با افزایش بی‌سابقه شاخص قیمت مصرف کننده پس از سال ۱۹۹۰، تورم آمریکا افزایشی شد و مقامات دولت را به فکر چاره‌جویی برای توقف این روند افزایش انداخته است.

جهش بی‌سابقه تورم در آمریکا

به گزارش بلومبرگ، شتاب غیر منتظره افزایش قیمت مصرف کننده، تورم آمریکا را به بالاترین سطح در ۳۰ سال گذشته رساند.

آماری که دپارتمان کار ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) منتشر کرد حاکی از آن است که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در اکتبر ۲۰۲۱ (آمار یکساله از اکتبر ۲۰۲۰)، ۶.۲ درصد افزایش داشته است.

همچنین شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) از ماه سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور)، ۰.۹ درصد افزایش یافته است که این روند و شتاب افزایش قیمت ها برای دوره ۳ ماهه بی سابقه و فراتر از پیش بینی ها بوده است.

به گزارش بلومبرگ، افزایش قیمت نگران کننده در بخش انرژی، مسکن، مواد خوراکی و حمل و نقل نیز در افزایش تورم اعلام شده بسیار مؤثر بوده اند.

فشارها برای پایان دادن به بهره صفر

مطالعات و آمار منتشره نشان می دهد تورم بالا بیش از آنچه تصور می شد ماندگار است. این روند ماندگار، مقامات فدرال رزرو را وادار خواهد کرد نرخ بهره نزدیک به صفر را سریعتر تغییر دهند.

آمار منتشره می تواند موجب وخیم تر شدن اوضاع سیاسی کشور علیه بایدن و دموکرات ها شود. بایدن در بیانیه ای روز گذشته اعلام کرد: افزایش تورم موجب فشار بر سطح اقتصادی و معیشتی مردم آمریکا شده است. تغییر شرایط موجود، اولویت دولت است.

جهش بی‌سابقه تورم در آمریکا

رییس جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد افزایش قیمت انرژی؛ عامل اصلی افزایش تورم در آمریکا و در دنیا است. دولت با تمام قوا به دنبال کاهش نرخ تورم است.

قیمت مسکن - از عناصر ساختاری شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)- که یک سوم شاخص کل را تشکیل می دهد، در ماه اکتبر ۰.۵ افزایش داشته است.

در پی کمبود جهانی نیمه رساناها، قیمت خودرو نیز در ماه گذشته ۱.۴ درصد افزایش داشته است، در حالی که قیمت خودروهای کارکرده با افزایش ۲.۵ درصدی روبرو بوده است. قیمت اقلام خوراکی نیز با ۵.۳ درصد افزایش، به بالاترین سطح از ژانویه ۲۰۰۹ رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.