کارشناس بازار مسکن گفت: ارائه تسهیلات ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی در قالب قانون جهش تولید مسکن اقدام خوبی برای خانه‌دار شدن اقشار متوسط رو به پایین جامعه است و امیدواریم دولت توان پرداخت این حجم از تسهیلات را داشته باشد.

گام جدید دولت برای خانه‌دار شدن گروه‌های کم‌درآمد

بیژن خطیبی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص طرح نهضت ملی مسکن (قانون جهش تولید مسکن) اظهار کرد: با توجه به اینکه قیمت مسکن طی سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته، اجرای چنین طرحی به منظور حمایت از مستاجران و اقشار متوسط رو به پایین جامعه ضروری بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی افزود: جامعه هدف این طرح، اقشار متوسط رو به پایین هستند که تلاش دارند صاحب خانه شوند. دولت با اجرای طرح مذکور کمک بزرگی به این قشر می کند.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: با توجه به اینکه قیمت ملک در کلانشهرها بسیار بالاست (در تهران میانگین قیمت ملک در هر متر مربع حدود ۳۰ میلیون تومان برآورد شده است)، دولت قرار است این واحدهای مسکونی را در اطراف کلانشهرها و شهرهای جدید تولید کند.

با در نظر گرفتن اینکه قشر هدف این طرح معمولا آورده اولیه ندارند یا به سختی این آورده را تامین می کنند، دولت سعی داشته با اجرای این طرح در محل های مذکور از قیمت آن بکاهد که طبق آنچه اعلام کردند قیمت هر متر مربع در حال حاضر ۳ تا ۴ میلیون تومان برآورد شده که احتمال تغییر آن هم وجود دارد.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه این واحدهای مسکونی قرار است با قیمت پایین تری به نسبت قیمت ملک در شهرها و کلانشهرها ایجاد شود، تسهیلات ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی هم برای آن در نظر گرفته شده است.

گام جدید دولت برای خانه‌دار شدن گروه‌های کم‌درآمد

بر اساس قانون جهش تولید مسکن و تصمیمات گرفته شده در شورای پول و اعتبار، سقف فردی تسهیلات این قانون در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و سایر شهرهای کشور ۳۰۰ میلیون تومان، همچنین در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

بر همین مبنا و طبق اعلام بانک مرکزی، ۲۷ بانک عامل باید بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ سیصد و شصت هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن را به متقاضیان پرداخت کنند.

خطیبی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی، هر فردی از قشر متوسط رو به پایین جامعه بخواهد صاحب خانه شود، ناچار است از تسهیلات بانکی استفاده کند؛ بنابراین انتقاد از تخصیص چنین تسهیلاتی با بازپرداخت های ۱۵ تا ۲۰ ساله و اقساط ماهانه ۳ تا ۵ میلیون تومانی صحیح نیست و باید واقعیت را قبول کنیم که وضعیت بازار مسکن به نسبت ۱۰ سال پیش فرق کرده و قیمت ها افزایش پیدا کردند و خرید خانه با چنین تسهیلاتی راهی برای خانه دار شدن بخشی از جامعه است.

وی گفت: با توجه به اینکه جانمایی های این واحدهای مسکونی صورت گرفته و مشکلی برای ساخت آن ها وجود ندارد، اکنون تنها نکته ای که وجود دارد این است که آیا دولت با توجه به مشکلات کسری بودجه ای که اعلام شده، توان پرداخت این حجم از تسهیلات را دارد یا خیر.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =