کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه هزینه ساخت هر متر مربع مسکن حدود ۹ میلیون تومان است که دولت در طرح ملی مسکن کاهش آن به نهایتا ۴ میلیون را برنامه‌ریزی کرده است، گفت: ساخت سالانه یک میلیون مسکن نیاز به زیرساخت دارد.

پیش‌بینی کاهش هزینه ساخت هر متر مربع مسکن به ۴ میلیون

بیت الله ستاریان در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز در خصوص وضعیت بازار مسکن، تصریح کرد: افزایش قیمت مسکن طی سال های اخیر توان خرید خانه را از بسیاری خانواده ها سلب کرده و به تعداد مستاجران افزوده است.

وی با بیان اینکه حدود ۴ میلیون کسری مسکن در کشور داریم، اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد که نیاز سالانه کشور به مسکن تولید بیش از یک میلیون واحد مسکونی است که کار دشواری است. اگر شرایط کنونی بازار را در نظر بگیریم متوجه می شویم که ساخت این تعداد واحد مسکونی نیاز به اعتبار کلانی دارد و با منابع محدود نمی توان آن را تحقق بخشید.

هزینه ساخت هر متر مربع مسکن؛ ۸ تا ۹ میلیون تومان

این کارشناس بازار مسکن گفت: بررسی هزینه های ساخت مسکن نشان می دهد که در حال حاضر هزینه ساخت هر متر مربع مسکن بین ۸ تا ۹ میلیون تومان است و اینکه دولت در راستای قانون جهش تولید و تامین مسکن وعده داده که این هزینه در هر متر مربع بین ۳ تا ۴ میلیون تومان شود، شاید امری غیرممکن و دشوار باشد.

وی یادآور شد: ساخت مسکن در مناطق حاشیه ای شهرها پروژه ای عظیم است که علاوه بر هزینه های ساخت واحدهای مسکونی، دولت باید هزینه هایی برای ایجاد و احداث بیمارستان، مراکز آموزشی، مراکز درمانی، فضای سبز و... در نظر بگیرد که با لحاظ کردن آن، تعیین سقف برای عملیاتی شدن این پروژه ممکن نیست.

ستاریان اضافه کرد: در اینکه ساخت مسکن از سوی دولت در بهبود وضعیت بازار موثر واقع می شود، شکی نیست اما اجرای این طرح زمان بر است و نیاز به کار کارشناسی دقیق و اعتبارات کلان دارد.

پیش‌بینی کاهش هزینه ساخت هر متر مسکن به ۴ میلیون

وی گفت: رقم معقول ساخت مسکن از سوی دولت ۵۰ تا ۶۰ هزار واحد مسکونی است و در زمان اجرای طرح مسکن مهر هم شاهد تولید سالانه این تعداد واحد بودیم؛ بنابراین ساخت سالانه یک میلیون مسکن با توجه به ظرفیت ها و زیرساخت های موجود شاید تا حدی ممکن نباشد.

تسهیلات طرح مسکن ملی نیازمند کار کارشناسی

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: لازمه تامین زیرساخت های ساخت سالانه یک میلیون مسکن (شامل زیرساخت های شهری، حمل و نقلی، آموزشی، بهداشتی، صنعتی، اداری و...) اضافه شدن اعتبار لازم به بودجه دستگاه ها و وزارتخانه ها است که شاید وضع اقتصادی موجود مانعی برای آن باشد.

وی بیان کرد: در بحث تسهیلاتی که قرار است از سوی بانک ها به متقاضیان این نوع مسکن داده شود هم این موضوع نیاز به کار کارشناسی دارد و لازم است این نکته را در نظر بگیریم که هزینه نهایی ساخت مسکن مشخص نیست و بهتر بود این تسهیلات بر اساس هزینه نهایی تعیین می شد.

طبق قانون جهش تولید مسکن و تصمیمات گرفته شده در شورای پول و اعتبار، سقف فردی تسهیلات قانون جهش تولید مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و سایر شهرهای کشور ۳۰۰ میلیون تومان، همچنین در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

طبق اعلام بانک مرکزی، ۲۷ بانک عامل باید بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ سیصد و شصت هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن را به متقاضیان پرداخت کنند. پیش تر اواسط مهرماه این موضوع در شورای عالی مسکن مطرح شده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.