در حال حاضر کشورهای زیادی به دنبال ایجاد ارز دیجیتال ملی بر پایه ارز رسمی کشور خود هستند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد عزم چین و روسیه در این زمینه از دیگر کشورها جدی تر است.

خیز کشورهای شرقی برای ایجاد ارز دیجیتال ملی

به گزارش کارآفرین نیوز، با اشاعه رمز ارزها بانک‌های مرکزی برای عقب نیافتادن از سیل فناوری به فکر ایجاد شکل جدیدی از پول افتادند که ضمن داشتن جذابیت‌ رمز ارزها قابل رهگیری و رگولاتوری هم داشته باشد
 

چینی‌ها آماده برای اول شدن

بانک مرکزی چین چندین سال بود که بر روی پروژه ارز دیجیتال ملی مطالعه می‌کرد و جسته و گریخته اخبار غیر رسمی از میزان پیشرفت این ارز دیجیتال در رسانه‌ها منتشر می‌شد، مطالعه‌ای که با گمانه‌زنی‌‎های فیس‌بوک برای ایجاد رمز ارز سرعت بیشتری به خود گرفت. (پروژه‌ای که در نهایت با محدودیت‌های قانونی ایالات متحده آمریکا متوقف شد.)

تمام شواهد حاکی از آن است که چینی‌ها به دنبال اول شدن در این زمینه هستند. در حال حاضر بانک مرکزی این کشور در مرحله استفاده آزمایشی از ارز دیجیتال ملی خود است. به طوریکه در زمستان سال گذشته خورشیدی به طور رسمی از یوان دیجیتال رونمایی و برای استفاده در اختیار شهروندان برخی از شهرهای بزرگ چین قرار گرفت.

گزارش‌های خبری حاکی از آن است که کاربران چینی ارتباط خوبی با این شکل جدید پول برقرار کرده‌اند. آنها دو مزیت را در گفت و گو با وال‌‎ استریت ژورنال دو مزیت را درباره این تجربه جدید بیان کرده‌اند: ابتدا اینکه ارز دیجیتال ملی احتیاجی به اینترنت ندارد و دومین مزیت این فناوری عدم نیاز به واسطه های رایج بین شرکت‌های پرداخت و بانک های مختلف بوده که باعث شده فروشندگان مستقیم به هزینه کالا خود دست یابند.

در حال حاضر چین اولین کشوری است که ارز دیجیتال ملی خود را در اختیار مردم قرار داده تا با فعالیت‌های روز مره خود را انجام دهند اما تاکنون خبری رسمی از زمان عرضه رسمی آن مطرح نشده است. برخی رسانه‌ها خبر از رونمایی عمومی یوان دیجیتال در زمستان سال جاری میلادی داده‌اند.

دیجیتالی‌شدن یوان امکان انجام تسویه‌های بین‌المللی با قابلیت پایش سریع با استفاده از این ارز را فراهم می‌کند و محبوبیت آن در میان تاجران بین‌المللی را افزایش می‌دهد.

موضوع بعدی اینکه چین بزرگ‌ترین جمعیت افراد فاقد دسترسی به یک بانک را دارد و یک ارز دیجیتال تعداد زیادی از آن‌ها را قادر می‌سازد که بدون دسترسی به محصولات و زیرساخت‌های بانکی گسترده به اقتصاد اصلی دسترسی داشته باشند.

روس‌ها وارد می‌شوند!

روسیه‌ هم در زمینه ارز دیجیتال ملی از چین عقب تر است  اما طبق آخرین نظری که مسئولان بانک مرکزی این کشور اعلام کرده اند تا پیش از شروع سال میلادی 2022 رونمایی خواهد شد.

 بانک مرکزی روسیه قرار است نقشه راه توسعه این ارز دیجیتال را به زودی منتشر کند و طبق برنامه نمونه اولیه آن تا پاییز سال جاری و پیش از پایان سال نو میلادی آماده می‌شود.

همچنین در همین باره پیشتر رئیس بانک مرکزی روسیه  اعلام کرده بود درباره راه‌اندازی روبل دیجیتال با جامعه بانکداری این کشور مشورت کرده و پس از توافقات اولیه با آنها قول داد تا تابستان سال جاری تصویر روشنی از روبل دیجیتال در اختیار آنها و عموم مردم قرار دهد.

بانک مرکزی این کشور در یک اقدام جالب پیش از طراحی روبل دیجیتال نظر بانک‌ها و موسسات مالی مستقر در روسیه را در این زمینه گردآوری کرد.

الویرا نابلیولینا- مدیر بانک مرکزی روسیه با اشاره به دریافت بازخورد و نظرات بانک های روسی در خصوص روبل دیجیتالی از ماه اکتبر سال گذشته تاکنون گفت:  روبل دیجیتالی به معنی شکل تازه ای از پول ملی خواهد بود.

به گفته خانم نابلیولینا بیشتر بانک ها از ارز دیجیتالی دو مرحله‌ای حمایت می کنند یعنی ارزی که کیف پول آن توسط بانک مرکزی ایجاد و در این نهاد هم وظیفه نظارت بر عملیات‌های انتقال وجه را بر عهده خواهد داشت.

رییس بانک مرکزی روسیه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در آغاز تابستان جزییات بیشتری از سازوکار روبل دیجیتالی برای مردم و مشتریان تشریح خواهد شد، گام بعدی در راه اندازی روبل دیجیتالی را شروع عملیات آزمایشی این ارز در بستیر مخصوص دانست. ارز جدید همچنین برای تطابق با نظام بانکی نیاز قانون گذاری در این حوزه خواهد داشت.

روبل دیجیتال در کنار روبل‌های کاغذی در چرخه خواهد بود

به گفته بانک مرکزی روسیه، روبل دیجیتال باعث نوآوری و رقابت بیشتر در بخش مالی خواهد شد چرا که انتقال سریع تر و اسان تر وجه بین طرفین معامله را فراهم می کند و پروژه های دولتی نیز با برنامه ریزی بهتری انجام می شود.

چرا ارز دیجیتال ملی؟

یکی از اصلی‌ترین سوال‌هایی که درباره دلیل پیدایش ارز دیجیتال ملی مطرح می‌شود این است که اساسا با وجود روش‌های مرسوم پرداخت چه نیازی به ارزهای دیجیتال ملی است؟ کوتاه‌ترین پاسخ به این سوال این است: به همان دلیلی که با وجود پول نقد نیاز به روش‌های پرداخت جدید مانند کارت‌های پرداخت داریم!

باید به این نکته توجه داشت که ارزهای دیجیتال ملی نه قرار است به طور کامل جای پول نقد را بگیرند و نه اساسا طراحی شده‌اند که جای رمز ارزهای جهان‌روا مانند بیت کوین و اتریوم را پر کنند. بلکه می‌خواهد با استفاده از تکنولوژی پرداخت را تسهیل کند.

این ارزها بر عکس رمز ارزها مرسوم از شبکه عمومی بلاکچین بهره نمی‌برند از سوی دیگر بدون پشتوانه و بی رگولاتور هم نیستند. انتشار آنها محدود و بر مبنای یک ارز رسمی است و در عین حال اگر از بلاکچین بهره گیرند بلاکچین آنها خصوصی است. بانک های مرکزی هم بر نحوه نقل و انتقال و انتشار آنها نظارت دارند.

از مزایای این ارزها برای کاربرانشان می‌توان به کاربری ساده‌تر از روش‌های موجود پرداخت، رفع محدودیت های مکانی، حذف واسطه‌ها اشاره کرد.

بیش از کاربرانٰ، این روش پرداخت برای سیاستگذاران پولی و مالی کشورها یعنی بانک های مرکزی مزیت دارد. رصد جریان پول در ارزهای دیجیتال ملی به سادگی و دقت بالایی امکان پذیر است. از سوی دیگر با اشاعه این خدمت به طور مضاعف از انتشار پول کاغذی و نقدی جلوگیری می شود. در زمینه‌ ارز دیجیتال ملی امکان کلاهبرداری هم نسبت به روش‌های دیگر پرداخت پایین‌تر است.

رفته رفته و با گرایش کشورهای مختلف به ارزهای دیجیتال ملی ناگزیر کشورمان هم باید به این سمت حرکت کند. این ابزار می‌تواند ابزاری برای افزایش فراگیری مالی و سهولت تراکنش‌ها باشد و شفافیت را همراه با کاهش هزینه مبادلات ارائه می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =