اولین رایانه شرکت اپل که ۴۵ سال پیش توسط استیو وزنیاک و استیو جابز در خانه جابز ساخته شد، در حراجی آمریکا به قیمت ۴۰۰ هزار دلار فروخته شد.

فروش اولین رایانه اپل به قیمت ۴۰۰ هزار دلار

به گزارش کارآفرین نیوز، این رایانه در عمر ۴۵ ساله‌اش فقط دو صاحب داشته و هنوز کار می‌کند. این رایانه توسط موسسان شرکت اپل به نام «اپل یک» نام گذاری شده بود.

«اپل یک» با چوب نادر کوا که نوعی درخت اقاقیا در هاوایی است، ساخته شده و یکی از ۲۰۰ کامپیوتر اولیه‌ای بود که شرکت اپل در دهه ۱۹۷۰ میلادی ساخت.

رایانه حراج شده فقط دو صاحب (یکی استاد دانشگاه و دیگری دانش‌آموزش که کامپیوتر را ۶۵۰ دلار خرید) داشته است.

این مدل رایانه یکی از ۵۰ مدلی بود که به ByteShop در کالیفرنیا فروخته شد. طبق گزارش تایمز، این رایانه یکی از حدود ۶۰ واحد Apple-۱ است که هنوز وجود دارند و یکی از ۲۰ دستگاهی است که هنوز کار می‌کند.

فروش اولین رایانه اپل به قیمت ۴۰۰ هزار دلار

این دستگاه دارای یک مانیتور ویدئویی پاناسونیک، یک کپی از دفترچه راهنمای اصلی و راهنمای عملیات Apple-۱، یک کتابچه راهنمای برنامه نویسی، دو نوار کاست نرم افزار و همچنین سه کابل رابط ویدئو، برق و کاست اصلی است.

کوری کوهن، کارشناس کامپیوترهای «اپل یک» به روزنامه لس‌آنجلس تایمز گفت: این یک نوع جام مقدس برای کلکسیونرهای وسایل الکترونیکی و کامپیوتری است.

شرکت کامپیوتری بایت‌شاپ در کالیفرنیا این پایه چوبی مرغوب کوا را به کامپیوتر اپل یک اضافه کرد. این شرکت ۵۰ کامپیوتر اپل را به این شکل فروخت.

فروش اولین رایانه اپل به قیمت ۴۰۰ هزار دلار

جابز، وزنیاک و رونالد وین در اول آوریل ۱۹۷۶ شرکت اپل را در گاراژی در کالیفرنیا تاسیس کردند. شرکت اپل اکنون یکی از پنج شرکت ثروتمند جهان است.

وین برای سرمایه‌گذاری در راستای تولید اپل یک ماشین فولکس واگن کاروان خود را فروخت و وزنیاک هم حسابگر اچ‌پی-۶۵ خود را به قیمت ۵۰۰ دلار حراج کرد.

سال ۱۹۷۶ این کامپیوتر به قیمت ۶۶۶ دلار و ۶۶ سنت فروخته شد؛ گفته می‌شود که وزنیاک تکرار عدد را دوست داشت و آن را ۶۶۶.۶۶ دلار قیمت گذاشته بود.

فروش اولین رایانه اپل به قیمت ۴۰۰ هزار دلار

بر اساس گزارش‌ها برآورد می‌شود حدود ۲۰ نوع از این کامپیوتر در سراسر جهان وجود داشته باشد که از کار نیفتاده‌ است.

گران‌ترین کامپیوتر اپل یک که در حراج فروخته شده، سال ۲۰۱۴ در نیویورک ۹۰۵ هزار دلار خریداری شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.