جدیدترین اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان تجارت نشان می‌دهد که طی دو سال آینده امکان ایجاد تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا وجود خواهد داشت.

تجارت ایران و اوراسیا چه زمانی نهایی می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، ایران از آبان ماه سال ۱۳۹۸ عضو موقت اتحادیه اقتصادی اوراسیا شد و براساس توافق صورت‌ گرفته پس از سه سال با بررسی عملکرد، امکان عضویت دائم و آزادسازی کامل روابط تجاری وجود خواهد داشت.

در این مدت، کشور توانسته با استفاده از تعرفه‌های ترجیحی، میزان صادرات خود را به برخی از کشورهای اوراسیا افزایش دهد، در عین‌ حال، واردات کالاهای اساسی و مواداولیه نیز از کشورهای اوراسیا صورت‌ گرفته است.

در طول این سال ها، تراز تجاری ایران با کشورهای اوراسیا مثبت بوده و تنها میزان واردات از روسیه بیشتر از صادرات بوده است.

اخیراً سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که بررسی‌ها برای رسیدن به یک موافقت‌نامه تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا از چند ماه گذشته آغاز شده است.

در نشست روزهای گذشته اتاق بازرگانی ایران و قزاقستان نیز نماینده سازمان توسعه تجارت از پیشرفت ۸۰ درصدی در متن نهایی خبر داد و گفت که ۲۰ درصد باقی‌مانده در نشست آتی تکمیل خواهد شد.

تجارت ایران و اوراسیا چه زمانی نهایی می‌شود؟

پیش‌بینی‌ها حکایت از این دارد در صورتی‌ که پارلمان کشورهای عضو اوراسیا با این توافق مخالفتی نداشته باشند، طی دو سال آینده مقدمات تجارت آزاد میان دو طرف فراهم خواهد شد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک سازمان بین‌المللی همگرایی اقتصادی منطقه‌ای است که پس از تجربه‌های مختلف و عمدتاً ناموفق همگرایی در حوزه جمهوری‌های شوروی سابق به مرحله عملیاتی رسیده است.

ایجاد فضای واحد اقتصادی، توسعه بازارهای مشترک و دستیابی به حرکت آزاد کالا، سرمایه، خدمات، کاهش قیمت کالاها با کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل مواد خام بخشی از اهداف اتحادیه اقتصادی اوراسیا محسوب می‌شوند.

روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان به‌عنوان اعضای اصلی با هدف گسترش روابط تجاری در جهان با منافع مشترک اقتصادی از سال ۲۰۱۵ اتحادیه اقتصادی با نام اوراسیا را تاسیس کردند. این گروه با ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت و مساحت حدود ۲۰ میلیون کیلومترمربع، با پنج تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، تقریباً رتبه اول تولید گاز و استخراج نفت و رتبه چهارم تولید انرژی برق جهان را به خود اختصاص داده است.

تجارت ایران و اوراسیا چه زمانی نهایی می‌شود؟

میزان تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا

تا پایان شهریورماه سال جاری، میزان کل تجارت ایران با اوراسیا دو میلیارد و ۴۸۳ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۷۸۴ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۳۹ درصدی داشته است.

در این مدت میزان صادرات ایران ۵۱۴ میلیون و ۳۹۹ هزار و ۳۲۴ دلار بوده که ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. همچنین صادرات کشور در این مدت از لحاظ وزنی حدود ۵ درصد رشد داشته است.

در عین‌ حال، ۱.۹ میلیارد دلار واردات از کشورهای اوراسیا صورت‌ گرفته که این رقم نیز نسبت به مدت مشابه، ۴۰ درصد افزایش داشته است.

پسته، فلفل، سیب و کشمش اصلی‌ترین محصولات صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا بوده و روغن خام، جو، ذرت دامی و چوب نیز بخش بزرگی از محصولات وارداتی به کشور بوده است.

با وجود افزایش میزان صادرات به کشورهای اوراسیا، سهم ایران در کل تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به‌ جز ارمنستان، کمتر از یک درصد است. بر اساس توافق ایران و اتحادیه، عوارض وارداتی برای برخی کالاهایی که منافع صادرات بالایی برای هر دو طرف دارد کاهش خواهد یافت یا حذف می شود.

تجارت ایران و اوراسیا چه زمانی نهایی می‌شود؟

همچنین بر اساس موافقت‌نامه اوراسیا، ایران از اتحادیه اقتصادی اوراسیا امتیازات گمرکی خاصی دریافت خواهد کرد و کشورهای این اتحادیه هم این امکان را خواهند داشت که حجم صادرات خود به ایران را تا ۷۵ درصد افزایش دهند. ایران نیز می‌تواند با امتیازاتی که دریافت می‌کند، صادرات کالاهای خود به مقصد پنج کشور اوراسیایی را تا چند برابر افزایش دهد.

ارتقاء موقعیت ژئوپلیتیک ایران در جهان و قرارگرفتن در محور ترانزیتی اتحادیه اوراسیا به‌ عنوان کریدور شمال - جنوب، بهره‌گیری از بازار بالقوه مناسب اوراسیا برای محصولات و خدمات کشور، امکان مقابله با تحریم‌های ایران و روسیه توسط غرب و افزایش نقش اوراسیا در مبادلات تجاری بخشی از فرصت‌های همکاری ایران با اتحادیه خواهد بود.

اگرچه هنوز حجم مبادلات میان ایران و کشورهای منطقه مطلوب نیست، اما ظرفیت‌های فراوانی برای رشد آن وجود دارد. عضویت ایران در چنین اتحادیه‌ای می‌تواند دستاوردهای اقتصادی و سیاسی داشته باشد.

عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌تواند کشورمان را به بازارهای کشورهای عضو این اتحادیه که با اکثر آن‌ها زمینه تاریخی و فرهنگی مشترک دارد و سهم ناچیزی در بازار این کشورها دارد، نزدیک‌تر کند و این موضوع به کشورمان کمک خواهد کرد که از فشار تحریم‌های اقتصادی غرب علیه خود بکاهد و از قرار گرفتن در اتحادیه‌ای که کشور روسیه در آن نقش محوری دارد، بتواند بر وزن و نفوذ منطقه‌ای خود بیفزاید.

تقویت ارتباط با ایران برای اعضای اتحادیه اوراسیا دارای اهمیت است چرا که ایران با توجه‌ به اهداف سیاسی مشترک با اغلب کشورهای عضو و همچنین قرار گرفتن در بهترین موقعیت ترانزیتی، یعنی قرار گرفتن بین دو دریای خزر در شمال و خلیج‌فارس در جنوب و قرار گرفتن در موقعیت ترانزیتی شرق به غرب، می‌تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالاهای کشورهای عضو اتحادیه در رونق کریدور بین‌المللی حمل‌ و نقل شمال - جنوب موثر باشد.

تجارت ایران و اوراسیا چه زمانی نهایی می‌شود؟

با توجه‌ به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشورهای عضو این اتحادیه پیوستن به آن یک فرصت قابل‌ توجه برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است. ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همکاری با این اتحادیه می‌تواند دروازه جدیدی برای اقتصاد ایران باشد که بتواند با سایر اعضا به‌ راحتی روابط اقتصادی برقرار کند و یا روابط خود را توسعه دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =