سخنگوی گمرک گفت: ایران در هفت ماهه نخست سال به ۱۴۲ کشور دنیا کالا صادر کرده و از ۱۱۰ کشور نیز کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کرده است.

صادرات ایران به ۱۴۲ کشور در هفت ماهه نخست ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، سیدروح اله لطیفی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: ایران از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان مهرماه، حدود ۹۹ میلیون تن کالا به ارزش تقریبی ۵۵ میلیارد دلار را با کشورهای جهان تبادل کرده است.

وی افزود: در این مدت ۱۴۲ کشور به صورت مستقیم کالای ایرانی را خریداری کردند و ۱۱۰ کشور نیز فروشنده کالا به ایران بودند.

سخنگوی گمرک در خصوص مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی، گفت: ۷۵.۲ میلیون تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۴ میلیون دلار در هفت ماه گذشته صادر شده که چین با هفت میلیارد و ۶۸۹میلیون دلار، عراق با پنج میلیارد و ۴۸۳میلیون دلار، ترکیه با سه میلیارد و ۳۹۷میلیون دلار، امارات با دو میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیارد و ۱۲۶ میلیون دلار پنج مقصد اول صادرات کالای ایرانی بودند.

وی افزود: کشورهای سوازیلند با هزار و ۸۰۰دلار، کومور با پنج هزار و ۹۳۲دلار، گواتمالا با ۶هزار و ۲۶۴دلار، اکوادور با ۶هزار و ۵۳۴دلار، انگولا با ۶هزار و ۶۲۸دلار، هندوراس با ۶هزار و ۸۰۰دلار، نیکاراگوئه با هفت هزار و ۶۶۷دلار و لائوس با ۹هزار و ۸۰۰دلار، هشت کشوری بودند که کمترین خرید را از ایران داشتند.

لطیفی در خصوص واردات کشور در هفت ماه سال ۱۴۰۰ گفت: در این مدت ۲۳میلیون و ۵۰۵هزار تن کالا به ارزش ۲۷میلیارد و ۷۳۹میلیون دلار از گمرکات اجرایی ترخیص شد که امارات با هشت میلیارد و ۵۹۶میلیون دلار، چین با ۶میلیارد و ۱۰۷میلیون دلار، ترکیه با دومیلیارد و ۸۶۱میلیون دلار، آلمان با یک میلیارد و ۳۹میلیون دلار و سوئیس با یک میلیارد و ۳۵میلیون دلار، پنج کشور اول فروش کالای مورد نیاز کشور در هفت ماه نخست سال بودند.

وی گفت: کشورهای ترینیدادو توباگو با چهار هزار و ۹۷۶دلار، لتونی با ۱۶هزار و ۵۷۴دلار، ایسلند با ۱۶هزار و ۸۷۹دلار، کامرون با ۲۵هزار و ۹۵۱دلار، سرزمین های جنوبی فرانسه با ۶۷هزار و ۷۵۴دلار، شیلی با ۸۳هزار و ۷۴۹دلار و کاستاریکا با ۸۶هزار و ۵۹۶دلار به ترتیب کمترین میزان فروش کالای مورد نیاز را به کشور داشتند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.