بانک مرکزی با بیان اقدامات صورت گرفته به منظور اجرای سیاست عملیات بازار باز، اعلام کرد: با توجه به پیش‌بینی بانک از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع عملیاتی در این هفته توافق بازخرید بود.

مشارکت ۱۳ بانک در طرح توافق بازخرید اوراق با نرخ ۲۰.۱ درصد

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی با انتشار گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی، اعلام کرد: در دو حراج ۳۸ (هفتگی) و ۳۹ (موردی) به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید جمعاً به مبلغ ۳۴۴.۴ هزار میلیارد ریال اقدام شد؛ ذکر این نکته ضروری است که ارزش توافق‌های بازخرید سررسید شده هفته قبل به مبلغ ۳۴۵.۸ هزار میلیارد ریال بوده است.

مشروح این گزارش به شرح زیر است:

1
بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند. موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌ سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

2

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سقف دالان نرخ سود (۲۲ درصد) استفاده کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =