گزارش کارآفرینی پویا (IDE) مربوط به سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که ایران رتبه بیست و چهارم را از نظر کارآفرینی در بین ۴۰ کشور به خود اختصاص داده است.

ایران بیست و چهارمین اکوسیستم کارآفرینی پیشرو دنیا

به گزارش کارآفرین نیوز، دوران همه‌گیری کرونا یک مطالعه موردی غنی برای بررسی ارزش کارآفرینی در جوامع را ارائه می‌دهد. کارآفرینان در این دوران با نرخ بی‌سابقه‌ای شرکت‌هایی را راه‌اندازی کرده اند تا آینده بهتری برای خود و جوامع خود فراهم کنند.

گزارش IDE مربوط به سال ۲۰۲۱، تغییرات در شرایط اجتماعی، اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و قوانین و سیاست‌ها را برای کارآفرینی در ۴۰ کشور بررسی می‌کند. این گزارش بینش جدیدی در مورد وضعیت کارآفرینی در سطوح ملی ایجاد می‌کند.

کارآفرینی

مفهوم کارآفرینی پویا شامل پروژه‌های کارآفرینی با پتانسیل رشد بالا و شرکت‌های جوان بوده که از مرحله ورشکستگی اولیه غلبه کرده و به یک کسب‌وکار کوچک و متوسط (SME) تبدیل شده اند.

شاخص کارآفرینی پویا (IDE) بر ۱۰ محور کلیدی استوار بوده که بر کمیت و کیفیت شرکت‌های نوظهور تاثیرگذار است.

قدرت سرمایه انسانی کارآفرین در محیط فرهنگی مطلوب، نقش پویای ساختارهای کسب‌وکار ملی و بسترهای علم، فناوری و نوآوری در ایجاد فرصت‌های جدید و پیشرفت در سرمایه‌های اجتماعی و مالی به‌عنوان مولفه‌های کلیدی شاخص IDE معرفی شده‌اند.

اکوسیستم کارآفرینی

بر اساس این گزارش، ایالات متحده با امتیاز ۶۵.۵۵، نروژ با امتیاز ۶۳.۵۰ و هلند با امتیاز ۶۳.۴۲ به‌عنوان سه اکوسیستم کارآفرینی پیشرو معرفی شده‌اند.

ایران نیز با امتیاز ۳۲.۲۲ در رتبه ۲۴ قرار گرفته است. بر اساس این گزارش نرخ تولید ناخالص داخلی (GDP) ۱۲.۴۸ و نرخ رشد GDP نیز منفی ۵ درصد عنوان شده است.

رتبه ایران در کارآفرینی

در میان کشورهای همسایه ایران، امارت در رتبه ۱۳، عربستان سعودی در رتبه ۱۴ و قطر در رتبه ۱۵ قرار گرفته‌اند.

رتبه بندی جهانی کارآفرینی

شرایط تقاضا، سرمایه انسانی کارآفرین فرهنگ به‌عنوان بالاترین امتیاز و ساختار کسب‌وکار، پلتفرمم کارآفرینی و تامین مالی به‌عنوان پایین بعد امتیازبندی ایران عنوان شده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =