سرپرست سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به وجود ده‌ها هزار تُن کالای بلاتکلیف در بنادر، گفت: مجموع ارزش کالاهای در اختیار این سازمان، ۵۵ هزار میلیارد ریال است.

بلاتکلیفی ده‌ها هزار تُن کالا در بنادر

به گزارش کارآفرین نیوز، ابراهیم مولایی جم بیان داشت: مبارزه با قاچاق، یکی از جلوه های اقتصاد سالم است، زیرا قاچاق موجب کاهش در آمدهای دولت و بیکاری می شود.

وی ادامه داد: حدود ۲۵ دستگاه مطابق ماده ۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند.

مولایی جم با اشاره به اینکه سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در انتهای این زنجیره است، افزود: این دستگاه ها ضوابطی را مشخص می کنند که اگر رعایت نشود در چارچوب دادرسی و رسیدگی، برخی از اموال ضبط می شود و در اختیار این سازمان قرار می گیرد و این سازمان باید آنها را تعیین تکلیف کند.

وی با بیان اینکه این سازمان باید کارگزار دولت دیده شود اضافه کرد: در این حوزه پارادوکس داریم که برخی فعالیت های حاکمیتی به این سازمان در سال ۱۳۹۲ اضافه شده، بدون اینکه زیرساخت های لازم را برای آن در نظر بگیرند.

بلاتکلیفی ده‌ها هزار تُن کالا در بنادر

سرپرست سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گفت: یک نمونه از این زیرساخت ها انبارهای استاندارد است؛ انبار استاندارد باید بارانداز استاندارد و تجهیزات اعلام و اطفاء حریق و بسیاری از موارد دیگر را داشته باشد.

وی افزود: اینکه این زیرساخت ها برای این سازمان در نظر گرفته نشود، اما تکالیفی را برای آن در نظر بگیریم, درست نیست.

مولایی جم گفت: اظهارنامه کالاهای متروکه مشتمل بر ردیف، نوع و وزن کالاست؛ همه ورود و خروج کالاها ثبت می شود و در حوزه کالاهای متروکه ۸ هزار و ۲۲۵ گروه کالایی داریم که ۵۶ هزار و ۱۰۰ پرونده قاچاق در این باره وجود دارد.

مولایی جم ادامه داد: در استان تهران ۲۱۰۰ پرونده فاقد رای قطعی در بخش تعزیرات بود که با راستی آزمایی حدود دو هزار پرونده رسیدگی نشده بود.

وی اضافه کرد: طبق ماده ۵ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان تعزیرات موظف است در مدت یک ماه به پرونده ها رسیدگی کند، اما بر اساس آمار تعزیرات، رسیدگی به این پرونده ها حدود ۳۰ روز و کمتر از آن است، اما در عمل برخی از پرونده ها بسیار حجیم هستند که ممکن است رسیدگی به آنها بیش از ۶ ماه طول بکشد.

سرپرست سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در ادامه گفت: سامانه های سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ۸۱ درصد تکمیل شده، ولی سامانه های گمرک حدود ۳۰ درصد تکمیل شده است.

بلاتکلیفی ده‌ها هزار تُن کالا در بنادر

وی افزود: تبادل اطلاعات بین دستگاه های مرتبط انجام نمی شود. سازمان اموال تملیکی وظایف حاکمیتی به آن اضافه شده ولی در قالب شرکت دولتی اداره می شود و زمانی که وظایف حاکمیتی به عهده یک سازمان گذاشته می شود بایستی یک ردیف بودجه از محل بودجه عمومی برای آن در نظر گرفته شود تا بتواند زیر ساخت ها را ایجاد و بر اساس آن تکالیف حاکمیتی را اجرا کند.

مولایی جم تصریح کرد: زمانی که کالا به سازمان اموال تملیکی اظهار می شود عملاً این کالا فاسد شده است. مثلا سرم هایی که اخیراً بازدید شد بعد از اینکه منقضی شد به سازمان اموال تملیکی اعلام شد. سازمان اموال تملیکی مسئول فروش اموال است و مسئول امحاء نیست.

سرپرست سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گفت: هشت سامانه مربوط به دستگاه ها وجود دارد و همه دستگاه ها باید سامانه های خود را تکمیل کنند و بر اساس آن تبادل اطلاعات کنند دستگاه هایی که دخیل در مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند به طور کامل این سامانه ها را تکمیل نکردند، در حالی که سازمان اموال تملیکی در تکمیل سامانه ها از دستگاه های دیگر جلوتر است.

بلاتکلیفی ده‌ها هزار تُن کالا در بنادر

وی افزود: پیشنهادی را تنظیم کردیم که در دولت مطرح شود و اگر این مصوبه در دولت به تصویب برسد عملاً بسیاری از موانع برطرف می شود و احتمالاً در همین هفته به تصویب می رسد و بسیاری از کالاها تعیین تکلیف می شود و همچنین کمیته ای که به دستور ریاست قوه قضاییه تشکیل شده موانع قضایی و پرونده های فاقد رای را رفع می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =