یک کارشناس بازار کار تحقق هدف‌گذاری دولت برای اشتغال‌زایی جدید را مستلزم ثبات در محیط اقتصاد کلان، وجود منابع و امکانات و همچنین مشارکت فعال بخش خصوصی دانست و افزود: بنگاه‌های نیمه فعال باید احیاء شوند.

شروط تحقق اهداف بزرگ اشتغالی دولت

حمید حاجی اسماعیلی کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز در خصوص برنامه ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل تا پایان سال ۱۴۰۱ گفت: پس از اخبار منتشر شده در این‌ خصوص، وزیر کار در جلسه‌ای اعلام کرد که این مقدار شغل اعلام شده، شغل خالص نبوده است.

وی ادامه داد: همچنین بعد از انتقادهایی که به دولت در خصوص این میزان اشتغال مطرح شد، وزیر عقب‌نشینی کرد و دریافت که این تعداد شغل با شرایط کشور همخوانی نداشته و بلندپروازانه است. به گفته حاجی اسماعیلی، امکان اینکه دولت بتواند این مقدار شغل را به‌ صورت خالص ایجاد کند، وجود ندارد.

این کارشناس بازار کار افزود: در هر صورت هدف بزرگی بوده است، اما شرایط ما خوب نیست. یکی از ضعف‌های این مصوبه این بوده که منابع موردنیاز مشخص نشده است. در واقع شفاف‌سازی در خصوص تامین اعتبار ایجاد اشتغال در چنین حجمی صورت نگرفته است.

وی عدم جذب سرمایه‌گذار خارجی را به دلیل مسائل تحریمی عنوان کرد. حاج اسماعیلی در ادامه گفت: بانک‌ها نیز با مشکل جدی مواجه هستند، در واقع بانک‌ها دچار ناترازی هستند که یکی از مشکلات جدی اقتصاد کلان است و دولت در تلاش بوده شرایط بانک‌ها را بهینه کند.

شروط تحقق اهداف بزرگ اشتغالی دولت

به گفته حاجی اسماعیلی، اینکه از محل بانک‌ها، اعتباراتی به‌ منظور اشتغال‌زایی داده شود، مشکلات بانک‌ها بیشتر خواهد شد و دولت هم ادعایی مبنی بر تسهیلات بانکی در خصوص اشتغال نداشته است.

وی ادامه داد: دولت به دنبال این بوده که با کمک بخش خصوصی این هدف را تحقق بخشد.

حاجی اسماعیلی تمرکز دولت بر بخش خصوصی را مثبت عنوان کرد و گفت: این گفته کاملاً صحیح بوده که از طریق مشارکت و فعال‌کردن بخش خصوصی اشتغال فراهم می‌شود. از آنجایی که دایره استخدامی دولت محدود بوده، پس این امر با بخش خصوصی مرتبط است.

این کارشناس بازار کار، در خصوص مشکلات بخش خصوصی گفت: بخش خصوصی هم مشکلات زیادی دارد، به دلیل تورم بالا، ریسک سرمایه‌گذاری بیشتر شده؛ لذا چون با عدم قطعیت و عدم پیش‌بینی در بازار مواجه هستیم، امکان ورود این بخش نیز کاهش‌ یافته است.

وی افزود: در واقع بخش خصوصی زمانی وارد می‌شود که امکان پیش‌بینی محیا باشد. در عین حال، از آنجایی که پروسه تولید و خدمات، چند ماهه است، لذا بخش خصوصی تمامی مراحل از تهیه مواد اولیه تا پخش در بازار را در نظر می‌گیرد که متاسفانه در شرایط فعلی امکان پیش‌بینی برای این بخش وجود ندارد.

شروط تحقق اهداف بزرگ اشتغالی دولت

حاجی اسماعیلی در ادامه اظهار داشت: نرخ ارز اگر در نوسان باشد و دولت نتواند ثبات را در سیاست‌های ارز و پولی ایجاد کند، بخش خصوصی این ریسک را نمی‌پذیرد که وارد بازار شود و سرمایه‌گذاری کند. در این بخش نیز دولت مشوق‌های بخش خصوصی را اعلام نکرده است

وی افزود: دولت اعلام نکرده که این میزان اشتغال چند درصد به بخش خدمات، کشاورزی و صنعت مربوط بوده است، در واقع علاوه بر منابع اعتباری و مالی، رسته‌های شغلی طرح نیز مشخص نشده است.

به گفته حاجی اسماعیلی، دولت به دنبال تقویت مشاغل خانگی در روستاها بوده ولی در طرح کلان اشتغال، کلی گویی قادر نخواهد بود، طرح را پیش ببرد.

این کارشناس بازار کار در ادامه گفت: تلاش دولت این بوده که بخش‌های تولید و بنگاه‌ها در کشور فعال شود، ولی هدف‌گذاری این تعداد شغل با ابهام مواجه است و در آینده نیز دولت قادر نخواهد بود این میزان شغل را اثبات نماید.

شروط تحقق اهداف بزرگ اشتغالی دولت

به گفته حاجی اسماعیلی، در کشور بانک جامع اطلاعاتی خوبی وجود ندارد. وی افزود: از جنبه آماری نیز همیشه آمارهای رسمی مورد انتقاد بوده و با واقعیت‌های جامعه و بازار تطبیق نداشته است.

به نظر این کارشناس بازار کار، طرح اشتغال‌زایی دولت میسر نیست. وی گفت: از آنجایی که زمینه‌های آن در کشور از قبیل ابزار و امکانات فراهم نبوده و در عین‌ حال خود طرح شفاف نبوده و بخش خصوصی نیز به دلیل شرایط عدم قطعیت و عدم ثبات و تورم با تردید مواجه است، لذا نباید انتظار داشت، این میزان اشتغال محقق شود.

حاجی اسماعیلی در انتها گفت: دولت باید تلاش کند بنگاه‌های که تعطیل شده و یا با مشکلاتی مواجه هستند را با مشاوره‌های فنی و حمایت مالی و مقررات‌زدایی احیا کرده و تمرکز خود را بر این بخش معطوف کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =