پس از سه هفته نوسانات کاهشی، سرمای هوا موجب تغییر جهت بازار گاز طبیعی در دنیا شد.

افزایش قیمت گاز و چشم‌انتظاری برای تصمیم روسیه

به دنبال افزایش تقاضا و بهبود قیمت ها، چشم ها به اقدام روسیه دوخته شده است.

به گزارش رویترز، پس از سه هفته نوسان کاهشی تقاضای گاز طبیعی (LNG)، سرمای هوا موجب افزایش قیمت شد. این در حالی است که هنوز چشم فعالان بازار به تصمیم روسیه برای تامین گاز مورد نیاز بازار اروپا دوخته شده است.

آمار معاملات نشان می دهد میانگین قیمت LNG تحویل ماه دسامبر ۲۰۲۱ (آذر) در شمال شرق آسیا با دو دلار افزایش (۶.۸ درصد) نسبت به هفته گذشته، به ۳۱.۵ دلار در هر میلیون متر مکعب (mmBtu) رسید.

امیلی مک کلین، تحلیل گر ارشد معاملات گاز در ریستاد انرژی در گزارشی تاکید کرد: دمای پایین تر از انتظار هوا در این روزهای سال، می تواند به سرعت به کاهش موجودی ها منجر شود و خریداران را به ناچار به بازار معاملات نقدی بکشاند، بازاری که فروشندگان و معامله گران مهم، علاقمند به عدم کاهش قیمت برای بهره برداری بیشتر از آربیتراژ ایجاد شده هستند.

افزایش قیمت گاز و چشم‌انتظاری برای تصمیم روسیه

آربیتراژ در مفهوم به کسب سود از اختلاف قیمت در دو یا چند بازار مشابه اطلاق می شود.

مک کلین می افزاید: در حالی که به نظر می رسید بازار کمی در حال یافتن آرامش نسبی است، با پیش بینی پایداری برودت هوا در منطقه شمال آسیا و اروپا، انتظار می رود کانال پاناما با ازدحام کشتی های حامل گاز روبرو خواهد شد.

فعالان بازار، همچنان منتظر اقدامات تولیدکنندگان هستند و تحرکات بازار را رصد می کنند به ویژه منتظر تصمیم روز دوشنبه ی روسیه برای تامین گاز مورد نیاز اروپا در ماه های آتی هستند. کاهش ظرفیت تولید روسیه پس از جنجال ها و تنش سیاسی میان روسیه و بلاروس، نگرانی ها از اختلال در زنجیره تامین گاز در زمستان امسال را افزایش داد و موجب افزایش قیمت گاز در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (جمعه ۱۲ نوامبر) شد.

افزایش قیمت گاز و چشم‌انتظاری برای تصمیم روسیه

به گزارش رویترز، نرخ کرایه حمل LNG پاسیفیک نیز در روز جمعه با عبور از مرز ۲۹۱ هزار دلار به ازای هر روز افزایش چشمگیری داشته است.

شرکت دولتی توزیع برق تایلند (EGAT) نیز اعلام کرده است به دنبال کشتی های مخصوص حمل LNG خریداری شده برای تحویل در ماه دسامبر است. تایلند از جمله کشورهایی است که برای تولید بخش اعظم برق مورد نیاز کشور، از LNG‌ استفاده می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =