رییس جمهوری با اشاره به اینکه بودجه ۱۴۰۱ باید بر مبنای نیازهای واقعی تدوین شود، بر لزوم پرهیز از چانه زنی و بخشی‌نگری در تدوین بودجه تاکید کرد.

اهداف دولت در بودجه ۱۴۰۱/ چانه‌زنی نداریم

به گزارش کارآفرین نیوز، آیت الله دکتر سید ابراهیم رییسی شامگاه یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تاکید بر اینکه بودجه سال ۱۴۰۱ منطبق بر نیازهای کشور و اهداف دولت سیزدهم باشد، تصریح کرد: مهم‌ترین هدف دولت اجرای عدالت است، لذا بودجه ریزی نیز منطبق با اجرای عدالت و عدالت‌محور باشد.

وی با تشکر از تلاش تیم اقتصادی دولت برای تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اصلاح بودجه ریزی کشور، باید لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ بر همین اساس یعنی اصلاح ساختار بودجه، تدوین شود.

رییس جمهور با اشاره به عقب‌ماندگی‌های تاریخی در اجرای عدالت افزود: یکی از اسناد مهم برای جبران عقب ماندگی، بودجه سالیانه کشور است؛ لذا این سند باید بخشی از عقب‌ماندگی های کشور را در عدالت اجتماعی و اقتصادی جبران کند.

رییسی ادامه داد: نظام بودجه ریزی بر اساس چانه زنی، رفاقت و فشارهای دیگران نباشد، بلکه بودجه ریزی باید بر اساس نیازهای واقعی تدوین شود و از چانه‌زنی و بخشی نگری جلوگیری شود.

اهداف دولت در بودجه ۱۴۰۱/ چانه‌زنی نداریم

وی با اشاره به حجم بالای فرار مالیاتی در کشور تصریح کرد: موضوع فرار مالیاتی یا محاسبه ناصحیح مالیات در بودجه سال ۱۴۰۱ رفع شود و درآمدهای دولت از این طریق افزایش یابد.

رییس جمهور همچنین با اشاره به هزینه ریالی برخی بنگاه ها و منتفع شدن آنها از انواع یارانه های پنهان و در مقابل درآمد دلاری گفت: این بنگاه ها باید مالیات واقعی و سهم دولت و مردم را شفاف پرداخت کنند و در این زمینه مطالبه گری شود.

رییسی با تبیین رویکرد دولت به بودجه استان ها گفت: قصد نداریم در جزئی ترین مسائل استان ها دخالت کنیم، اما نظارت بر عملکرد دستگاه‌های دولتی در استان‌ها از سوی سازمان برنامه و بودجه به صورت پیگیری مستمر ادامه یابد.

رییس جمهور با اشاره به ایجاد بار مالی توسط دولت قبل برای دولت سیزدهم و فروش اوراق اظهار داشت: وزرا و مدیران در مقابل هزینه تراشی ایستادگی کنند و اجازه ندهند هزینه جاری دستگاه ها بر فعالیت عمرانی و محرومیت زدایی سایه بیندازد.

هماهنگی قوای سه گانه برای تحقق رشد ۸ درصد اقتصاد

در این جلسه رییس سازمان برنامه و بودجه گزارشی از پیش بینی های دولت برای بودجه سال ۱۴۰۱ ارائه کرد که بر اساس این گزارش، سازمان برنامه و بودجه، رشد اقتصادی کشور در سال آینده را ۸ درصد پیش بینی کرده است.

سازمان برنامه و بودجه همچنین، میزان رشد ارزش افزوده در هر یک از استان ها را با توجه و تاکید بر عدالت محوری و بدون کسری بودجه پیش‌بینی کرد که این برنامه در حال تدوین است.

در این جلسه، در چهارچوب بودجه پیشنهادی سال آینده مقرر شد، هماهنگی های لازم بین قوای سه گانه برای مدیریت هزینه ها در سال ۱۴۰۱ پیگیری و انجام شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =