سامانه هوشمند توصیه‌گر کشاورزی مبتنی بر فناوری‌های مکان محور بومی در اختیار کشاورزان قرار گرفت تا بهره‌وری زمین‌های خود را افزایش دهند.

رصدگر هوشمند بومی در اختیار کشاورزان قرار گرفت

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «ست پلت» سامانه هوشمند توصیه‌گر کشاورزی مبتنی بر فناوری های مکان محور است. این سامانه با پردازش اتوماتیک تصاویر ماهواره‌ای سنجش از دور سنتینل ۲ اتحادیه اروپا و با زیرساخت محاسباتی قوی خود، نقشه‌هایی را برای مزارع طراحی می‌کند که کشاورزان برای تمامی زمین‌ها، مخصوصا مزارع بزرگتر از ۵ هکتار می‌توانند به جای سرکشی دوره‌ای زمین، به محدوده‌های تعیین شده در این نقشه ها مراجعه و نسبت به رفع مشکلات مزرعه اقدام کنند.

به گفته منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این سامانه که محصول شرکت دانش‌بنیان بوم نگاران هوشمند امید و با نام تجاری «ست پلت» طراحی شده، امکان ترکیب با سایر داده‌های برداشت اطلاعات مانند حسگرهای زمینی مثل سنجده های دما، رطوبت خاک و هوا را نیز فراهم کرده است. این یکپارچگی می‌تواند به کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری سامانه های نظارت بر مزارع کمک کند.

وی افزود: این نقشه ها شامل نقشه‌های تراکم و سلامت گیاهان، محتوای آبی، تنش تغذیه ای (عدم توازن دریافت کود ازته و سایر مواد مغذی) و مانند آنها است. این نقشه ها هر شش روز یکبار و پس از گذر ماهواره از آن محدوده، در دسترس کابران قرار می گیرد.

منطقی همچنین بیان کرد: از ویژگی های این سامانه، امکان ارائه خدمات در لایه های مختلف مانند تصویر خام، تصویر پردازش شده، نقشه های توصیه ای و مانند آن ها است که سایر شرکت های خدماتی در حوزه کشاورزی می توانند با دریافت اطلاعات این سامانه به صورت اجاره نرم افزاری از این زیرساخت استفاده کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =