رییس‌جمهوری با تاکید بر لزوم بازگشت مناطق آزاد به اهداف اصلی تشکیل، گفت: سهم صادرات از مناطق باید از دو به حداقل ۴ درصد افزایش یابد.

مناطق آزاد به اهداف اصلی تشکیل خود بازگردند

به گزارش کارآفرین نیوز، آیت الله دکتر سید ابراهیم رییسی روز یکشنبه در نخستین جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه مناطق آزاد باید به مرکز صادرات، رونق تولید و ارتباطات مالی تبدیل شوند،‌ گفت: معمولا در آمار مربوط به صادرات از مناطق آزاد، بخش انرژی را هم محاسبه می کردند، در حالی که صادرات انرژی، ارتباطی به این مناطق ندارد؛ لذا گزارش ارائه شده در خصوص آمار پایین صادرات غیرنفتی از این مناطق، بسیار تاسف برانگیز و نگران کننده است و ایجاد تحول جدی دراین زمینه ضروری است.

رییسی گفت: مناطق آزاد از ظرفیت و امکان مناسبی برای رونق تولید، افزایش صادرات و اشتغالزایی برخوردار هستند و از همسایگی این مناطق با کشورهای همسایه می توان برای صادرات استفاده کرد.

مناطق آزاد به اهداف اصلی تشکیل خود بازگردند

وی با تاکید بر افزایش سهم مناطق آزاد در صادرات، گفت: باید سهم صادرات از دو درصد به حداقل ۴ درصد افزایش یابد و در این زمینه مناطق آزاد از نقش مهمی برخوردار هستند.

رییسی با بیان اینکه برخی از مناطق آزاد از تولید و صادرات فاصله گرفته و عمدتا به مرکز واردات بی رویه تبدیل شده اند، بیان کرد: مناطق آزاد نباید مرکز واردات بی رویه کالا به ویژه کالاهایی که مشابه آنها در کشور تولید می شوند، باشند.

وی افزود: بعضی از مناطق آزاد در کنار دریا قرار دارند و می توانند نقش مهمی در رونق اقتصاد دریا داشته باشند. همچنان که ارتباط برخی از کشورهای اروپایی با دریا بسیار کمتر از کشورمان است، اما ۵۰ درصد از تولید ناخالص ملی آنها از طریق دریا انجام می شود.

آیت الله رییسی تصریح کرد: دستیابی به جایگاه تاثیرگذار اقتصادی نیازمند انجام اقدامات جهشی است و در این راستا توجه به اقتصاد دیجیتال، ارتباطات مرزی و رونق صنعت و اقتصاد گردشگری بسیار تاثیرگذار است.

مناطق آزاد به اهداف اصلی تشکیل خود بازگردند

رییس جمهوری گفت: امیدوارم در دوره جدید با استفاده از همه تجربیات گذشته، اقدام متفاوتی در مناطق آزاد انجام شود و این مناطق به پشتوانه جدی برای کارآفرینان و تولید در کشور تبدیل شوند و شاهد جهش جدی به طرف اهداف مهم اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، تولید و افزایش صادرات غیر نفتی باشیم.

وی در پایان از دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی خواست راه های برون رفت از موانع شتاب در توسعه فعالیت مناطق آزاد را شناسایی و راهکارهای لازم را در این زمینه اتخاذ و اجرایی کند.

مناطق آزاد به اهداف اصلی تشکیل خود بازگردند

در این جلسه سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، گزارشی از آخرین وضعیت و عملکرد اقتصادی مناطق آزاد ارائه کرد و پیشنهادات و راهکارهای رونق صادرات و تولید در این مناطق مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =