نقشه راه رشد غیرتورمی دولت توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین و منتشر شد.

جزییات کامل نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

به گزارش کارآفرین نیوز، این نقشه راه در سه سرفصل، ضرورت ارائه برنامه رشد غیرتورمی، راهکارهای مهار پایدار تورم و راهکارهای رشد آفرینی و رونق تولید گردآوری شده است.

در ابتدای این نقشه راه، به تجربه رشد اقتصادی دو کشور چین و ترکیه اشاره شده است.

بر این‌ اساس، اَبَرتورم ترکیه در سال ۱۹۹۵ با بیش از ۱۰۰ درصد به کمتر از ۲۰ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده است. در واقع با رشد تولید ناخالص ترکیه به ۸۰۰ میلیارد دلار، تورم این کشور به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.

نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

چین نیز در سال ۱۹۹۵ تورم حدود ۲۵ درصدی را تجربه کرده بود، اما با افزایش تولید ناخالص داخلی خود به بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان، تورم خود را به کمتر از ۴ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش داده است.

نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

نقشه راه رشد غیرتورمی

در چارچوب برنامه دو مولفه مهار پایدار تورم و رشد آفرینی و رونق تولید مدنظر قرار گرفته است. بر این‌ اساس، کاهش فشار بر تراز ارزی و مهار نوسانات ارز و کاهش انتظارات تورمی به‌ عنوان دو برنامه اثرگذار کوتاه‌مدت معرفی شده است.

همچنین در میان‌مدت با انضباط بخشی به خلق پول بانکی و رفع ناترازی بودجه، دولت به دنبال مهار پایدار تورم خواهد بود.

در بخش کاهش فشار بر تراز ارز و مهار نوسانات ارزی دولت ۹ برنامه را در دستور کار خود قرار داده است. بر این‌ اساس، مهار نوسانات ارزی، استفاده از دیپلماسی اقتصادی فعال جهت وصول منابع بلوکه شده ارزی، انعقاد پیمان‌ها پولی دو یا چندجانبه، ارتقا سازو کارهای پیشگیری از قاچاق ارز توسط FIU، کاهش ممنوعیت های صادراتی، تهاتر نفت، حذف تدریجی ارز ۴۲۰۰ تومانی، تقویت پیمان سپاری ارزی و تسهیل اجرای آن و ایجاد بازارهای آتی به‌عنوان راهکارهای کوتاه‌مدت این بخش معرفی شده اند.

دولت در انضباط بخشی به خلق پول، بسته سیاست پولی و نظارت بانکی با محوریت بانک مرکزی و مشارکت وزارت امور اقتصادی و دارایی را مدنظر قرار داده است.

نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

به‌ منظور رفع ناترازی بودجه دولت در ۴ ماه باقی‌مانده سال، اقدام به واگذاری اموال و دارایی‌های خود خواهد کرد. همچنین تسهیل فروش اوراق بدهی با در نظر گرفتن ملاحظات بازار سرمایه، اعطای مشوق جهت تسریع در تسویه بدهی مالیاتی و وصل حداکثر معوقات و فرارهای مالیاتی از دیگر برنامه‌های دولت تا پایان سال عنوان شده است.

دولت در میان‌مدت نیز به دنبال کاهش مصارف بودجه و افزایش منابع بودجه خواهد بود.

نقشه راه رشد غیرتورمی دولت

اصلاح نظام مالیاتی از رویکرد ممیز - محور به رویکرد سیستم - محور، پایه‌های مالیاتی، ساماندهی معافیت‌های مالیاتی و تبدیل آن‌ها به معافیت پایه خانوار، اصلاح نرخ ارز برای محاسبه حق ورودی گمرک، کارآمدسازی نظام تخصیص یارانه‌های انرژی و استفاده از منابع حاصل از واگذاری زمین به‌عنوان راهکاری افزایش منابع بودجه معرفی شده است.

در خصوص رشد آفرینی و رونق تولید نیز دولت به دنبال پیاده‌سازی رفع موانع ورود به کسب‌وکار، افزایش پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد، کاهش جذابیت فعالیت‌های رقیب تولید، کاهش اصطکاک‌های تولید، تقویت مالی تولید و زنجیره‌های آن، بازارسازی و اصلاح شبکه توزیع داخلی و خارجی و اجرا ابر پروژه‌های پیشران خواهد بود.

متن کامل نقشه راه رشد غیر تورمی را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =