گزارش تورم مهرماه مرکز آمار ایران گویای آن است که کالاهای مرتبط با ارز ترجیحی یا دلار ۴۲۰۰ تومانی با وجود یارانه پنهانی که به آنها تعلق می‌گیرد، بیش از تورم عمومی کشور است.

تورم کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ می‌گیرند بالاتر از تورم عمومی

به گزارش کارآفرین نیوز، اخیرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی میزبان یک لایحه دو فوریتی در رابطه با ارز ترجیحی بودند. لایحه‌ای که در ماده اول آن تاکید بر افزایش سقف میزان تخصیص ارز ترجیحی و در ماده دوم پیشنهاد تبدیل یارانه ارزی به ریالی داده شده است.

لایحه‌ای که در نهایت به دلیل ماده یک آن، دو فوریتش رای نیاورد و نمایندگان به نوعی دولت را به سمت حذف ارز ترجیحی هدایت کردند.

اینطور که پیداست هم اکنون دولت بیش از دو میلیارد دلار از میزان سقف اعطای ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۰ برای ورود کالاهای اساسی و دارو ارز تخصیص داده است.

نشانه‌هایی وجود دارد که دولت سیزدهم برای سال آینده به جای دلار۴۲۰۰ تومانی به سمت یارانه نقدی حرکت خواهد کرد، سیدمسعود میرکاظمی؛ رییس سازمان برنامه و بودجه هم بر این موضوع تاکید کرده است. اصلی‌ترین دلیل این تصمیم دولت، انحراف جدی ارز ترجیحی و بی‌اثر بودن آن روی کالاهای هدف بوده است.

وقتی دلار ۴۲۰۰ تومانی حیف و میل می‌شود!

بنا بر این گزارش، هم اکنون دولت برای تامین هفت کالای گندم، دانه‌های روغنی، جو، ذرت، کنجاله سویا، روغن خام و دارو ارز ترجیحی پرداخت می‌کند.

به عبارت دیگر تخصیص این ارز باید خود را بر روی قیمت کالاهایی مانند مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز، نان، انواع روغن‌های خوراکی نشان دهد. البته این تاثیر مستقیم قیمتی ارز ترجیحی است و تاثیر غیرمسقیم آن بر سایر کالاها هم باید اتفاق بیافتد.

بر این اساس نرخ تورم نقطه‌ای شهریورماه (تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه) ۳۹.۲ درصد بوده است. به عبارت دیگر یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۳۹.۲ درصد بیشتر از مهر ماه سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم کالاهای ارز ۴۲۰۰ بالاتر از تورم عمومی!

منبع: مرکز آمار

در این بین تورم نان و غلات ۴۵ درصد، مرغ ماشینی ۵۳.۲ درصد، روغن مایع ۷۶.۲ درصد، روغن نباتی جامد ۸۱.۹ درصد، تخم مرغ ماشینی ۵۶.۶ درصد، گوشت گوساله یا گاو ۵۹.۵ درصد، گوشت گوسفند ۳۲.۳ درصد بوده است.

این یعنی تخصیص ارز ترجیحی نه تنها نتوانسته است باعث کنترل قیمت‌ها شود، بلکه انحراف این یارانه پنهان به قدری بالا بوده که تورم کالاهای مرتبط با آن از تورم عمومی کشور بیشتر است.

شایان ذکر است، انتظار ثبات قیمت یک کالا پس از تخصیص ارز ترجیحی به مواد اولیه آن غیر منطقی است، اما انتظار آن می‌رفت که با تخصیص ارز ترجیحی تورم کالای مذکور از تورم عمومی کمتر باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =