رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: منابع کشور اگر گنج قارون هم باشد، یارانه‌ها آن را می‌بلعد.

یارانه‌ها گنج قارون را هم می‌بلعد

به گزارش کارآفرین نیوز، مسعود خوانساری در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، افزود: با ادامه پرداخت ارز ترجیحی علاوه بر ایجاد فساد، رانت و قاچاق، منابع کشور اگر گنج قارون هم باشد روزی به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه دولت لایحه دو فوریتی خود درباره ارز ترجیحی را ۱۹ آبان به مجلس ارسال کرد، گفت: در این لایحه دولت افزایش سقف ارز ترجیحی از ۸ به ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و فروش ارز به صورت آزاد و برای جبران، کمک مستقیم یا اعتباری به خانواده‌ها را پیشنهاد کرده بود، اما مجلس آن را رد کرد و این امر را در اختیار دولت دانست.

خوانساری افزود: در بودجه سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی اختصاص یافت که ۵ میلیارد دلار از محل فروش نفت و ۵ میلیارد دلار دیگر از محل وجوه بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی تامین شده است که با احتساب مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی تا ارز ۲۲ هزار تومانی سامانه‌نیما، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده که افزایش پایه پولی را در پی داشته است.

وی ادامه داد: سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸ هزار هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی داشتیم که از این میزان، ۷۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی از محل ارز ترجیحی اتفاق افتاده است.

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: دولت نرخ خرید تضمینی گندم را حدود ۷ هزار تومان به ازای هر کیلو تعیین کرده، اما آرد را کیلویی ۶۰۰ تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌دهد، یعنی ۶۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو از این محل یارانه پرداخت می‌شود. همچنین قیمت هر کیلووات برق برای دولت دو تا ۳ هزار تومان تمام می‌شود، اما آن را کیلوواتی ۲۰۰ تومان به مردم می‌فروشد.

خوانساری افزود: سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران پرداخت می‌شود که اگر یارانه‌های ریالی را نیز به آن اضافه کنیم این میزان یارانه به نوعی آفت اقتصاد است بنابراین تلاش همه ما به ویژه دولت و مجلس باید حل این مشکل باشد.

رییس اتاق تهران همچنین گفت: بر اساس آخرین آمار کماکان در فصل اول سال جاری نرخ تشکیل سرمایه معادل منفی 3.5 درصد بوده که نشان از شرایط بد سرمایه‌گذاری در ایران است و در نتیجه آن حجم اقتصاد کوچکتر شده و رشد مناسب در اقتصاد اتفاق نمی‌افتد.

خوانساری افزود: مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود نرخ تورم منتهی به مهر ۱۴۰۰ را ۴۵.۴ درصد اعلام کرده که اگرچه در مقایسه با ماه قبل یعنی شهریور ۱۴۰۰، ۰.۴ درصد کاهش داشته، اما همچنان این نرخ تورم بالاست.

رییس اتاق تهران گفت: تورم نقطه به نقطه در مهر ۱۴۰۰، به ۳۹.۳ درصد رسیده یعنی در مهر امسال یک خانواده برای خرید به قیمت ثابت ۳۹ درصد در مقایسه با سال گذشته بیشتر پرداخت کرده که ادامه این وضعیت خطرناک است.

وی اضافه کرد: تا به تورم تک رقمی نرسیم همچنان آثار و مضرات این تورم بر مصرف خانوارها را شاهد هستیم، سرمایه‌گذاری صورت نمی‌گیرد و مردم سرمایه‌های خود را به دارایی‌های غیرمولد تبدیل می‌کنند.

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: مرکز آمار تورم دلاری شاخص کالاهای وارداتی سال ۹۹ را در مقایسه با سال ۹۸، ۴۷.۴ درصد اعلام کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد رشد داشته که اگر تورم جهانی را ۳ تا ۴.۵ درصد در نظر بگیریم بقیه این تورم دلاری مربوط به تورمی است که در داخل کشور شکل گرفته است.

خوانساری افزود: بر اساس آمار گمرک در سال گذشته ۳۸ میلیارد دلار واردات به کشور انجام شده، اما ۱۷ درصد جنس کمتری وارد کشور شده و با توجه به اینکه عمده کالاهای وارداتی را کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه تشکیل می‌دهد این کاهش واردات، بر روی تولید کشور اثرگذار است.

رییس اتاق تهران با تشکر از عملکرد مثبت دولت درباره واکسیناسیون گفت: با توجه به اینکه دولت تنها سه ماه است که مسئولیت خود را آغاز کرده، اما در همین مدت عملکرد بسیار مثبت و خوبی در حوزه واکسیناسیون داشته به گونه‌ای که تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده است.

وی افزود: با اقدامات دولت در امر واکسیناسیون، کسب و کارها به حالت عادی برگشته و اضطراب در جامعه به مقدار زیادی کاهش یافته و با توجه به اینکه این اقدامات در اهداف و برنامه‌های دولت بوده به نوعی می‌توان گفت که این اهداف دولت عملیاتی و محقق شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =