سرمایه‌گذارانی که با اصطلاح پولبک (pullback) آشنا بوده، قادر هستند بهتر از تحلیل تکنیکال بهره بوده و در نتیجه با موفقیت بیشتری در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

"پول‌بک" مفهومی برای سوددهی در بورس

به گزارش کارآفرین نیوز، شاید یکی از عوامل بازدارنده افراد برای رسیدن به موفقیت در زندگی را بتوان ترس از ریسک‌کردن دانست. در بازارهای مالی برخلاف بازارها و کسب‌وکارهای سنتی می‌توان میزان ریسکی که می‌خواهیم متحمل شد را به‌ صورت دقیق‌تر اندازه‌گیری کرد.

از طرفی در بازارهایی نظیر بورس با بهره‌گیری از ابزارهایی می‌توان ریسک و خطر از دست‌رفتن سرمایه را کاهش داد و به معنای واقعی مسیر سوددهی را برای خود هموار کرد.

بازار بورس دنیایی از اصطلاحات متنوع بوده و افرادی که به دنبال موفقیت در این بازار هستند، باید در خصوص این اصطلاحات، اطلاعات کاما داشته باشند. یکی از این اصطلاحات، پول بک در بورس است.

"پول‌بک" مفهومی برای سوددهی در بورس

هنگامی که سقف قیمت سهامی شکسته شود، یعنی این زمان مناسب‌ترین و بهترین موقعیت برای خرید سهام در بازار بورس به شمار می‌رود. به بیان دیگر، برگشت قیمت‌ها پس از شکست سطح قیمتی پیشین پول بک عنوان می‌شود. به طور مثال، سهمی در حال طی‌کردن روند صعودی است، این مسئله منجر می‌شود تا هر بار درگیر بالا رفتن سقف‌ها و کف‌های قیمتی شود.

این سهم در یک بازه زمانی، به خط روند نزدیک می‌شود و این محدوده را می‌شکند و پس از اصلاح بار دیگر به این خط روند نزدیک می‌شود. از آنجایی‌ که بخش گسترده‌ای از سهام‌ها در حالت معمولی موفق نمی‌شوند از این خط عبور کنند لذا با برخورد به خط روند، روند کاهشی قیمت را در پیش می‌گیرند. در چنین زمانی معامله گران، پول بک در بورس را تجربه می‌کنند.

بررسی‌های صورت‌ گرفته نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد مواقع، سهام‌هایی که با چنین وضعیتی روبرو می‌شوند، تمایل دارند مجدداً به سمت روند حمایتی و مقاومت خود بازگردند. برخی از سرمایه‌گذاران تصور می‌کنند که حتماً پس از تشکیل پول بک در بورس شاهد روند صعودی در بیش از ۵۰ درصد از روندها هستیم، در حالی‌ که این باور کاملاً غلط است.

در ۵۰ درصد از این روندها، پول بک روند رشد قبلی خود را از دست می‌دهد و مسیر جدید را برای حرکت انتخاب می‌کند، با این اوصاف نمی‌توان همواره گفت، پول بک در بورس همیشه روند صعودی دارد. از طرفی زمانی پول بک از اعتبار برخوردار می‌شود که موفق شده باشد محدوده حمایت و مقاومت را با حجم بالایی بشکند.

به طور مثال فرض شود، اصلاح قیمت موفق شده با قدرت محدوده حمایت و مقاومت را شکسته و از آن عبور کند. اما پس از چند روز مشاهده می‌شود که قیمت پایانی روز جاری، کمتر از روز قبل باشد. در چنین حالتی پول بک در بورس پایین آمده است.

"پول‌بک" مفهومی برای سوددهی در بورس

این بدان معنا است که تقاضای کافی در سهم وجود نداشته و فروش قوی در بازار رخ نداده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این عقیده هستند که پول بک در بورس پس از شکست سطح حمایت و مقاومت، باید مجدداً به نقطه شکست بازگردد. در صورتی‌ که به‌ ندرت این مسئله در بازار مشاهده می‌شود.

بر اساس اظهارنظر کارشناسان، پول بک‌های معتبر معمولاً در زمان‌هایی کمتر از ۳۰ روز شکل‌گرفته و تکمیل می‌شوند، همچنین بیش از ۵۸ درصد از روندهای پول بک پس از شکست سطح حمایت و مقاومت، به نقطه شکست خود باز می‌گردند.

از سوی دیگر، پول و اصلاح قیمت دو مفهوم متفاوتی بوده که نیاز است به آن توجه شود. هر دوی این مفاهیم، به معنای جابه‌جایی روند قیمت سهم هستند. پول بک در بورس موقت بوده و اصلاحات آن طولانی‌مدت است، در حالی‌ که اصلاح قیمت بورس این‌چنین نیست.

همان‌طور که گفته شد، معامله با پول بک به سهام‌داران کمک می‌کند تا با کاهش ریسک به معاملات خود بپردازند و بیشترین سود را به دست آورند، لذا برای حصول سود در بورس و رسیدن به این دانش نیاز به تمرین و رصد نمادهای مختلف بورسی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =