با رواج فزاینده استفاده از ارزهای دیجیتال در معاملات بین‌المللی، آمریکا نگران از دست دادن جایگاه و قدرت مالی خود در اقتصاد جهانی است.

آمریکا نگران تضعیف جایگاه و قدرت دلار

بانک مرکزی بسیاری از کشورها در حال خلق و عرضه ارز دیجیتال ملی خود هستند. حامیان رمز ارزهای ملی معتقد هستند این سیستم مالی می تواند شمول مالی کشورها را گسترده تر و انجام معاملات برون مرزی و بین‌المللی را تسهیل نماید.

به گزارش سی ان بی سی، کاهش استفاده از دلار در معاملات بین المللی در پی افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال، موجب نگرانی آمریکا از تضعیف قدرت دلار شده است. در هفته های اخیر، دولت بایدن با هدف افزایش اثربخشی تحریم ها و تطبیق با سیستم مالی نوین جهان اعلام کرد، در سیاست های تحریمی خود بازنگری انجام خواهد داد.

آمریکا نگران تضعیف جایگاه و قدرت دلار

آدوال آدایمو؛ معاون وزارت خزانه داری آمریکا که رهبری تیم بازنگری تحریم های دولت بایدن را بر عهده دارد اعلام کرد، به رغم افزایش قیمت رمز ارزها، تحریم های آمریکا همچنان تاثیرگذاری خود را خواهند داشت.

این مقام دولتی آمریکا می افزاید: همه می دانیم که دارایی های دیجیتال، به شیوه های مختلف می تواند فرصت مناسبی برای شکوفایی اقتصادی ایجاد کند، اما چالش هایی هم در این مسیر می تواند ایجاد کند.

پُر واضح است که دارایی های دیجیتال می تواند برای پولشویی و اقدامات غیرقانونی بین المللی مورد استفاده قرار گیرد، بدون اینکه قابل ردیابی و پیگیری باشد. ما بر این باور هستیم که با همکاری کشورهای قدرتمند می توانیم خلق کنندگان ارزهای دیجیتال را به رعایت دقیق قوانین ضد پولشویی وضع شده در سراسر دنیا مُلزم کنیم.

آمریکا نگران تضعیف جایگاه و قدرت دلار

وی در گفتگو با سی ان بی سی در حاشیه نشست مجازی آدیپک (ADIPEC) افزود: در واقع، تصمیماتی که ما در جهت سرمایه گذاری در اقتصاد کشورمان اتخاذ می کنیم در نهایت به تضعیف یا تقویت دلار در جهان منتهی خواهد شد. وقتی اقتصاد آمریکا رشد می کند، اقتصاد جهانی نیز فرصت رشد خواهد یافت و دلار آمریکا ارز غالب در معاملات بازارهای دنیا باقی خواهد ماند.

نشست های ادیپک؛ از بزرگترین رویدادهای نمایشگاهی جهان در حوزه نفت، گاز و مسائل وابسته به آن است و هر ساله به میزبانی امارات در ابوظبی برگزار می شود.

آدامو در ادامه گفتگو خاطرنشان ساخت: اقدامات و تصمیمات سیاسی مانند بسته یک تریلیون دلاری برای تقویت زیرساخت ها که دوشنبه به تایید نمایندگان کنگره رسید می تواند گام موثری برای رفع چالش های احتمالی پیش رو است.

دولت آمریکا که نگران تضعیف قدرت دلار در معاملات بین المللی و تزلزل قدرت سیاسی خود در دنیا است، لایحه دو تریلیون دلاری را برای بهسازی و تقویت زیرساخت های آمریکا به کنگره ارائه داده بود که در نهایت نمایندگان با اختصاص مبلغ یک تریلیون دلار موافقت کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =