امسال در طرح احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی ۱۰ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز باید تعیین تکلیف و مسدود شود.

انسداد ۱۱ هزار حلقه چاه غیرمجاز در ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، عبدالله فاضلی فارسانی معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز فلات مرکزی «عبدالله فاضلی فارسانی » با اشاره به اینکه امسال علاوه بر انسداد این تعداد چاه باید تعداد ۲۰ هزار دستگاه کنتور هوشمند حجمی بر روی چاه‌های مجاز نصب شود تا بتوان به احیای منابع آب زیرزمینی کمک کرد، ادامه‌داد: با وجود تصویب اعتباری برابر یک‌هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان در ۶ سال اخیر، در سال‌های گذشته اعتباری برابر ۸۵۷ میلیارد تومان (۴۸ درصد از اعتبارات مصوب) به طرح تخصیص داده شده است.

وی با تاکید بر اینکه مقایسه مبلغ تخصیص‌یافته و اعتبارات مورد نیاز نیز نشان‌دهنده تحقق حدود ۱۰ درصد نیاز است، ادامه داد: بنابراین تحقق اهداف موردنیاز با رویه کنونی تخصیص اعتبارات امکان‌پذیر نخواهد بود.

فاضلی فارسانی اضافه‌کرد: در طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی کشور در برنامه ششم توسعه و سال‌های بعد پیش‌بینی شده است که در مجموع ۱۲۵ هزار و ۲۱۷ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شود که تا پایان پارسال ۶۴ هزار و ۹۹۹ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است.

وی، تعداد چاه‌هایی که در سال‌های بعد از برنامه ششم توسعه باید تعیین تکلیف و مسدود شوند را ۱۴۱ هزار و ۶۲۶ حلقه برشمرد و گفت: اختصاص اعتبارات مورد نیاز این طرح کمک شایانی در احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرمینی کشور خواهد داشت.

وی همچنین گفت: همچنین در این طرح پیش‌بینی نصب کنتورهوشمند حجمی به میزان ۱۰۷ هزار و ۴۱۶ عدد شده که تا پایان پارسال ۴۴ هزار و ۴۳۰ کنتور هوشمند نصب شده است و امسال باید ۲۰ هزار کنتور هوشمند حجمی بر روی چاه‌های مجاز نصب شود.

طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب‌زیرزمینی در سال ۱۳۹۳ تصویب و از همان سال، اجرای آن شروع شد که البته محدودیت‌های موجود در کشور نشان می‌دهد امکان تحقق همه اهداف پیش‌بینی شده با این روند فراهم نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =