آربیتراژ هنگامی ایجاد می‌شود که یک کالای مشابه در دو بازار مختلف با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌شود و در شرایط ساختار نامناسب اقتصادی، تبدیل به سمی برای اقتصاد می‌شود.

"آربیتراژ" چگونه در اقتصاد رخ می‌دهد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، آربیتراژ نتیجه ناکارآمدی بازار بوده و سبب می‌شود در طول زمان، قیمت‌ها به طرز قابل‌توجهی از ارزش واقعی خود منحرف شوند.

بر اساس اظهارنظر کارشناسان، آربیتراژ به دلیل نوسان قیمت‌ها و آشفتگی بازار ایجاد می‌شود و امروزه یکی از راه‌های مهم کسب سود در معاملات محسوب می‌شود که با رشد تکنولوژی و فناوری‌های مختلف می‌توان نوسانات بازار را به‌ خوبی پیش‌بینی کرد و از این راه سود زیادی به دست آورد.

از طرفی آربیتراژ در دو نوع وابسته به زمان و مکان وجود دارد.

"آربیتراژ" چگونه در اقتصاد رخ می‌دهد؟

در نوع وابسته به مکان با توجه‌ به شرایط جغرافیایی قیمت مشخص می‌شود. به طور مثال قیمت یک محصول خارجی در بازارچه‌های مرزی به دلیل عدم وجود هزینه‌هایی نظیر بیمه، انبارداری و حمل‌ونقل، از سایر نقاط کشور ارزان‌تر است.

نوع دیگر آربیتراژ که وابسته به زمان است در بازار بورس و ارز وجود دارد که در آن تغییرات قیمت یک محصول با گذشت زمان رخ می‌دهد. به طور مثال در هفته‌های اخیر قیمت دلار در کشور ما دچار تغییراتی شد و این اختلاف قیمت سبب سود کلانی برای برخی از افراد شد.

البته آربیتراژ در بازار سرمایه بسیار پُرکاربرد بوده و سرمایه‌گذاران با بهره‌گیری از متدهای مختلف و تحلیل‌های تکنیکال، سهام را با قیمت خوب خریداری کرده و سپس در موعد مقرر و با گران شدن، آن را به فروش می رسانند.

"آربیتراژ" چگونه در اقتصاد رخ می‌دهد؟

البته اساس علم اقتصاد بر این اصل استوار بوده که در سطح بازار یک محدوده قیمتی مشخص وجود داشته باشد و سوءاستفاده از آربیتراژ صورت نگیرد. با این‌ وجود، برخی از افراد، با بهره‌گیری از آن سودهای کلانی کسب می‌کنند، البته بنا بر اظهارنظر اقتصاددانان، آربیتراژ همیشه منفی نبوده و مزیت‌هایی نیز دارد.

کاهش نرخ تورم به‌ عنوان یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های آربیتراژ عنوان شده است. در واقع آربیتراژ باعث می‌شود قیمت کالا و خدمات در بازار به تعادل رسیده و نرخ تورم کاهش یابد.

متاسفانه در ایران به دلیل ساختارهای نامناسب اقتصادی و عدم وجود بازارهای کارا فرصت‌های آربیتراژ زیادی وجود دارد که این فرصت‌های آربیتراژی زیاد و بلندمدت سم مهلکی برای توسعه اقتصادی کشور است.

در واقع به دلیل فرصت‌های سود بدون ریسک، انگیزه جهت سرمایه‌گذاری فعالیت مولد کاهش و اقتصاد کشور دلال گونه شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =