معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بنیاد با کمک دولت برای حل مشکل اشتغال و مسکن ایثارگران برنامه ویژه‌ای دارد.

تمهیدات ویژه برای حل مشکل اشتغال و مسکن ایثارگران

به گزارش کارآفرین نیوز، سید امیرحسین قاضی‌زاده در گفت‌وگو با رسانه‌ها در خصوص اهداف سفر خود به استان سمنان، گفت: رئیس جمهور محترم در سفر به استان سمنان قول دادند که مشکلات خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران به طور ویژه پیگیری شود، البته سفرهای استانی برای بررسی عملکرد بنیاد، مشکلات خانواده معظم شهدا و ایثارگران و حضور در شورای اداری و شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برنامه‌ریزی شده بود، اما به دستور رئیس‌جمهور این سفر زودتر انجام شد که در خدمت خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران این استان باشیم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بابیان اینکه مردم ولایتمدار استان سمنان در دوره‌های مختلف انقلاب اسلامی فداکاری کرده‌اند، افزود: امیدواریم بتوانیم بخشی از مشکلات ایثارگران عزیز را برطرف کرده و مسائل استان را از دریچه‌های مختلف بررسی و رسیدگی کنیم و در این مسیر تلاش می‌کنیم مدیران کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان‌ها اختیارات کافی برای تصمیم‌گیری داشته باشند.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه این سفر در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین مرتضی مطیعی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: خدا را شاکر هستیم که توفیق خدمت به خانواده معظم شهدا و ایثارگران استان سمنان را پیدا کردیم. مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران از صبح امروز در میز خدمت بنیاد استان حضور پیدا کردند و مشکلات خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند.

معاون رئیس‌جمهور بررسی عملکرد بنیاد را از جمله اهداف این سفر استانی عنوان کرد و گفت: این چهارمین سفر استانی در مدت دو ماه مدیریت جدید در بنیاد شهید و امور ایثارگران است و امیدوارم این سفر با اجرای برنامه‌های بنیاد پر برکت باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مطیعی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان نیز در این دیدار با خیر مقدم به رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: اینکه پس از سفر رئیس جمهوری و بیان برخی موارد از سوی خانواده معظم شهدا و ایثارگران، معاون ایشان در استان حضور یافتند نشان از این دارد که دولت، بنا بر خدمت و گره‌گشایی دارد البته خانواده معظم شهدا و ایثارگران تنها نیازمند حمایت مادی نیستند بلکه نیازهای معنوی آنان دارای اهمیت بیشتری است.

نماینده ولی فقیه در استان سمنان افزود: حضور در بین مردم و رسیدگی به امور آنها توسط مسئولان و به‌کارگیری افراد دلسوز نظام اسلامی، باعث اعتماد و امید بیش از پیش مردم خواهد شد.

امام جمعه سمنان با اشاره به اهمیت توجه به وصیت‌نامه و خواسته‌های شهدا خاطرنشان کرد: هر شهیدی در وصیت‌نامه‌اش به نکته‌های کلیدی توجه کرده است که یکی از مهم‌ترین خواسته‌های شهدا حمایت از ولایت فقیه و نظام اسلامی است و دیگری موضوع حجاب و عفاف است که شهدای ما به آن توجه دارند.

سید محمدرضا هاشمی، استاندار سمنان نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: توجه به خانواده معظم شهدا و ایثارگران همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است و این استان شهدای بسیاری را تقدیم اسلام کرده است.

استاندار سمنان با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان سمنان گفت: در سفر رئیس جمهور ضرورت توجه به مشکلات خانواده معظم شهدا و ایثارگران مطرح شد و حضور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این استان گره‌گشای مشکلات ایثارگران خواهد بود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در دیدار با ایثارگران در پارک دفاع مقدس شهرستان سمنان با اشاره به اهداف خود از این سفر، گفت: سفرهای استانی به طور منظم به منظور پیگیری مشکلات ایثارگران ادامه دارد و چهارمین سفر به استان سمنان انجام شد، در سال‌های دفاع مقدس نیز سال ۱۳۶۵ افتخار همراهی با رزمندگان و ایثارگران این استان را در جزیره مجنون داشتم.

معاون رئیس جمهور گفت: خدمت به جامعه ایثارگری بسیار گسترده است و قوانین زیادی در این رابطه وجود دارد، اگر بخواهیم همه قوانین در خصوص جامعه ایثارگری را اجرایی کنیم به منابع مالی نیاز داریم و حتی اگر برخی فعالیت‌ها کنار گذاشته شود منابع فعلی برای اجرای قوانین مرتبط کافی نیست.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به درخواست‌های ایثارگران در این همایش، گفت: برنامه‌های اصلاحی در زمینه اقتصادی در دستور کار قرار دارد و پروژه‌های ناتمام در استان سمنان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در مورد مشکلات حقوقی که وجود دارد استانداری باید اقدامات لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به تدابیر بنیاد شهید و امور ایثارگران برای حل مشکلات مسکن و اشتغال ایثارگران گفت: بنیاد با کمک دولت برای حل مشکل اشتغال و مسکن ایثارگران برنامه ویژه‌ای دارد. در مورد استخدام ایثارگران، علاوه بر تخصیص سهمیه استخدامی برنامه‌هایی برای کارآفرینی و اختصاص تسهیلات برای کارآفرینی در نظر گرفته شده و در بخش مسکن نیز در طرحی که وزارت مسکن و شهرسازی دنبال می‌کند ۵ درصد مسکن هر استان به ایثارگرانی که فاقد مسکن هستند اختصاص خواهد یافت.

نمایندگانی از جامعه ایثارگری در این همایش به بیان انتظارات، پیشنهادات و مسائل ایثارگران استان سمنان پرداختند. معاون رئیس جمهور همچنین در سفر به استان سمنان با حضور در منازل خانواده معظم شهید مدافع حرم «محمدحسین حمزه» و خانواده جانباز شهید «حاج غلامعلی مثبت» با آنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در دیدار با خانواده شهید «حاج غلامعلی مثبت» ضمن تقدیر و تجلیل از خانواده این شهید، گفت: جانبازان به خاطر درد و رنج جسمی در این دنیا، در آخرت از مقام و جایگاه بالایی برخوردار هستند و خداوند پاداش و اجر صبر همسران شهدا و جانبازان را نیز عطا خواهد فرمود.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین در نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان سمنان، گفت: استان سمنان استان ویژه‌ و پیشرو در ابعاد فرهنگی و علمی است و با وجود جمعیت کم در کشور تأثیرگذار است. زیرساخت آموزشی در استان سمنان قوی است و این فرصت بی‌بدیلی برای مردم ولایت‌مدار و شهیدپرور این استان است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، خاطرنشان کرد: فرهنگ و مکتب شهادت از سوی خانواده ترویج می‌شود و همسران شهدا نقش مهمی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارند. انسان‌ها برای رشد و رسیدن به آرمان‌هایشان نیاز به الگو دارند و شهدا الگو و قهرمان‌های جامعه ما هستند که باید آن‌ها را معرفی کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اهمیت گلزارهای مطهر شهدا عنوان کرد: باید کانون های فرهنگی در اطراف مزار مطهر شهدا ساخته شود، به دلیل اینکه استان سمنان در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت پیشتاز است باید در زمینه‌های فرهنگی و هنری مانند ساخت فیلم‌های سینمایی فاخر در مورد شهدای استان برنامه‌ریزی جدی صورت گیرد.

قاضی‌زاده هاشمی در خصوص موضوع اشتغال و تبدیل وضعیت فرزندان شهدا و مسکن ایثارگران، گفت: دولت مکلف است تا پایان برنامه ششم توسعه نسبت به استخدام فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد اقدام کند و برای اجرای این موضوع در هر استان باید برنامه مناسبی تدوین و اجرا شود و قانون دولت را مکلف به این امر کرده است.

سیدمحمدرضا هاشمی، استاندار سمنان نیز در این نشست گفت: استان سمنان از استان‌هایی است که تعداد زیادی شهید تقدیم کرده است و مردم این استان در هشت سال دفاع مقدس به زیبایی نقش‌آفرینی کردند.

استاندار سمنان، با اشاره به اهمیت و جایگاه خانواده‌های شهدا و ایثارگران و مشکلات مربوط به مسکن و اشتغال آن‌ها، گفت: بیشترین انتصاب‌ها در استان سمنان مربوط به خانواده شهدا و ایثارگران بوده است و امیدواریم با کار جهادی و تلاش بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را در این استان ترویج دهیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =