رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: طبق آخرین گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۲۰، بخش گردشگری در ایران سهم ۴.۲ درصدی از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده است.

سهم ۴.۲ درصدی گردشگری از تولید ناخالص ملی ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، غلامحسین شافعی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که با حضور عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، افزود: این در حالی است که سهم گردشگری از تولید ناخالص ملی در قطر ۷.۵ درصد، در عربستان ۵.۱ درصد در امارات ۵.۲ درصد و در ترکیه ۵ درصد است.

وی اضافه کرد: در این سال، سهم اشتغال گردشگری در ایران ۶.۵ درصد، در گرجستان ۲۱.۸ درصد در امارات ۹.۴ درصد و در ترکیه ۸.۱ درصد بوده است. شافعی گفت: بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۹، از بین ۱۴۰ کشور، شاخص رقابت پذیری در ایران ۸۹، امارات رتبه ۳۳ و ترکیه رتبه ۴۳ بوده است.

رییس اتاق ایران افزود: در سال‌های اخیر بخش گردشگری مورد بی‌مهری جدی قرار گرفته و از ظرفیت‌های آن استفاده نشده، حتی آثار ثبت شده نیز گاهی اوقات در معرض آسیب جدی بوده است. شافعی گفت: توجه نکردن به آثار فرهنگی و میراث ملی، آتش‌زدن ثروت ملی است که قابل جبران نخواهد بود.

وی افزود: با شیوع ویروس کرونا مشکلات بسیاری برای فعالان حوزه گردشگری ایجاد شد و بسیاری از این فعالان با تنگناهای جدی و خطر ورشکستگی مواجه شدند، این در حالی است که فعالان این حوزه بی پناه رها شده‌اند. ایران با برخورداری از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیار همچنان نتوانسته از ظرفیت‌های خود استفاده کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =