قطر با ارائه تسهیلات سرمایه‌گذاری به استارتاپ‌های بومی و جهانی، تلاش دارد رویکرد اقتصاد نفتی را به سمت اقتصاد تکنولوژی محور متحول کند.

گام بلند قطر برای ساخت اکوسیستم بزرگ استارتاپی آسیا

استارتاپ ها؛ شرکت های نوپای نوآفرین و تکنولوژی محور که معمولا" با ایده پردازی و تلاش شبانه روزی یک یا چند نفر آغاز می شود تا خدمت یا محصول منحصر به فردی عرضه و بازاریابی شود.

استارتاپ ها که در برخی کشورهای دنیا به شوسترینگ (Shoestring company) نیز معروف هستند، شرکت هایی هستند که با ایده اولیه و تلاش های یک یا چند نفر راه اندازی می شوند و اغلب با سرمایه اندک کارآفرینان یا خانواده و دوستان آنان فعال می شوند.

بارزترین خصیصه ای که می تواند بین کسب و کار سنتی و استارتاپ، تمایز ایجاد کند رشد سریع است. بنیانگذاران استارتاپ ها معمولا" در طرح اولیه خود، شتاب رشد خاصی نیز تعریف می کنند. رفع یک معضل پایدار یا طولانی مدت، از اصلی ترین ویژگی های راه اندازی استارتاپ ها است.

قطر؛ سیلیکون ولی آینده آسیا

قطر؛ کشوری کوچک در حاشیه خلیج فارس این روزها با جدیت، کاهش اتکای اقتصاد آتی به نفت را دنبال می کند. مقامات قطر با ایجاد تسهیلات و امکانات کم نظیر در حال تغییر رویکرد اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش محور هستند به گونه ای که بسیاری از متخصصان عرصه فناوری معتقدند این کشوردر آینده نزدیک می تواند قطب علم و تکنولوژی منطقه باشد.

قطر به عنوان اقتصاد نوآوری محور در سال ۲۰۱۶ در جایگاه بیست و چهارم لیست شاخص کارآفرینی جهانی ایستاد و با ۰.۵ درصد کل جمعیت بیکار، بیشترین میزان اشتغال را در میان کشورهای عضو GCC داراست. GCC؛ گروه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است که حدود ۴۰ درصد منابع نفتی و یک چهارم منابع گازی کشف شده در سراسر دنیا در اختیار این کشورهاست.

در مقاله ای که دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد، قطر را در مسیر ایجاد سیلیکون ولی واقعی در آسیا توصیف کرد.

امکانات و تسهیلات ارائه شده به استارتاپ ها در قطر به حدی است که ۶۴ درصد شرکت کنندگان در یک نظرسنجی اعلام کردند به راه اندازی کسب و کار یا تجارت جدیدی می اندیشند و ترجیح می دهند در استخدام دولت یا افراد دیگر نباشند.

دولت قطر به کارآفرینانی که جنبه نوآوری کسب و کار آنان در سطح منطقه ای و جهانی، برجسته باشد ۵ میلیون دلار تسهیلات سرمایه گذاری اعطا می کند تا راحت تر بتوانند استارتاپ نوپای خود را در سطح منطقه و جهان گسترش دهند.

گام بلند قطر برای ساخت اکوسیستم بزرگ استارتاپی آسیا

رشید النعیمی؛ مدیر عامل صندوق سرمایه گذاری قطر می گوید: استارتاپ های نوآور که در مراحل پایانی راه اندازی هستند می توانند برای دریافت تسهیلات از بانک توسعه قطر (QDB) اقدام نمایند. تسهیلات اعطایی این بانک به میزان ۸۰ درصد هزینه های امکان سنجی و آغاز عملیات اجرایی استارتاپ ها خواهد بود.

کیو کب (Q-Cab): اوبر قطری

کیو کب؛ اپلیکیشن موبایلی سفرهای درون شهری و برون شهری در قطر است که به ناوگان تاکسیرانی قطر نیز متصل است و افراد می توانند اطلاعات تمام تاکسی هایی را که در نزدیک ترین موقعیت به آنهاست ببینند و درخواست سرویس نمایند.

اما آنچه این اپلیکیشن را از سایر رقبا متمایز می سازد امکان شخصی سازی بیشتر اپلیکیشن است. اپلیکیشن به کاربران، این امکان را می دهد تا اطلاعات و شماره راننده ای را که از نحوه رانندگی و وقت شناسی وی رضایت دارند به لیست رانندگان موردعلاقه خود بیفزایند و برای هر بار سفر به صورت مستقیم در سامانه، درخواست سرویس از همان راننده داشته باشند.

مِدی (Meddy): پلتفرم پزشک یاب تخصصی

یافتن بهترین پزشک در زمان بیماری، اولویت اصلی بیمار و خانواده است. مِدی؛ اپلیکیشن تخصصی مراقبت های پزشکی است که در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد. مِدی با معرفی و مقایسه سوابق پزشکان عمومی و متخصص مقیم قطر، دردسر جستجوی طولانی مدت و یافتن بهترین پزشک و کلینیک را از دوش فرد برمی دارد. پس از ثبت آزمایش ها و سوابق بیماری، بیمار می تواند با مطالعه بررسی های مقایسه ای مِدی، نسبت به انتخاب پزشک و همچنین درخواست وقت ویزیت اقدام نماید.

مِدی با جذب سرمایه گذار در حال گسترش به سایر کشورهای منطقه است. در حال حاضر، اپلیکیشن این پلتفرم علاوه بر قطر، در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز فعالیت می کند و مورد استقبال فراوان قرار گرفته است.

کلس تپ (Classtap): همه باشگاه ها برای یک نفر

بشار هدهد (Bashar Hudhud) با ایده سلامتی برای همه قطری ها، این پلتفرم را راه اندازی کرد. سبک زندگی مردم قطر موجب رواج بی تحرکی در میان مردم شده است. کلس تپ؛ اپلیکیشن استارتاپی است که افراد می توانند به صورت مجازی یا حضوری، به تمام باشگاههای بدنسازی و ورزشی مستقر در قطر متصل یا وارد شوند و بدون پرداخت حق عضویت یا اشتراک جداگانه از امکانات آموزشی تمرینی کلیه باشگاه ها بهره مند شوند.

گام بلند قطر برای ساخت اکوسیستم بزرگ استارتاپی آسیا

با پرداخت یک حق عضویت ماهانه یا سالانه، افراد می توانند از آموزش باشگاه های یوگا، بوکس، پیلاتس، ریلکسیشن و ... باشگاه ها بهره مند شوند. همچنین مشاهده و استفاده همزمان از تمرینات اینتروال (HIIT)، برنامه های غذایی و نرمش های صبحگاهی باشگاه ها امکان پذیر است.

وجه تمایز این اپلیکیشن از سایر رقبا، پرداخت حق عضویت ماهانه بسیار اندک برای استفاده از امکانات کلیه باشگاه ها است. استقبال از پلتفرم این استارتاپ به حدی است که دولت قطر اعلام کرده است تصمیم دارد برای بهبود سبک زندگی مردم، در این استارتاپ سرمایه گذاری ویژه ای انجام دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =