سناریوی کربن صفر و انرژی‌های پاک، به موازات عدم سرمایه‌گذاری‌های مناسب در صنایع استخراجی می‌تواند قیمت فلزات را افزایش دهد.

سناریوی کربن صفر؛ عامل افزایش تقاضا و قیمت فلزات

افزایش غیر منتظره و طولانی مدت قیمت فلزات موجب تاخیر در فرایند انتقال انرژی خواهد شد.

صندوق بین المللی پول اعلام کرد: سناریوی کربن صفر و انرژی های پاک می تواند چندین سال، قیمت مس، نیکل، کبالت و لیتیوم را افزایش دهد.

رویکرد جهانی به جلوگیری از انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای موجب تقاضای فزاینده برخی فلزات اساسی مورد نیاز برای تولید و نگهداشت انرژی های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۵۰ خواهد شد.

به دنبال استقبال از فرایندهای کربن صفر، اقتصاد برخی کشورها که اغلب از صادرکنندگان بزرگ هستند شکوفا خواهد شد.

اما بانک جهانی معتقد است سوی دیگر ماجرا، نگران کننده است: احتمال بسیار وجود دارد این افزایش قیمت تا پایان دهه جاری طول بکشد که به تاخیر یا وقفه در فرایندهای انتقال انرژی منجر خواهد شد.

سناریوی کربن صفر؛ عامل افزایش تقاضا و قیمت فلزات

به گزارش بانک جهانی، پیش از این نیز قیمت فلزات صنعتی به عنوان رکن مهم اقتصاد جهانی، پس از کاهش محدودیت های دوران پاندمی افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

در گزارش اخیر، با اشاره به گزارش چشم انداز بانک جهانی که در ماه اکتبر منتشر شد به تاثیرات احتمالی انتقال انرژی برای بازار فلزات و تاثیرات اقتصادی آن بر کمیت و کیفیت کسب و کار تولیدکنندگان و واردکنندگان به تفصیل پرداخته شده است.

به عنوان مثال؛ لیتیوم مورد استفاده در باتری خودروهای الکتریکی که در سال ۲۰۲۰ به قیمت ۶ هزار دلار به ازای هر متریک تن معامله شد می تواند تا ۱۵ هزار دلار در سالهای پایانی دهه جاری میلادی برسد و در سال های دهه ۲۰۳۰ نیز در همین سطوح قیمتی بالا معامله شود. قیمت کبالت و نیکل نیز در سال های پیش رو از همین روند قیمتی تبعیت خواهند کرد.

سناریوی کربن صفر؛ عامل افزایش تقاضا و قیمت فلزات

سناریوی کربن صفر

جلوگیری از افزایش گرمای جهانی، هدفی تبیین شده برای کشورهایی است که با سازمان ملل همراه شده اند تا با اقدامات پیشگیرانه، روند افزایش گرمای جهانی را کندتر کنند. دستیابی به این هدف مستلزم تغییر و دگرگونی در شیوه های تولید و انتقال انرژی است که منجر به افزایش تقاضای پایدار فلزات مورد نیاز برای تکنولوژی های کم آلاینده مانند انرژی تجدید پذیر، وسایل نقلیه الکتریکی و ... خواهد شد. نسبت به تکنولوژی های فسیلی، در تکنولوژی های کم کربن، فلزات بیشتری مورد نیاز است.

صندوق بین المللی پول نیز مس و نیکل را در صدر فهرست پُرتقاضا ترین و پُرکاربردترین فلزات دهه های اخیر قرار داده است. به تازگی لیتیوم و کبالت نیز به دلیل استفاده در فرایند انتقال انرژی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

سرمایه‌گذاری‌های حوزه معادن

در حالی که روند افزایشی قیمت فلزات آغاز شده، اما زنجیره تامین هنوز واکنش درخور توجه به این قیمت ها نشان نداده است. فرایند استخراج مس، نیکل و کبالت از معدن، مستلزم سرمایه گذاری های وسیع است.

سناریوی کربن صفر؛ عامل افزایش تقاضا و قیمت فلزات

طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی، به دلیل زمان بر بودن فرایند اکتشاف تا تولید سه فلز مذکور که گاهی بیش از ده سال طول می کشد، به راحتی نمی توان سرمایه گذاران را به مشارکت در این حوزه ترغیب کرد.

در مقابل، لیتیوم اغلب از آب شور و چشمه های معدنی که از دل زمین خارج می شود قابل استخراج است. کوتاهی و سهولت استخراج لیتیوم موجب توجه و تمرکز بیشتر سرمایه گذاران و نوآوران حوزه استخراج فلزات می شود.

افزایش فزاینده تقاضای فلزات، استخراج و تولید ناکافی فلزات و عدم سرمایه گذاری مناسب می تواند قیمت فلزات را به قله تاریخی غیر قابل باور برساند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =