پس از دو سال سفر آزمایشی، کشتی الکتریکی تمام خودکار و بدون خدمه "یارا بیرکلند"، سفرهای تجاری خود را آغاز کرد.

"یارا بیرکلند"؛ پدیده الکتریکی و بدون خدمه حمل و نقل دریایی

به گزارش رویترز، شرکت نروژی یارا بیرکلند پس از حدود ۴ سال از زمان آغاز پروژه، نخستین کشتی باری الکتریکی تمام خودکار خود را روانه آب های دریا کرد.ساخت این کانتینربَر غول پیکر با همکاری شرکت مارین تکنیک (Marine TechniK) صورت پذیرفته است.

از جمله مزایای ساخت این کشتی دوست دار محیط زیست، کاهش هزار تُنی انتشار گازهای گُلخانه ای در سال و افزایش بهره وری است. دست اندرکاران این پروژه اعلام کرده اند این کانتینربَر عظیم می تواند به اندازه ۴۰ هزار سفر کامیون دیزلی را کاهش دهد که در کاهش استفاده از سوخت های فسیلی و انتشار کربن بسیار موثر است.

این کشتی ۸۰ متری (۸۷ یاردی)، که دو سال در حال انجام سفرهای آزمایشی بدون بار بوده، روز ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان)، اولین سفر کاری خود را آغاز کرد.

"یارا بیرکلند"؛ پدیده الکتریکی و بدون خدمه حمل و نقل دریایی

این کشتی در سال اول به آب اندازی، هفته ای دو بار در مسیر ۱۴ کیلومتری (۸.۷ مایل) بین کارخانه شرکت یارا در پُرشگرن (Porsgrunn) در جنوب نروژ و بندر صادراتی برویک (Brevik)، جایگزین ناوگان دیزلی فعلی خواهد شد تا زمانی که به مرحله کاملا" تجاری برسد و بتواند در آبهای بین المللی، محموله های سایر شرکت ها را جابجا کند.

کارخانه یارا در پُرشگرن، یکی از آلاینده ترین سایت های این شرکت معرفی شده است. با رونمایی و به آب اندازی اخیر، این شرکت اقدام بزرگی در زمینه کاهش آلاینده ها و عمل به مسئولیت اجتماعی خود درباره حفظ پایداری زمین انجام داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =