شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز، پس از رشد ۸ هزار و ۸۵۵ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۵۶ هزار و ۵۳۰ واحدی قرار گرفت.

رشد ۹ هزار واحدی بورس در معاملات پایان هفته

به گزارش کارآفرین نیوز، امروز شاخص هم وزن با رشد ۵ هزار و ۵۳۰ واحد در سطح ۳۹۱ هزار و ۳۰۲ واحد قرار گرفت.

نمادهای اثرگذار

نمادهای وبملت، وامید، رمپنا، اخابر، کگل، وتجارت و شپنا یشترین اثر مثبت را بر بازار داشتند و نمادهای نوری، پارسان، شپدیس، فارس، فولاد و شاراک نماد های منفی بازار سرمایه بودند که مانع از رشد بیشتر بورس شدند.

نمادهای شستا، شپنا، شبندر، وبملت، نوری و فسبزوار پُرتراکنش ترین نمادهای امروز بازار سرمایه بودند.

فرابورس

شاخص فرابورس نیز با رشد ۷۴ حدی، در سطح ۲۰ هزار و ۶۴۷ واحدی قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس امروز به بیش از ۵۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات فرابورس نیز ۲۰ هزار میلیارد تومان بود.

سوء‌مدیریت، علت وضعیت کنونی بازار سرمایه

در روزهای اخیر، وزیر اقتصاد، وضعیت کنونی بازار سرمایه را حاصل از سوء مدیریت عنوان کرده بود. سید احسان خاندوزی گفت: کسانی که اطلاعات کافی ندارند نباید مستقیما به بازار بورس وارد شوند و باید با سهامداری غیرمستقیم و سپردن کار به دست تامین سرمایه‌های متخصص به این حوزه وارد شوند.

وی در ادامه اظهار داشت: بازار سرمایه با توجه به ماهیت خود باید نقش بی‌بدیلی برای غلبه بر چالش تامین مالی تولید ایفا کند، متاسفانه سوءمدیریت مشهود گذشته در بازار سرمایه که منجر به رشد قیمت بی‌منطق و حبابی شاخص بورس در نیمه اول سال ۱۳۹۹ و در پی آن کاهش ۴۵ درصدی شاخص در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ شد، موجب زیان و ناراحتی و خشم بخش مهمی از سهامداران خرد و تازه‌وارد به این بازار که جمعیت بالایی هستند را فراهم آورد.

رشد ۹ هزار واحدی بورس در معاملات پایان هفته

ثبات بازار حفظ شده است

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با کارآفرین نیوز، در خصوص صحبت های مطرح شده توسط وزیر اقتصاد گفت: انتخاب کننده و تصمیم گیرنده خود مردم هستند. اگر فردی به واسطه تبلیغات، محصولی را خریداری می کند و در نهایت ضرر کند، به عدم تحقیق صحیح مربوط می شود. در همان دوره که دولت وقت با تبلیغات عجیب مردم را به سمت بازار سرمایه هدایت می کرد، کارشناسان هشدارهایی در این خصوص داده بودند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز برخی به واسطه تبلیغات در فضای مجازی و تحلیل های تکنیکال این فضا وارد بورس می شوند و متاسفانه دچار ضرر می شوند، لذا افرادی که به دنبال ورود در بازار سرمایه هستند، باید به صورت دقیق اطلاعات لازم را کسب کنند و تمام جوانب را در نظر بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه، بورس را تحت کنترل عنوان کرد و گفت: با توجه به حساسیت های پیش آمده و جلسات برگزار شده، مسئولین به جمع بندی رسیده اند که بازار باید در حالت ثبات باشد.

آقابزرگی در ادامه گفت: در واقع مسئولین به دنبال این هستند که با این ثبات مانع از افزایش قیمت ها شده و در عین حال نرخ کالاها کاهش یابد.

به گفته آقابزرگی، با وجود اینکه بازار کم رمق است اما برخی از صنایع ۵۰ درصد بازدهی مثبت داشته اند. وی افزود: هر چند برخی از صنایع نیز بازدهی منفی داشته اند، اما در حال حاضر ثبات بازار حفظ شده است.

این کارشناس بازار سرمایه، نرخ بهره را تنها عامل نگران کننده عنوان کرد و گفت: تنها عامل نگران کننده، نرخ بهره اوراق بدهی بوده که در حال حاضر بیش از ۲۳ درصد است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.