با وجود استفاده برخی کشورهای توسعه یافته از ربات‌ها و پهپادها در عرصه کشاورزی، اما تولید محصولات کشاورزی در ایران همچنان سنتی است و ۷۰ درصد منابع آب شیرین کشور در این بخش مصرف می‌شود.

پهپادها در مزارع کشاورزی

به گزارش کارآفرین نیوز، از زمانی که انقلاب صنعتی رخ داده تحولاتی در صنعت، کشاورزی و تولیدات کشورهای توسعه یافته ایجاد شده و این کشورها با بهره گیری از ماشین آلات به جای نیروی انسانی توانستند در صنعت و به خصوص بخش کشاورزی پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

این تحولات در بخش کشاورزی مهم تر از سایر بخش ها بوده و در حال حاضر بسیاری از کشورها برای حفط منابع طبیعی و جلوگیری از هدررفت آن و همچنین بهره گیری از تمام ظرفیت ها برای تولید محصول از شیوه های مدرن و تکنولوژی های جدید در این بخش استفاده می کنند.

پهپادها در مزارع کشاورزی

تهیه موادغذایی بیشتر، بهبود کیفیت، بالا رفتن سطح دسترسی مردم به محصولات کشاورزی، جلوگیری از هدررفت آب و سایر منابع طبیعی، کاهش هزینه تولید و تقویت توان اقتصادی کشورها از جمله دستاوردهای بهره گیری از شیوه های مدرن کشاورزی در کشورهای توسعه یافته است.

با توجه به اینکه کشاورزی مدرن و پیشرفته، رویکردی تکاملی در روش های نوآورانه کشاورزی است، بهره گیری از متدهای نوین به افزایش توان و رشد تولید مواد غذایی و تضمین امنیت غذایی کمک می کند و باعث کاهش آسیب های وارده از محل کشاورزی سنتی به منابع آبی و خاک می شود.

لازم به ذکر است که اکنون در کشاورزی مدرن از تکنولوژی های پیشرفته همچون ربات ها، پهپادها، سنسور دما و رطوبت، تصاویر ماهواره ای و فناوری های جی پی اس، شیوه های آبیاری نوین و الگوی کشت اصولی با هدف افزایش سودآوری، کارآمدی، ایمنی محصولات تولیدی و... استفاده می شود.

با توجه به اینکه در سال های اخیر کاهش منابع آبی موضوعی همه گیر در جهان شده و نگرانی جامعه جهانی را به دنبال داشته، کشورهای بسیاری به کشاورزی مدرن روی آوردند و سعی دارند با استفاده از این روش از هدررفت بیشتر منابع و خشکسالی شدید جلوگیری کنند، این در حالی است که در کشورهای در حال توسعه همچون ایران هنوز بسیاری از کشاورزان از روش های سنتی در کشاورزی استفاده می کنند و تلاش چندانی برای مدرن شدن کشاورزی و استفاده از تکنولوژی های جدید صورت نگرفته است.

پهپادها در مزارع کشاورزی

با اینکه در کشورهای توسعه یافته، کشاورزی و استفاده از تکنولوژی های نوین در این بخش در اولویت برنامه ها قرار گرفته و اهمیت آن، بیش از سرمایه گذاری در بخش های صنعتی است، اما متاسفانه در ایران و سایر کشورهای در حال توسعه توجه لازم به این بخش نشده که این معضلی جدی است.

آمارها نشان می دهد که ایران با متوسط بارندگی سالانه ۲۵۰ میلی متر جزو مناطق خشک و نیمه خشک بوده و منابع آبی آن محدود است با این حال، سرمایه گذاری چندانی در بخش کشاورزی صورت نگرفته است. این در حالی است که کارشناسان این حوزه معتقدند ایران در حال حاضر به سرمایه گذاری مولد نیاز دارد و لازم است تحقیقات در امر کشاورزی به عنوان محور استقلال کشور مدنظر قرار گیرد.

هر چند که برخی مسئولان جهاد کشاورزی اعلام کردند که پنج برنامه کلان در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی تدوین کردند که شامل افزایش تولیدات محصولات اساسی، افزایش درآمد صادراتی، افزایش تولیدات نهاده های مورد نیاز، کشت پاییزه و زمستانه و اجرای کشت فراسرزمینی، می شود اما هنوز فاصله زیادی تا کشاورزی مدرن داریم و این موضوع ممکن است طی سال های آینده به ایجاد بحرانی جدی در بخش کشاورزی منجر شود.

پهپادها در مزارع کشاورزی

کشاورزی سنتی در حالی در ایران رواج دارد که کارشناسان این حوزه معتقدند با توجه به محدودیت منابع آب، توسعه پایدار در آینده مرهون مدیریت صحیح در استحصال، نگهداری، انتقال، مصرف و افزایش بهره‌وری است. ناگفته نماند که ۷۰ درصد از آب شیرین کشور در حوزه کشاورزی مصرف می شود که مقدار زیادی از آن هدر می رود و همین آمار نشان می دهد که استفاده از تکنولوژی های نوین در بخش کشاورزی ضروری است.

صرفه جویی در مصرف آب، خلق منابع تامین آب، تغییر الگوی کشت، استفاده از آبیاری مکانیزه (آبیاری قطره ای و تحت فشار)، بهره گیری از بذرهای دارای مقاومت بیشتر در مناطق خشک و کم آب، از جمله شیوه های نوین کشاورزی هستند که می تواند به افزایش سطح زیرکشت و کاهش هزینه های تولید کمک کند.

پهپادها در مزارع کشاورزی

آنچه مسلم است در نظام بهره برداری آبی بخش کشاورزی به استفاده حداکثری از یافته های علمی و فناوری های جدید نیاز داریم، اما علیرغم اینکه نقش مهم کشاورزی در اقتصاد به اثبات رسیده، تلاش ها برای نوین کردن روش های کاشت و بهره برداری محصولات ناکافی بوده و انتظار می رود با جدیت بیشتری به این مهم توجه شود و برای اینکار یا اقدام به ورود تکنولوژی های تولید نوین کشاورزی یا بهره گیری از توان دانش آموختگان و نخبگان این حوزه برای ترویج استفاده از شیوه مدرن به جای روش های سنتی شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =