استراتژیست‌ها بر این باورند که اِعمال سیاست‌های جدید محیط زیستی می‌تواند موجب افزایش تورم در سراسر دنیا شود.

تورم سبز در پی سیاست‌های دوستدار محیط زیست

به گزارش سی ان بی سی، تلاش های جهانی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و شکل گیری موج تورم سبز موجب افزایش قیمت طولانی مدت حامل های انرژی و قیمت مصرف کننده در تمام کشورهای دنیا خواهد شد.

تورم محیط زیستی (En-Flation)؛ اصطلاح جدیدی که از ترکیب دو واژه محیط زیست (Environment) و تورم (Inflation) ساخته شده و به افزایش قیمت های ناشی از اقدامات دوستدار محیط زیست اطلاق می شود. تورم محیط زیستی به تورم سبز (Greenflation) نیز معروف است.

سیما شاه؛ استراتژیست ارشد شرکت سرمایه گذاری Principal Global می گوید: فشارهای تورمی ناشی از تلاش دولت ها و شرکت های دانش بنیان برای پیشبرد اهداف کربن صفر می تواند قیمت حامل های انرژی را بسیار افزایش دهد.

این اقتصاددان معروف به سرمایه گذاران توصیه کرد از فرانشیزهای بلو چیپ ها حمایت کنند تا شرکت ها و دولت ها بحران تورم محیط زیستی را آسان تر پشت سر بگذارند.

اصطلاح بلو چیپ (Blue Chip) در بازار بورس نیویورک به انواعی از سهام اطلاق می شود که از نظر کیفیت، اطمینان و قابلیت سودآوری تضمین شده هستند و معمولا" این شرکت ها که تشکیل دهنده شاخص صنعتی داوجونز هستند، از بیشترین ارزش بازار برخوردارند.

تورم سبز در پی سیاست‌های دوستدار محیط زیست

گرچه در تحقیق جدیدی که در اجلاس اخیر COP۲۶ قرائت شد، شاه اعلام کرد: تغییرات پرسرعتی که شرکت ها در تمام صنایع و کسب و کارها در جهت پیشگیری از آلاینده ها آغاز کرده اند، در نظر سرمایه گذاران، بی اهمیت تلقّی می شود.

سیستم تبادل انتشار (ETS) اتحادیه اروپا کارخانجات، شرکت های انرژی و شرکت های هواپیمایی را ملزم می کند به ازای انتشار هر تن کربن در هوا مبالغی را به عنوان "مالیات کربن" به سازمان های مسئول در حوزه محیط زیست پرداخت کنند.

گرچه، این اتحادیه‌ به برخی صنایع، مجوزهای معاف از مالیات کربن می دهد تا قادر به رقابت با شرکت های بین المللی مهم که در معرض پرداخت مالیات کربنی نیستند باشند. بسیاری از صنایع مهم آلاینده از سال ۲۰۲۶ از رده خارج خواهند شد و اتحادیه اروپا نیز بسیاری از مجوزهای اعطا شده به صنایع را لغو خواهد کرد.

طبق اعلام شرکت لازارد (Lazard)، در صورت الزام به پرداخت مالیات برای مقابله با آلاینده های منتشره صنایع، کارخانجات فولاد اتحادیه اروپا که در حال حاضر از مجوز اعطایی اتحادیه اروپا برخوردار هستند ممکن است حتی تا ۶۰ درصد کاهش سود داشته باشند. شرکت بین المللی لازارد؛ گروه بانکی سرمایه گذاری و مدیریت سرمایه مستقر در نیویورک است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =