نرخ سود در بازار بین بانکی برای سیزدهمین هفته متوالی افزایش یافت و به ۲۰.۹۴ درصد رسید.

افزایش نرخ سود بین بانکی در سیزدهمین هفته متوالی

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی در راستای سیاست های دولت سیزدهم در کنترل نرخ تورم و جلوگیری از رشد پایه پولی و همچنین کنترل سرعت گردش نقدینگی بین بانک ها؛ نرخ سود در بازار بین بانکی را در سیزدهمین هفته متوالی افزایش داد و به ۲۰.۹۴ درصد رساند.

این اقدام بانک مرکزی که در هفته های اخیر از سوی وزیر اقتصاد به عنوان یک سیاست دولت برای جلوگیری از ادامه رشد نرخ تورم عنوان شده، باعث ماندگاری بیشتر نقدینگی در بانک ها و در نتیجه جلوگیری از تورم زایی خلق پول توسط بانک ها خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان، بانک ها را متهم ردیف اول خلق پول و ایجاد تورم می دانند و معتقدند در صورتی که دولت بتواند جریان استقراض از بانک ها و تسهیلات تکلیفی را متوقف کند، اثر منفی اقدامات بانک ها در تورم زایی کاهش و چه بسا متوقف می شود.

انتظار می رود از طریق اقدامات صورت گرفته دولت سیزدهم از جمله توقف استقراض از بانک مرکزی برای تامین منابع لازم دولت و همچنین استفاده از ابزارهای کنترلی مانند نرخ سود بازار بین بانکی، بهبود روند وصول مطالبات ارزی کشور و همچنین پیش بینی های مربوط به بهبود وضعیت اقتصادی کشور در سال آینده؛ بتوان در ماه های پیش رو با نرخ تورم های کمتری مواجه شد.

افزایش نرخ سود بین بانکی در سیزدهمین هفته متوالی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =