دیوان محاسبات برای اولین بار اقدام به انتشار گزارش شش ماهه از اجرای قانون بودجه سال جاری کرد که بر اساس آن تنها ۲۰ درصد احکام بودجه به صورت کامل اجرایی شده است.

انتشار گزارش عملکرد ۶ ماهه بودجه برای نخستین بار

به گزارش کارآفرین نیوز، این اقدام که برای نخستین بار پیش از ارائه لایحه بودجه سال آینده و بر اساس بررسی کلیه احکام و تبصره‌های قانون بودجه انجام شده است، به دولت و مجلس در تدوین و تصویب هرچه بهتر لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ به ویژه در بخش شرکت‌های دولتی یاری می‌کند.

براساس این گزارش، از مجموع ۴۱۰ حکم مندرج در قانون بودجه سال جاری، ۸۲ حکم یعنی تنها ۲۰ درصد آن به صورت کامل اجرا شده است، ۲۳۸ حکم معادل ۵۸ درصد دارای عملکرد ناقص بوده و ۹۰ حکم معادل ۲۲ درصد نیز فاقد عملکرد بوده‌اند.

یافته های این گزارش نشان می دهد از ۴۹ آیین نامه، شیوه نامه و دستورالعمل لازم جهت اجرای کلیه بندها و تبصره های قانون بودجه، تا پایان شهریورماه تنها ۲۵ تصویب‌نامه معادل ۵۱ درصد تصویب و ابلاغ شده و ۲۴ مورد معادل ۴۹ درصد به مرحله ابلاغ نرسیده است. در حالی که بند (ف) تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مقرر نموده آیین نامه های این قانون که در آن مهلت زمانی پیش بینی نشده، حداکثر تا پایان خردادماه می بایست به تصویب هیات وزیران می رسید.

نمره مردودی در شفافیت

در بخشی از گزارش دیوان محاسبات کشور از اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در بازه زمانی ۶ ماهه نخست سال، می توان به عملکرد ضعیف دستگاه‌های اجرایی نسبت به انجام تکلیف قانونی (در راستای ایجاد شفافیت و انضباط مالی) جهت درج اطلاعات در سامانه هایی همچون سادا (سامانه دارایی‌ها و اموال)، پاکنا (پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری) اشاره کرد.

انتشار گزارش عملکرد ۶ ماهه بودجه برای نخستین بار

بررسی‌ها حکایت از آن دارند که طی این مدت، در سامانه سادا ۵۵۸ دستگاه اجرایی اموال خود را ثبت نکرده و یا ناقص ثبت کرده‌اند. همچنین، در سامانه پاکنا از مجموع ۳۸۲ شرکت دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، ۵۵ شرکت اطلاعات پایه ای، ۶۳ شرکت صورت های مالی، ۵۲ شرکت بودجه، ۸۲ شرکت گزارش عملکرد و نهایتا ۵۳ شرکت اطلاعات نیروی انسانی خود را ثبت نکرده‌ند.

از سوی دیگر، در حالی که قرار بود طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه، تسهیلات متعددی به بخش اشتغال اختصاص یافته و پرداخت شود، هیچگونه تسهیلاتی پرداخت نشده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =