مخالفان دولت ترکیه در مورد اثرات سوء تصمیم ناگهانی رییس جمهور ترکیه بر معیشت مردم هشدار می‌دهند؛ با این حال لیر در حال حاضر در زمره بی ارزش‌ترین ارزهای رایج در میان اقتصادهای نوظهور طبقه‌بندی می‌شود.

پس‌لرزه "سیگنال کبوتری" و سقوط تاریخی لیر

به گزارش بلومبرگ، پس از انتشار خبر کاهش نرخ بهره، ارزش لیر ترکیه به پایین ترین سطح تاریخی خود رسید. با وجود تورم افزایشی، بانک مرکزی ترکیه در پی دستور اردوغان، در اقدامی شوکه کننده نرخ بهره را کاهش داد.

رجب طیب اردوغان؛ رییس جمهور ترکیه با هدف تقویت اعتبارات، صادرات و اشتغال، دستور تسهیل امور مالی را صادر کرد. گرچه بیشتر اقتصاددانان بر این باورند که این دستور، نتیجه معکوس خواهد داشت و موجب کاهش بیشتر ارزش لیر، افزایش میزان بدهی خارجی و تورم فزاینده خواهد شد.

لیر ترکیه در سال جاری میلادی بیش از ۲۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است. لیر در حال حاضر در زمره بی ارزش ترین ارزهای رایج در میان اقتصادهای نوظهور طبقه بندی می شود.

پس‌لرزه "سیگنال کبوتری" و سقوط تاریخی لیر

اردوغان که خود را دشمن سرسخت بهره می خواند هفته گذشته سه عضو کمیته سیاست های پولی (MPC) ترکیه را که با تصمیم وی مخالف بودند برکنار کرد.

به گزارش بلومبرگ، کمال قلیچ داراوغلو معروف به کمال گاندی؛ اقتصاددان و رهبر اپوزیسیون ترکیه (CHP)، کاهش نرخ بهره را "خیانت اردوغان به کشور" خواند.

بلومبرگ در تحلیل خود به اثرات کاهش یک درصدی نرخ بهره که به دستور و دخالت مستقیم رییس جمهور اردوغان اجرایی شده است می پردازد: عدم توازن درآمدها و کاهش سطح معیشت از مهمترین پیامدهای این اقدام دستوری است که نارضایتی ها را افزایش خواهد داد.

متمولین پیش از این، تمام دارایی نقدی خود را به دلار تبدیل کرده اند و این روزها که نرخ برابری دلار به لیر به دو رقم نزدیک می شود، ثروتمندان از این تصمیم بیشتر منتفع می شوند این در حالی است که سهم مردم عادی از این تصمیم ناگهانی دولت ترکیه، افزایش هزینه های روزمره خواهد بود.

بخش اعظم کاهش ارزش لیر از ماه سپتامبر با سیگنال های کبوتری بانک مرکزی آغاز شد. حامیان سیگنال های کبوتری (Dovish)؛ مقاماتی هستند که از سیاست های پولی سهل تر با هدف پایین آوردن نرخ بهره به منظور تقویت رشد اقتصادی حمایت می کنند.

در پی انتشار خبر نرخ بهره، بلومبرگ روز ۹ نوامبر (۲۰ آبان) در گزارشی اعلام کرد بیماران خاص در ترکیه برای یافتن داروهای خود با مشکل مواجه شده اند. شرکت های تولید دارو نیز از سیستم قیمت گذاری غیر منعطف که موجب ضرر و زیان شرکت های دارویی می شود خبر دادند.

پس‌لرزه "سیگنال کبوتری" و سقوط تاریخی لیر

انجمن داروسازان ترکیه نیز پس از انتشار خبر اعلام کردند برای تامین مواد اولیه ۶۵۰ قلم دارو از داروهای مُسکّن گرفته تا داروهای بیماران سرطانی با مشکل مواجه شده اند.

شرکت های دارویی از جمله شرکت هایی هستند که قیمت گذاری محصولات آنها باید هر ساله پس از اعلام نرخ بهره انجام شود. در حالی که بسیاری از داروها وارداتی است یا مواد اولیه آنها از سایر کشورها تامین می شود.

آرام آرام اثرات تصمیم ناگهانی رییس جمهور ترکیه بر زندگی مردم عادی نمایان می شود و مخالفان به مقامات بابت پیامدهای فشارهای معیشتی بر مردم هشدار می دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =