رییس جمهور بیان کرد: امروز و با گذشت ۸۳ روز از رای اعتماد مجلس به دولت مردمی، بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات و عبور از بحران‌ها امیدوارم.

رییس‌جمهور: امروز بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات امیدوارم

به گزارش کارآفرین نیوز، ابراهیم رییسی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ۲۵ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان دفاع از برنامه های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: ۸۳ روز قبل در مجلس شورای اسلامی و از همین تریبون در محضر نمایندگان ملت برای رای اعتماد به کابینه مسائلی را مطرح کردم و با امید به اینکه کشور با تلاش دولت و همکاری مجلس بتواند از مشکلات عبور کند و امروز بعد از ۸۳ روز از اعتماد نمایندگان بیش از هر زمان دیگری امیدوارترم.

وی افزود: امروز به حل مشکلات، باز شدن گره ها با دعای خیر مردم، خانواده شهدا، رهنمودهای رهبری و در جهت رفع دغدغه های ملت و نمایندگان، امیدوارم و احساس می کنم، بارقه هایی از گشایش وجود دارد، همانطور که در مسیر واکسیناسیون در مسیر تامین ۱۰۰ میلیون دز واکسن گام برداشتیم و با تامین داروهای مورد نیاز شرایط متفاوتی نسبت به قبل رقم خورد، می توانیم به حل مشکلات امیدوار باشیم.

رییس جمهور تصریح کرد: قبل از تشکیل دولت سیزدهم، سخن از کیفیت پرداخت حقوق و چگونگی آن برای کارمندان بود که از کدام منبع باید انجام شود و نگرانی هایی برای آن وجود داشت، اما امروز با گذشت ۸۳ روز، بدون استقراض از منابع، حقوق و دستمزدها در زمان خود پرداخت شد و فروش نفت در شرایط مساعدی قرار دارد و آنچه که از پرداخت ها دولت باید انجام دهد، انجام شد.

رییس‌جمهور: امروز بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات امیدوارم

وی با اشاره به وضعیت فروش نفت در گذشته گفت: موضوع فروش نفت و افزایش درآمدهای نفتی با موفقیت انجام شده و دنبال می شود و همینطور افزایش منابع مالی و ارزی و ریالی بحمدالله صورت می گیرد و اینها پشتوانه هایی است که می شود گام های خوبی برای مسائل اقتصادی کشور باشد.

رییسی بیان کرد: نمایندگان توجه کنند، من سربسته عرض می کنم با اقداماتی که همین روزها صورت گرفت، ما نسبت به منابع مان و تامین کالاهای اساسی بسیاری از نگرانی ها را مرتفع کردیم و نگرانی های گذشته را نداریم و به شما نمایندگان ملت عرض می کنم بحمدالله در مورد کالاهای اساسی نگران ذخایر نیستیم.

رییسی جمهور افزود: موضوع ایجاد مسکن و اشتغال کلید خورده است، قانونی که شما برای تشکیل شورای عالی مسکن تصویب کردید، در همین روزهای ابتدایی تشکیل شده و تقسیم کار شد و کلید زده شد، در بسیاری از شهرستان ها تامین زمین و پیگیری در حال انجام است. در موضوع اشتغال، شورای عالی اشتغال تشکیل شده و تقسیم کار صورت گرفته و برنامه مشخصی برای آن تدوین شده و در مسیر اجرا قرار گرفته است.

وی افزود: نسبت به فعال کردن تعامل بین المللی به ویژه با اولویت دیپلماسی با همسایگان کار دنبال می شود به نحوی که وضعیت و شرایط کاملا نشان می دهد امروز مسئله تعامل بین المللی با شرق و غرب فرق نمی کند و تمام کشورهایی که بخواهند با جمهوری اسلامی ایران روابطی براساس تعامل طرفین و حفظ احترام به جمهوری اسلامی ایران، عزت، حکمت و مصلحت داشته باشند، از حالت انفعال خارج و به حالت فعال بازگشته است.

رییس‌جمهور: امروز بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات امیدوارم

رییسی تاکید کرد: برخی از مسائلی که دغدغه نمایندگان بود به ویژه در بعضی مناطق مانند خوزستان، موضوع هفت تپه که من در دولت گذشته در جایگاه رییس قوه قضائیه چندین بار با دولتمردان پیرامون این موضوع صحبت کردم که مسئله حل شود و آنها گفتند با کدام بودجه و امکانات؟ مگر ممکن است؟ اما در این مدت شاهد بودید که این مسئله را خداوند تفضل کرد در مدت کوتاهی حل شد. مسئله عدم پرداخت حقوق کارگران و معوقات آنها، سامانی پیدا کرد و موضوعات از این دست پیش روی دولت بود.

وی تصریح کرد: بسیاری از مواردی که امروز در دست اقدام است و گزارشات آن خدمت نمایندگان باید ارائه شود و مردم هم از آن مطلع باشند، منتهی قرارمان آن است با فعل ماضی با مردم سخن بگوییم نه با فعل مضارع، بگوییم کارهایی که شده است نه کارهایی که می شود، چرا که برنامه هایی که می شود؛ بسیار است و ارتباط با نمایندگان را به این میزان کافی نمی دانیم، بهتر می دانیم نمایندگان بیشتر در جریان مسائل قرار گیرد، کما اینکه به دوستان و همکاران در دولت نیز گفته ام.

رییسی جمهور دولت سیزدهم یادآور شد: البته ما نشست های صبح پنج شنبه با نمایندگان را داریم و با نمایندگان استان ها می نشینیم و دغدغه هایی را که مطرح می کنند، بررسی می شود، ضمن اینکه در این جلسات به هیچ عنوان ندیدیم که نمایندگان کلمه ای نسبت به خودشان و مسائل شخصی مطرح کنند و آنچه مطرح شده فقط دغدغه های مردم و مشکلات حوزه انتخابیه بوده و در آنجا سازوکارهایی نیز جهت تحقق آنها فراهم می شود.

وی افزود: در جلسات استانی که قریب به یک سوم استان های کشور را در این ۸۳ روز سفر کرده ام، قبل از اینکه تریبون در اختیار وزرا قرار گیرد، در اختیار نمایندگان منطقه است تا سخنان مردم را مطرح کنند، اما من این را کافی نمی دانم و به نظر می رسد که لازم است نشستی با نمایندگان داشته باشیم و خودم نیز در خدمت آنها باشم، بنابراین هفته بعد از هفته آینده که ظاهرا برنامه سرکشی به حوزه انتخابیه دارند، جلسه ای در اسرع وقت با حضور برادر مجاهدم آقای دکتر قالیباف ریاست مجلس شورای اسلامی و حضور وزرا نشست دولت و مجلس داشته باشیم.

رییس‌جمهور: امروز بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات امیدوارم

رییسی خاطرنشان کرد: در این جلسه مسائلی که احیاناً نتوانسته اند در نشست های استانی مطرح کنند، بررسی می شود و ما باید به صورت متناوب این نشست ها را داشته باشیم که امروز پیشرفت کشور نیازمند همکاری، همراهی و همدلی بین دولت و مجلس است و همه مسائل اینگونه پیش خواهد رفت.

وی افزود: مردم عزیزمان؛ بدانید اگر کاری در این کشور پیش می رود با کمک همگان است، اگر امروز امیدواری پیدا کرده ایم، امیدواری مردم به مجلس و دولت، دولتمردان و همه مسئولان باید روز به روز افزوده شود و در بین مردم عینیت یابد که آنچه خواستند، محقق شده و این عمل در گرو همکاری و همراهی همه بخش ها به ویژه دولت و مجلس است و این را به عنوان نشست مستمر بین دولت و مجلس باید دنبال کرد که دغدغه نمایندگان مجلس درخصوص حوزه های انتخابیه و مسائل مردم و اگر احیاناً پیشنهاداتی برای دولت دارند، دنبال شود.

رییسی جمهوری تاکید کرد: سفر به استان ها برای من بسیار مغتنم است، علی رغم همه حرف هایی که بعضاً در گوشه و کنار زده می شود، مغتنم از این حیث که اول کار دولت ما در جریان نه فقط در سطح ملی بلکه ۶ روز در سطح ملی و حداقل یک روز برای استان ها باید گذاشت که ما از نزدیک با مسائل پروژه های نیمه تمام و مشکلات مردم در مناطق مختلف بیشتر آشنا شویم. مدیران ما حس بیشتری پیدا کنند و کار را با حساسیت بیشتری پیگیری کنند که ان شالله اگر عمری باقی بود در دور دوم سفرها پیگیری آنچه گفته شد و آنچه تصویب شد خواهیم بود تا بتواند به مرحله اجرا برسد.

رییس‌جمهور: امروز بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات امیدوارم

وی در رابطه با موضوع معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: من ابتدا عرض کنم چون برخی از نمایندگان در فرمایشاتشان در رسانه ها در رابطه با زمان معرفی وزیر پیشنهادی مطرح کردند باید به این نکته اشاره کنم که ما اول مهر را داشتیم و باید آغاز کار مدارس در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را داشته باشیم، از طرف دیگر مسئله تعطیلی مدارس که مدت طولانی بود، باید برنامه ریزی جامعی می شد، سپس باید آموزش مجازی و حضوری تثبیت می شد که این کار انجام شد.

رییسی افزود: از همین تریبون قول دادم که شورای عالی آموزش و پرورش را اهمیت داده و در آن شرکت خواهم کرد. بعد از ۱۰ سال اولین جلسه این شورا را تشکیل دادیم و با حضور مدیران آموزش و پرورش، مسائل اصلی را مرور کردیم. همچنین ستاد اجرای سند تحول در دولت با مدیریت معاون اول تشکیل شد، چون وزیر آموزش و پرورش مدیریت این وزارتخانه را برعهده دارد اما در برخی از مواد این سند، تمام دستگاه های دولتی باید کمک کنند تا تحقق یابد، لذا نیازمند است یک سهم بیشتری از همکاری با وزارتخانه داشته باشد، بنابراین در این جلسه مطرح شد تا بتوانیم به شورای عالی و آموزش و پرورش کمک کنیم.

وی تاکید کرد: موضوع رتبه بندی معلمان که دغدغه بحق عزیزان معلم بود با همکاری مجلس در این مدت دنبال شد که امیدواریم به نتیجه قطعی هم برسد که ما هم ارتقای منزلت، شأن و جایگاه و کیفیت کار آنها و هم معیشتشان را دنبال کنیم، بنابراین حتما در دستور کار دولت و مجلس بوده و دنبال می شود.

رییس‌جمهور: امروز بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات امیدوارم

رییس جمهور یادآور شد: اقداماتی که باید در این مدت انجام شود که جا دارد من صمیمانه از خانواده آموزش و پرورش و از همه خانواده های کشور تشکر کنم برای بازگشایی مدارس و همکاری که با ما دراین زمینه داشتند. همچنین با مسئله واکسیناسیون شرایط به نحوی فراهم شد که بتوان مدارس و دانشگاه ها را و مراکز علمی و کسب و کارها را فعال کرد و بعد از ۸۳ روز کار دولت، فضا در حال عادی شدن است که هم رونق کسب و کارها و هم مسئله بازگشایی مراکز علمی و فرهنگی، اگر رعایت ها بیشتر شود، این فعالیت ها برتر و بیشتر خواهد شد.

رییسی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در مهلت قانونی به مجلس معرفی شد، ادامه داد: ۸۳ روز پیش نیز پشت این تریبون مقدس درباره فرآیند انتخاب وزرا توضیح دادم. شایستگی، محور انتخاب وزرا است و رفاقت، قرابت و فشارهای برخی رسانه‌ها هیچ کدام موجب معرفی فرد نمی‌شود.

رییس‌جمهور: امروز بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات امیدوارم

وی با بیان اینکه دولت‌های سه دهه گذشته را با دولت کنونی مقایسه کنید تا مشخص شود روابط و رفاقت چه نقشی در معرفی مسئولان داشته است، با طرح این پرسش که در حال حاضر نزدیکان در چه جایگاه و مسئولیتی قرار دارند، ادامه داد: از نهاد ریاست جمهوری تا سایر حوزه‌ها حساسیت و محور شایستگی بوده است چرا که این محور را به عدالت نزدیک‌تر می‌دانیم و بهترین روش است.

رییس جمهور اضافه کرد: هر چند حدود ۲۰ نفر برای وزارت آموزش و پرورش مطرح بودند اما این افراد در کارگروه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفتند.

رییسی با اشاره به حساسیت نمایندگان، فرهنگیان و دولت نسبت به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: فسادستیزی، روحیه تعاملی، کارآمدی و روحیه تحولی از جمله شرایطی بود که برای وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش باید محقق می‌شد. این شرایط ویژگی‌هایی است که همه همکاران ما در دولت باید به صورت مستمر آن را دارا باشند نه اینکه تنها در دوره رأی اعتماد دارای این ویژگی‌ها باشند و این شرایط هر ساله ارزیابی می‌شود.

وی با بیان اینکه با بررسی کارگروه‌های مذکور آقای فیاضی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش معرفی شد، ادامه داد: من نیز با ایشان صحبت و مصاحبه داشتم، همچنین دوستان مورد اعتماد نیز صلاحیت ایشان را مورد بررسی قرار دادند. وزرای پیشین آموزش و پرورش نیز اعلام کردند که دکتر فیاضی فرد باصلاحیتی است.

رییس‌جمهور: امروز بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات امیدوارم

رییس جمهور تصریح کرد: ممکن است افرادی از اقوام و خویشان باشند اما دستاوردهای خودشان نیز در زندگی مورد توجه است به همان میزان که مسئولیت دادن به افراد توصیه شده، بی‌عدالتی است، بی‌توجهی به دستاوردهای زندگی افراد نیز بی‌عدالتی محسوب می‌شود.

رییسی با بیان اینکه باید به دستاوردهای علمی و صلاحیتی افراد توجه کرد، ادامه داد: توصیه افراد به هیچ عنوان در معرفی وزرا و مسئولیت دادن تأثیرگذار نبوده هر چند افراد زیادی در سایت‌ها و نوشته‌ها معرفی شدند اما همخوانی ویژگی‌های افراد با شاخص‌ها، نکته مهم بود.

وی با اشاره به اینکه تا صلاحیت افراد برای من حجت نمی‌شد آنها را معرفی نمی‌کردم، ادامه داد: یقین بدانید اگر همه افراد جمع شوند من کسی را که به یقین نسبت به صلاحیتش نرسیده باشم، معرفی نمی‌کنم برای هر مسئولی حتما باید حجت داشته باشم و شایستگی وی احراز شده باشد البته مجلس نیز جایگاه قانونی خود را دارد و تصمیم با مجلس است.

رییس جمهور با بیان اینکه فیاضی کلاس، مدرسه، تعلیم و معلم را می‌شناسد، افزود: وی سال‌ها معلم آموزشی و معلم پرورشی بوده و با محتوای درسی آشنا است. همچنین بسته‌های یادگیری، فیلم‌های آموزشی و ... را می‌شناسد.

رییسی با بیان اینکه وی در تدوین بسته‌های یادگیری مباشرت داشته، اضافه کرد: فیاضی در ستاد آموزش و پرورش، مدیرکل بوده و با زیرساخت‌های مربوط به نوسازی در آموزش و پرورش آشنایی دارد، از سوی دیگر شناخت آموزش مجازی یکی دیگر از ویژگی‌های ایشان است، در سال ۹۸ ایشان سامانه رشد را طراحی کرده است.

رییس‌جمهور: امروز بیش از هر زمان دیگری به حل مشکلات امیدوارم

وی با اشاره به آشنایی فیاضی با انتشارات، چاپ و کتاب ادامه داد: هیچ یک از افراد مطرح برای وزارت آموزش و پرورش شناختشان نسبت به این وزارتخانه از آقای فیاضی بیشتر نبود. چهره‌های شاخصی در مجلس داریم که با آموزش و پرورش آشنایی دارند، در بخش‌های دیگر نیز افرادی وجود دارند.

رییس جمهور با بیان اینکه داشتن برنامه یکی از مهمترین مسائل مربوط به وزارت آموزش و پرورش است، تصریح کرد: فیاضی برنامه قابل دفاع دارد و بر اساس نظر کارشناسان این برنامه‌ها با سیاست‌های کلی، سند تحول بنیادین و اسناد بالادستی منطبق است.

رییسی با بیان اینکه فیاضی تحول‌گرا است، ادامه داد: هر چند برخی افراد دیگر نیز دارای مدارک، سوابق و مدارج هستند اما احراز روحیه تحول‌گرایی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =