با افزایش قدرت دلار و قرار گرفتن در بالاترین سطح ۱۶ ماهه نسبت به بسیاری از ارزها، نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد اقتصاد جهانی بار دیگر به اوج رسید.

دلار در بالاترین سطح ۱۶ ماه اخیر

به گزارش رویترز، قیمت نفت روز سه شنبه ۱۶ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۵ آبان) روند کاهشی خود را از سر گرفت. بازگشت شرایط به دوران پیش از پاندمی و نگرانی ها از رشد تقاضا، انتظارات برای افزایش عرضه را کمرنگ تر می کند.

این در حالی است که برخی در بازار همچنان از آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت آمریکا برای مقابله با افزایش قیمت ها واهمه دارند.

معاملات آتی نفت خام برنت با ۹ سنت (۰.۱ درصد) کاهش به ۸۱.۹۶ دلار در هر بشکه رسید. این در حالی است که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) به قیمت ۸۰.۷۸ دلار در هر بشکه معامله شد و کاهش ۱۰ سنتی (۰.۱ درصدی) را تجربه کرد.

دلار در بالاترین سطح ۱۶ ماه اخیر

افزایش دوباره موارد ابتلا به کووید-۱۹ در اروپا، بار دیگر مقامات را به فکر برقراری دوباره قرنطینه ها انداخته است. این روزها چین نیز با افزایش موارد ابتلا به گونه جدید دلتا روبرو است.

گروه شرکت های مالی بانکی ANZ‌ در یادداشتی اعلام کرد: روند کاهش قیمت نفت با افزایش فشارها بر بایدن برای آزادسازی ذخایر استراتژیک همزمان شده است. محدودیت های جدید سفر نیز در اروپا در راه است. هراس ها از کاهش تقاضا و افزایش عرضه ها در بازار شدت گرفته است.

طبق آمار ریستاد انرژی، پیش بینی می شود تولید نفت شل آمریکا در ماه دسامبر (آذر) به سطح پیش از پاندمی یعنی ۸.۶۸ میلیون بشکه در روز برسد.

به دلیل افزایش قدرت دلار، فشارهای حاشیه ای مضاعف بر قیمت منابع نفتی وارد می شود که موجب افزایش قیمت کالا برای خریداران با سایر ارزها می شود.

قیمت دلار نسبت به بیشتر ارزها در ۱۶ ماه اخیر در بالاترین سطح قرار گرفته و نگرانی سرمایه گذاران را نسبت به آینده اقتصاد جهانی افزایش می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =