امارات با شتاب فوق‌العاده در تامین امکانات و زیرساخت‌ها، جایگاه خود را در میان کشورهای پیشتاز در عرصه فناوری پیدا می‌کند.

امارات؛ پدیده استارتاپی قرن

در سال ۲۰۱۹ بین ۱۹۸ اقتصاد در دنیا، امارات از منظر تسهیل کسب و کار در رده یازدهم دنیا در لیست بانک جهانی قرار گرفت. جایگاه بیست و پنجم لیست بانک جهانی از لحاظ سهولت فرایند آغاز به کار برای کشوری که مدت زمان زیادی از پیدایش آن در نقشه های جهانی نگذشته است، نشان از اهتمام مقامات و دولتمردان امارات برای مطرح شدن به عنوان پدیده قرن دارد.

اکوسیستم لجستیکی امارات و دسترسی آسان و عالی به بازارهای جهانی از مزایای تطمیع کننده امارات برای کارآفرینان و استارتاپ های نوپا است.

در لیست بهترین مقاصد برای کارآفرینان خارجی، دوبی در جایگاه نهم ایستاد، در حالی که سنگاپور، شانگهای و آمستردام در رتبه های اول، دوم و سوم قرار گرفتند.

بنا بر اطلاعات منتشره، میانگین زمان لازم برای دریافت مجوزهای لازم برای آغاز به کار، ۴ روز و میانگین هزینه لازم، ۸۹۹۲ دلار است.

امارات متحده عربی با راه اندازی پارک سیلیکون اوسیس (Silicon Oasis) به صورت منطقه آزاد تجاری، توجه شرکت های بین المللی شناخته شده ای را برای سرمایه گذاری به دوبی جلب کرده است.

دو بخش اصلی این پارک، وظایف و عملکردهای مجزایی دارند که در نهایت به یک هدف ختم می شوند: بخش Detect وظیفه جذب و هدایت ایده های خلاقانه از مراحل ایده پردازی تا حرکت در مسیر بهره وری (مانند تجاری سازی و شتاب دهی) را برعهده دارد.

امارات؛ پدیده استارتاپی قرن

استارتاپ ها حداکثر تا پنج سال از بدو ورود می توانند در این بخش پارک مستقر باشند. در صورت تایید عملکرد استارتاپ، سیستم هدایت پارک، مسیر ورود به بخش سیلیکون (Silicon) را برای استارتاپ مورد نظر هموار می سازد. ‌

بخش سیلیکون که هم اکنون پذیرای بیش از ۵ هزار استارتاپ است مسئول جهانی سازی برند و تجارت استارتاپ های مستقر در این پارک استارتاپی است. مشاوران مطرح، سرشناس و بین المللی تجاری سازی از اقصی نقاط دنیا با این بخش پارک، همکاری نزدیک دارند.

دولت امارات با ساخت کلیه زیرساخت های هوشمند مانند مسکن، دانشگاه، بیمارستان و مراکز تفریحی در این پارک، ‌ شرایط منحصر به فردی برای استقرار کارآفرینان به همراه خانواده در این پارک ایجاد کرده است.

وقتی صحبت از شهر هوشمند و ارج نهادن به تکنولوژی های جدید به میان می آید، امارات با فناوری های استارتاپی و هوش مصنوعی، مثال بارز این موضوع است.

استارتاپ فروش خودرو SellAnyCar.com

این استارتاپ در سال ۲۰۱۳ با سرمایه اولیه ۵۰ میلیون دلار تاسیس شد و هم اکنون بهترین پلتفرم فروش آنلاین خودرو در خاورمیانه محسوب می شود. خدمات قیمت گذاری خودرو به صورت سریع و رایگان انجام می شود.

امارات؛ پدیده استارتاپی قرن

مدیران این پلتفرم اعلام کرده اند ظرف مدت ۳۰ دقیقه پس از بازرسی و توافق قیمت، خودرو به فروش خواهد رسید و پرداخت نیز انجام خواهد شد. مسئولیت کلیه امور ثبت و سند خودرو بر عهده این پلتفرم و مدیران آن خواهد بود.

مجله کارآفرینی خاورمیانه در سال ۲۰۱۸، این پلتفرم را به عنوان "شرکتی با شتاب رشد افسانه ای" معرفی کرد. به دلیل رشد سریع و عملکرد مثبت این پلتفرم، سرمایه گذاران بسیاری از جمله شرکت عظیم سرمایه گذاری سنابیل (Sanabil) عربستان سعودی و گروه iMENA در این استارتاپ، سرمایه گذاری کرده اند.

رویکرد فعالیت تجاری این پلتفرم، C۲B است که بر پایه تجارت اینترنتی بنا شده و مصرف کننده نیز در تولید یک محصول یا فرایند تولید آن و توسعه خدمات نقش خواهد داشت.

امارات؛ پدیده استارتاپی قرن

یالّا پارکینگ (YallaParking)

کریگ مک دونالد با هدف جلوگیری از اتلاف وقت بی ثمر به هنگام پارک خودرو، در سال ۲۰۱۶ تصمیم به راه اندازی استارتاپی کرد که توانست معضل پارک خودرو را در شهرهای بزرگ و پُر ازدحام برطرف کند.

پیش از خروج از خانه، افراد می توانند جای پارک خالی در خیابان مورد نظر برای خودروی خود رزرو کنند و بدون اتلاف وقت و سرگردانی، به محض ورود به آن خیابان، خودروی خود را در مکان تعیین شده پارک کنند.

یالّا پارکینگ؛ مصداق بارز ورود تکنولوژی به مسایل جزیی زندگی روزمره است که برای وقت افراد ارزش خاصی قائل شده است.

کافو (CAFU)

پیشرفته ترین و گسترده ترین استارتاپ تحویل سوخت در دنیا در سال ۲۰۱۸ در دوبی تاسیس شد. این استارتاپ که از پیشتازان عرصه سوخت رسانی سیار محسوب می شود با شعار هر زمان، هر جا (Anytime, Anywhere) آغاز به کار کرد و توانست با مدیریت صحیح عملکرد، به شعار خود جامه عمل بپوشاند.

امارات؛ پدیده استارتاپی قرن

رشید قُریر دریافته بود که با وجود پیشرفت های چشمگیر امارات در حوزه حمل و نقل، هنوز سیستم و جایگاه های سوخت رسانی بر همان سبک و سیاق قدیمی، خدمات ارائه می دهند.

این استارتاپ که از مزیت رایگان بودن خدمت رسانی برخوردار است، فقط بهای سوخت را دریافت می کند و هیچ هزینه اضافی بابت سوخت رسانی در مکانی خارج از جایگاه دریافت نمی کند.

کارواش سیار، تعویض باتری، لاستیک و روغن موتور، و عیب یابی سیستم بهره وری سوخت نیز از جمله خدماتی است که می توان از خودروهای سیار سوخت رسانی از کافو درخواست کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =