم‌های دیفای؛ قربانی بعدی قوانین نظارتی

گرچه برخی صرافی های ارز دیجیتال پیش‌دستی کرده اند و قوانین جدیدی برای کنترل و پیشگیری از کلاهبرداری ها و هک های مخرب وضع کرده اند از جمله صرافی کوین بیس (Coinbase) که در اقدامی آینده نگرانه، اجرای قوانین جدیدی را در مورد وضعیت پرداخت مالیات، پولشویی و فعالیت های غیرفانونی در این بازار آغاز کرده است.

هفته گذشته نیز دولت آمریکا از نمایندگان کنگره خواست تا با تصویب قوانین مستند و متقن، موجبات افزایش میزان امنیت معاملات استیبل کوین ها را فراهم آورند.

بر اساس آمار سایت The Block؛ تاکنون حدود ۹۰ میلیارد دلار (دپوزیت) در پلتفرم های دیفای بر بستر اتریوم سپرده گذاری شده است. The Block؛ مرجع شبانه روزی سرمایه گذاران بازار کریپتو برای کسب اخبار و نتایج تحقیقات درباره دارایی های دیجیتال است که در سال ۲۰۱۸ در نیویورک تأسیس شد.

اوایل سال جاری میلادی، روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا طرح بررسی یونی سواپ و چگونگی سرمایه گذاری و استفاده از پلتفرم های غیرمتمرکز را در دستور کار قرار داده است.

پلتفرم‌های دیفای؛ قربانی بعدی قوانین نظارتی

یونی سواپ (Uniswap)؛ پروتکل نقدینگی خودکار (بدون نیاز به مجوز) و رایگان غیر متمرکز است. همچنین نام یکی از معروف ترین صرافی های دیفای (DEX) است که با توجه به اقبال اخیر فعالان بازار از خدمات مالی غیرمتمرکز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از مقامات لابراتوارهای یونی سواپ که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: ما متعهد به تبعیت از ضوابط و قوانین وضع شده دولت برای این صنعت هستیم. همچنین برای ارائه هر گونه اطلاعات و آمار مرتبط مورد نیاز ناظران برای تحقیق،آمادگی داریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.