کارشناس بازار کار، ثبات اقتصادی را از اصلی‌ترین مولفه‌های توسعه کارآفرینی دانست و گفت: با ثبات اقتصادی و پیش‌بینی پذیری بازار، کارآفرینان به سمت تولید و ارائه خدمات تشویق شده و بازار کار کشور رونق می‌گیرد.

کارآفرینی؛ حلقه مفقوده توسعه/ کارآفرینان گره بیکاری را باز می‌کنند

حمید حاجی اسماعیلی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز اظهار داشت: کارآفرینی اگر به‌ درستی درک شود و جایگاه و اهمیت آن در بازار کار کشور پیدا شود، کلید واژه اصلی برون‌رفت بیکاری کشور خواهد شد.

به گفته حاجی اسماعیلی، کارآفرینی دریچه جدیدی برای گشایش بازار کار به روی بخش خصوصی است.

وی در ادامه گفت: بازار کار کشور وابسته به دولت است و بیش از ۸۵ درصد از منابع اقتصادی وابسته به بخش‌های دولتی است، این در حالی است که کارآفرینی به وجود بخش‌های غیردولتی در بازار کار کشور اشاره دارد.

این کارشناس بازار کار افزود: افراد دارای مهارت و سرمایه‌گذاران، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان، این موارد دارای قابلیت بالایی بوده که می تواند شرایط جدیدی در بازار کار کشور ایجاد کند.

حاجی اسماعیلی در خصوص نرخ بیکاری بالای کشور گفت: تعداد افراد تحصیل‌کرده، بسیار بالا است. بخشی عظیمی از این افراد دارای مهارت و دانش بوده و اگر بستر لازم برای این افراد فراهم شود، آنها قادر خواهند بود بنگاهی برای خود تاسیس کنند.

کارآفرینی؛ حلقه مفقوده توسعه/ کارآفرینان گره بیکاری را باز می‌کنند

وی ادامه داد: همچنین بخشی از این جوانان نخبه قادر هستند در بستر فضای مجازی کار کرده و پلتفرم‌های اینترنتی در کشور راه‌اندازی‌ کنند. موضوعی که با وجود ظرفیت عالی در کشور مورد غفلت واقع شده است.

به گفته حاجی اسماعیلی، سبک مشاغل در دنیا تغییر کرده است. وی افزود: در حال حاضر پلتفرم‌های اینترنتی توانسته‌اند هزینه‌ها را کاهش داده و مشاغل جدیدی را به بازار کشورها معرفی کنند و اگر در ایران به این بخش توجه شود، به توسعه کشور کمک خواهد شد.

این کارشناس بازار کار، تحقق و توسعه کشور را از مسیر کارآفرینی دانست و گفت: دولت باید کارآفرینان را درک کند. صاحبان دانش، سرمایه‌گذاران و تولید کندگان همگی کارآفرین بوده که وابستگی به دولت ندارند. از طرف دیگر افرادی که در بازار آشفته کشور به دلیل تحریم‌ها قادر هستند، مشکلات را حل کنند نیز کارآفرین هستند.

کارآفرینی؛ حلقه مفقوده توسعه/ کارآفرینان گره بیکاری را باز می‌کنند

حاجی اسماعیلی در ادامه اظهار داشت: باید با رویکرد توسعه بخش خصوصی در کشور، شرایط جدید برای کارآفرینان ایجاد کرد تا با بهره‌گیری از این افراد، معضل بیکاری کشور حل شود.

این کارشناس بازار کار، اعتمادسازی را به‌ عنوان اولین راه‌حل حمایت از کارآفرینان عنوان کرد و گفت: متاسفانه در بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی دچار مشکل جدی هستیم که این نیاز به بازسازی دارد. مسئولین در ادارات و وزارت‌خانه ها باید درب دفاتر خود را به روی کارآفرینان باز کنند و آنها را از خود بدانند.

وی ادامه دارد: همه امکانات کشور باید برای کارآفرینان بسیج شود و صرف اینکه به این افراد پروانه و مجوز داده شود کافی نیست. در واقع باید مشوق‌های مختلفی برای کارآفرینان در نظر گرفت، به طور مثال در آغاز به کار، مشوق‌های مالیاتی را می توان لحاظ کرد.

کارآفرینی؛ حلقه مفقوده توسعه/ کارآفرینان گره بیکاری را باز می‌کنند

حاجی اسماعیلی در ادامه تصریح کرد: باید مشاوره های فنی برای رفع بوروکراسی پیچیده کشور از طرف خود دولت برای کارآفرینان ایجاد شود، از سوی دیگر کمیته‌های مقررات‌زدایی در خدمت کارآفرینان باشند و به‌ صورت آنلاین به آنها مشاوره بدهند.

این کارشناس بازار کار، بر حمایت دولت از کالا و خدمات کارآفرینان تاکید کرد و گفت: دولت باید در جنبه‌های صادراتی با دیپلماسی اقتصادی، بازاری برای کارآفرینان ایجاد کند از سوی دیگر سیستم بانکی نیز باید تسهیلات اعتباری کم‌بهره در اختیار کارآفرینان قرار دهد.

وی افزود: اگر کارآفرینان ببیند دولت صادقانه و کامل از آنها حمایت می‌کنند و آنها مشکلات خود را به‌ راحتی به مسئولین انتقال می‌دهند، معضل بیکاری کشور حل خواهد شد و کشور در مسیر توسعه حرکت خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =