نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۹ روند افزایشی داشته و شیوع کرونا باعث افزایش بیکاری شده است.

افزایش ۳۰ درصدی مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۹۹

به گزارش کارآفرین نیوز، گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که طی سال ۱۳۹۸ مجموع کل مقرری بگیران بیمه بیکاری ۲۴۵ هزار و ۱۹۷ نفر مرد و زن بوده که از این تعداد ۱۸۵ هزار و ۹۴۲ نفر مرد و ۵۹ هزار و ۲۵۵ نفر زن بوده‌اند؛ این در حالی است که تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال گذشته روند افزایشی داشته و به ۳۱۸ هزار و ۳۸ نفر رسیده و نسبت به سال قبل از آن ۲۹.۷ درصد افزایش داشته است؛ البته دلیل این افزایش شیوع ویروس کرونا و تعطیلی موقت بسیاری از کارگاهها در سال ۱۳۹۹ بوده است.

نتایج این گزارش نشان می‌دهد که بیشترین میزان مقرری بگیران بیمه بیکاری متعلق به استان‌های تهران،‌ اصفهان و آذربایجان شرقی بوده است.

همچنین تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری در سال گذشته ۸۰۱ هزار و ۶۳۹ نفر بوده در حالی که طی سال ۱۳۹۸ این میزان ۲۲۱ هزار نفر بوده و بیش از ۳.۵ برابر افزایش را نشان می‌دهد.

از مجموع مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۸ حدود ۶۶۸۸ نفر فاقد مهارت، بیش از ۵۹ هزار و ۳۰۰ نفر دارای مهارت اعم از ماهر، نیمه ماهر و متخصص و بیش از ۱۵۵ هزار نفر اظهار نشده است.

افزایش ۳۰ درصدی مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۹۹

همچنین در سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۴۱ هزار و ۵۶۰ نفر از مقرری بگیران با قطع بیمه بیکاری مواجه شده‌اند که بیشترین علت قطع مقرری، پایان دوره استحقاق مقرری، اشتغال مجدد و شناسایی اشتغال پنهان و پس از آن عدم حضور در دوره‌های آموزشی، عدم مراجعه جهت حضور و غیاب و امتناع از مشاغل پیشنهادی بوده است.

به دنبال گسترش ویروس کرونا از اسفند ۱۳۹۸ و تاثیرگذاری آن بر بسیاری از مشاغل مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که ماههای اوج شیوع کرونا بود، به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت شود.طبق بررسی ها تنها در سه ماهه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ و ایام اوج کرونا ۷۵۰ هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری کرونا بوده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =