وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت ۷۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در سطح کشور آغاز شده و زمین دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را تامین کردیم.

آغاز ساخت ۷۰۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، رستم قاسمی در حاشیه دومین جلسه شورای عالی مسکن در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این جلسه که استانداران استان های مختلف به صورت ویدئو کنفرانسی حضور داشتند قرار است تامین زمین ۴ میلیون واحد مسکونی را تا پایان سال مشخص کنند.

وی افزود: دولت و مجلس هر دو دغدغه ساخت مسکن برای اقشار محروم را دارند که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده بنا داریم در طول ۴ سال، ۴ میلیون مسکن ساخته و تحویل شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسه گزارش های مفصلی از برنامه ریزی های انجام شده در این زمینه ارائه شد که برای تحقق این امر چه تصمیم هایی گرفته شد تا ساخت دو میلیون واحد مسکونی را شروع کنیم.

قاسمی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ روز از تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید مسکن می گذرد، افزود: در فاز اول ساخت دو میلیون مسکن را شروع کردیم و سهم استان ها و شهرستان ها نیز جزء به جزء به استانداران و فرمانداران ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: در هر استان و شهرستان سهم شان از دو میلیون واحد مسکونی در فاز اول مشخص شده و با تفاهم نامه هایی که امضا شد و مذاکراتی که با بخش خصوصی داشتیم ایران به کارگاه بزرگ ساخت مسکن تبدیل می شود.

وزیر راه و شهرسازی به تفاهم نامه امروز وزارت راه و شهرسازی با بنیاد مستضعفان اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که با بنیاد مستضعفان به امضا رسید ۹۰۰ هکتار از زمین های این بنیاد در کل کشور به طور رایگان در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار می گیرد.

قاسمی افزود: با توجه به اینکه بنیاد مستضعفان مجموعه بزرگی است ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را نیز در تفاهمنامه دیگری قبول و امضا کرده است. همچنین قرارگاه خاتم الانبیا نیز ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را برای محرومین در تفاهم نامه ای امضا کرد و قرارگاه امام حسن مجتبی نیز که متعلق به بسیج است در زمینه ساخت مسکن در بافت فرسوده تفاهم نامه دیگری با وزارت راه و شهرسازی امضا کرد.

وی درباره مصوبات جلسه شورای عالی مسکن گفت: پیشنهاد ثبت نام همه مجردهایی که در سن ازدواج هستند مطرح شد که به تصویب رسید. پیش از این ثبت نام خانم های مجرد با ۳۵ سال سن و مردان مجرد با ۴۵ سال سن اعلام شده بود؛ البته شرط آن این است که در زمان تحویل واحد مسکونی مدارک لازم ازدواج را تحویل دهند.

قاسمی درباره تامین منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن نیز گفت: بر اساس قانون جهش تولید مسکن ۲۰ درصد تسهیلات بانک ها هر سال باید به حوزه مسکن تعلق گیرد و این قانونی است که همه بانک ها باید رعایت کنند و هر سال نیز بر اساس تورم این عدد افزایش می یابد.

وی با تاکید بر اینکه پرداخت چنین تسهیلاتی کمک خوبی برای خانه دار شدن متقاضیان مسکن است، گفت: تشکیل صندوق ملی مسکن نیز در این قانون دیده شده که در حال شکل گیری است و منابع آن نیز از درآمدهای وزارت راه و شهرسازی و منابع مسکن مهر و بازگشت اقساط مسکن مهر خواهد بود تا بتوانیم به دهک های پایین متقاضی مسکن یارانه پرداخت کنیم در این زمینه نیز باید با سازمان برنامه و بودجه مبلغ پرداخت یارانه نهایی شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: از آنجا که تسهیلات در شهرهای مختلف متفاوت است به طور مثال در تهران ۴۵۰ میلیون تومان به هر متقاضی تسهیلات بانکی داده می شود و کمک های دیگری بر اساس قانون جهش تولید مسکن در نظر گرفته شده که باید پرداخت شود از جمله زیرساخت ها و نیازهای اجتماعی مانند مدرسه و پارک نیز باید در کنار این واحدهای مسکونی ساخته شود.

وی درباره ورود خارجی ها و نگرانی انبوه سازان در ساخت طرح نهضت ملی مسکن گفت : توان انبوه سازان و تعاونی های کشور برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی وجود دارد و در گذشته نیز ثابت کردند هم به لحاظ نیروی انسانی ماهر و هم به لحاظ اداره شرکت های بزرگ انبوه سازی مشکلی وجود ندارد پس دغدغه ای برای این کار نداریم.

قاسمی گفت: مذاکرات ما با برخی کشورها که هنوز ادامه دارد این است که تکنولوژی صنعتی سازی جدید وارد کشور شود. پیش بینی لازم برای اینکه همه کارگران، مهندسین، تکنسین ها و مصالح مورد نیاز در ساخت مسکن در این طرح ایرانی باشند در نظر گرفته شده است. بر این اساس حوزه ساخت مسکن نباید نگران باشد که ما دنبال کارگر خارجی و مواد و مصالح خارجی هستیم چون برخی از کشورها حتی تامین منابع مالی (فاینانس) را نیز دراین وضعیت اقتصادی کشور به عهده گرفته اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =